Reklama

Stanislav Šulc: Umíte ovládat klimatizaci? Ve firmách to neumějí

Klimatizace (ilustrační foto)
Pixabay
Stanislav Šulc

Energetická krize začíná přinášet nové příležitosti. Kromě masivního nárůstu zájmu o alternativní zdroje energie to jsou také překvapivé bizarnosti. Firmy například chystají nová školení: na obsluhu klimatizace. 

Reklama

Začněme konkrétním příběhem z jedné nejmenované, relativně velké firmy. Ta měla noční službu, na kterou stačil jeden člověk. Ten si po několika týdnech začal stěžovat, že potřebuje nějaký přímotop, protože v noci je v místnosti neuvěřitelná zima. Firma tak začala hledat, kde je problém, a při pátrání zjistila, že i v noci jede klimatizace na plný kotel.

Jednání evropských ministrů hospodářství

Schváleno: Evropa bude povinně šetřit energiemi. Slovenský premiér hrozí odvetou

Překvapení. Ministři členských zemí Evropské unie se shodli na balíku opatření proti energetické krizi.

Přečíst článek

I vydal se nadřízený za noční službou a zeptal se, proč si klimatizaci nevypne. Ten odvětil, že ji samozřejmě vypíná. A šel k ovladači klimatizace, otočil kolečkem doleva a gestem naznačil „Vidíš!“. 

Jenomže ve skutečnosti jen stáhnul cílovou teplotu v místnosti na nastavené minimum, což v důsledku cirkulace vzduchu na patře znamenalo permanentní absolutní výkon klimatizace. Firma tak nemusela pořizovat žádný přímotop, ale nachystala školení, jak se zachází s klimatizací. 

Úspory zadarmo 

Podobných nesmyslů v plýtvání energiemi jsou firmy plné. Počítače, i ty co nemusejí, jedou prakticky non-stop. Myčky se zapínají poloprázdné. Kde nejsou pohybová čidla, tam se mnohdy svítí téměř permanentně. Plýtvání, plýtvání, plýtvání. 

Reklama

Paul Melmon z Pure Storage

Paul Melmon z Pure Storage: Energetická krize mění priority při nákupu technologií, firmy šetří

Jak současné energetické výzvy mění rozhodování o nákupu technologií? A jak může globální tlak na udržitelnost přinést klíčovou konkurenční výhodu? Paul Melmon, nový šéf pražského výzkumného a vývojového centra jedné z nejrychleji rostoucích IT společností na světě, vidí na trhu velké změny. 

Přečíst článek

Když takříkajíc „bylo dobře“, nikdo to neřešil, tedy až na pár ekologických aktivistů, kteří se najdou v každé firmě. Ale nyní by si toho mohl všimnout i někdo důležitější, třeba CFO, kterému přestává vycházet kladná EBITDA kvůli krutému nárůstu nákladů na režii. 

Podle odhadů by přitom poměrně malé a téměř neznatelné úpravy v chování mohly ušetřit až 30 procent spotřeby energie. A to už není málo, ačkoli i tak nejspíš finální účet za energie bude vyšší než v roce 2021. 

topení

Evropu zasáhne studená fronta. Vydrží Češi netopit?

Nízký tlak vzduchu a s ním spojená studená fronta. Takové počasí má v nadcházejících dnech zasáhnout Evropu i Českou republiku. Podle agentury Bloomberg padnou teploty výrazně pod dlouhodobé průměry. První záchvěv studeného počasí podle Bloombergu může zamávat s rozhodnutím omezovat vytápění domácností.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

ČEZ vyzývá k samoodečtu energií. Pomůže to s nastavením záloh.

Lukáš Kovanda: V Česku elektřina pro domácnosti zlevňuje za poslední rok suverénně nejvíce v celé EU

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme