Statistici potvrdili recesi za čtvrté čtvrtletí, HDP za celý rok stouplo více, než očekávali

Česká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 mezičtvrtletně klesla o 0,4 procenta a meziročně stoupla o 0,3 procenta. HDP za celý rok stouplo o 2,5 procenta. Zpřesněné údaje za daná období dnes zveřejnil Český statistický úřad.
„Do sektorových účtů za 4. čtvrtletí 2022 byly zapracovány i nové údaje za sektor vládních institucí, což vedlo ke zpřesnění odhadu temp růstu hrubého domácího produktu (HDP),“ uvedli statistici.

Podle jeho posledních údajů z počátku března hrubý domácí produkt (HDP) v posledním čtvrtletí loňského roku meziročně vzrostl o 0,2 procenta, naopak proti předchozímu kvartálu klesl o 0,4 procenta. Byl to druhý mezičtvrtletní pokles v řadě, česká ekonomika se tak dostala do technické recese.
Česko letos čeká mírná recese, hrubý domácí produkt (HDP) klesne o 0,1 procenta a země se bude potýkat s vysokou inflací, která bude činit 13 procent. Uvádí to zpráva Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), kterou představili premiér Petr Fiala (ODS) a generální tajemník OECD Mathias Cormann na tiskové konferenci v Praze. Zpráva Česku také doporučuje rozpočtovou konsolidaci. Podle Fialy chce vláda ročně snižovat strukturální deficit o jedno procento HDP, tedy zhruba 70 miliard korun.
Mírná recese a vysoká inflace. OECD také Česku doporučuje šetřit
Money
„Vypadalo to zpočátku nadějně, ale přesto se české hospodářství se ani v loňském roce nevrátilo na výchozí předcovidovou úroveň konce roku 2019 (díváme-li se na vývoj v jednotlivých kvartálech). Důvodem byl masívní pokles spotřeby, která byly v závěru roku už o osm procent nižší než na konci roku 2019,“ uvedl hlavení ekonom Banky Creditas Petr Dufek.
Nefinančním podnikům stoupla ziskovost
I když výkon ekonomiky ve druhé půlce roku poznamenala recese, nefinančním podnikům se podle něj dařilo zvyšovat svoji ziskovost. „Podíl zisku na vytvořené přidané hodnotě se tehdy vyšplhal na 46,9 procent, mimo jiné i díky řízení mzdových nákladů, jejichž podíl na HDP v celé ekonomice loni poklesl na nejnižší úroveň za posledních pět let,“ podotkl.
Za pozitivní lze navzdory recesi hodnotit vývoj investic, které byly tentokrát motivované především snahou o dosahování energetických úspor, nahrazovaní lidské práce i penězi z veřejných rozpočtů. „Pokles naproti tomu v ekonomice zaznamenaly investice do bydlení, a to už druhým rokem po sobě,“ dodal Dufek.
Hned 70 procent Čechů by si přálo mít kratší pracovní týden. Praktickou zkušeností s ním ale disponuje pouze pětina. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle.
Čtyři dny práce, tři dny volna. O čem Češi sní, přivedlo Francouze ke zkáze
Money
Za celý rok česká ekonomika podle předchozího odhadu ČSÚ meziročně stoupla o 2,4 procenta. Tento růst podle statistiků ovlivnily výdaje na tvorbu hrubého kapitálu a zahraniční poptávka. Podle zpřesněného údaje HDP stouplo o 2,5 procenta.
Hlavní brzdou zůstává inflace
HDP loni v meziročním srovnání rostl v každém čtvrtletí, postupně ale růst zpomaloval. V prvním čtvrtletí to bylo o 4,7 procenta, ve druhém o 3,5 procenta, ve třetím o 1,5 procenta a v posledním o 0,2 procenta. Negativně se na tom podepsaly klesající výdaje na konečnou spotřebu domácností.
„Hlavní brzdou ekonomiky zůstává inflace, která jí bude negativně ovlivňovat i v prvním pololetí letošního roku. Ekonomika by se nicméně mohla odrazit ode dna už na přelomu druhého a třetího kvartálu, avšak celoročním výsledkem bude nejspíš ´jen´ kladná nula,“ míní Dufek.
Vše o recesi v Česku a ve světě čtěte zde:
Tuzemský průmysl nakročil do nového roku zle. Průmyslová produkce se meziročně propadla, a to poprvé od loňského dubna. Propad činí 1,4 procenta. Meziměsíčně je pád rovněž nečekaně silný, o 2,7 procenta, upozorňuje hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Lukáš Kovanda: Český průmysl drtí kleště energetické drahoty a hrozby recese. V lednu zklamal
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.