Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Solární elektrárny na sto tisících střech. To jsou ambice nové vlády

solární panely
Pixabay
 Hrot

Nastupující pětikoaliční vláda chce rehabilitovat fotovoltaiku, protože ji v tuzemských geografických podmínkách považuje za klíčový obnovitelný zdroj.

Reklama

Stagnující fotovoltaika by po nástupu nového vládního kabinetu měla dostat nový impulz. Tedy pokud pětikoalice v čele s Petrem Fialou (ODS) coby budoucím premiérem začne plnit svou koaliční smlouvu podepsanou jen chvilku před ustanovením nové Poslanecké sněmovny.

„Podpoříme využití potenciálu obnovitelných zdrojů s důrazem na technologickou neutralitu,“ uvádí se v programovém prohlášení vlády, která hodlá přispět k rehabilitaci fotovoltaiky, protože ji považuje v tuzemských geografických podmínkách za klíčový obnovitelný zdroj. Cílem je dosáhnout toho, aby nová fotovoltaická zařízení byla do roku 2025 minimálně na sto tisících střech.

Sídlo společnosti Kloboucká lesní navrhli architekti ze studia Mjölk.

Místo střechy solární šindele

Část střech ze solárních šindelů, část prosklená. Sídlo společnosti Kloboucká Lesní není jen administrativním zázemím, ale i laboratoří pro vývoj ekologičtějšího bydlení.

Přečíst článek

„Připravíme nový energetický zákon, který bude obsahovat principy a požadavky na komunitní energetiku, vlastníkům se zjednoduší instalace zařízení na domech, získanou energii budou moci sdílet nebo prodávat. Podpoříme obce a společenství v jejich budování bez administrativních omezení,“ slibuje rovněž nově vznikající vláda.

Byrokratická brzda

Právě administrativu pokládá za jednu z hlavních brzd rychlejšího rozvoje fotovoltaických elektráren Solární asociace, největší profesní sdružení podnikatelů v solární energetice. Podle nedávného vyjádření ředitelky asociace Veroniky Šilhové čeká velký počet projektů, které vznikají v rámci Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, na stavební povolení.

>>>>>>Vše k současné energetické krizi čtěte zde<<<<<<

„Právě ve vydávání stavebních povolení vidíme jeden z největších problémů. Důvodem jsou nesjednocené postupy stavebních úřadů, které jsou často pro instalační firmy nepředvídatelné. Celému sektoru by pomohlo nastavení jasných a jednotných postupů tak, aby nebrzdily čerpání dotačních titulů, kterých bude v budoucích letech dostatek,“ uvedla Šilhová.

Karel Havlíček (za ANO), ministr průmyslu a obchodu a dopravy

Česko mění pohled Evropy na jádro, říká vicepremiér Havlíček

Diskuse před dvěma lety v Evropě byla vyloženě protijaderná. Dnes ne že by byla úplně projaderná, ale už má nad jádrem nadhled. Smiřují se s tím. Česko v tom sehrálo důležitou roli. Teď nás totéž čeká s plynem, říká vicepremiér a ministr resortů průmyslu a dopravy Karel Havlíček v rozhovoru pro newstream.cz. Další vláda bude podle něj krom dostavby Dukovan připravovat i plán pro Temelín, malé reaktory nic nevyřeší.

Přečíst článek

Jako další překážka se ukazuje koronavirová pandemie, respektive zdražování. „Ceny panelů i dalších komponent meziročně vzrostly, především se ale firmy potýkají s problémem, který pandemie způsobila v oblasti logistiky. I proto podporujeme do budoucna iniciativy volající po přesunu části výrobních kapacit zpět z Asie do Evropy,“ konstatovala Šilhová.

Zpomalený růst

Rozvoj solární energetiky v Česku se po letech strmého růstu v poslední době výrazně zpomalil. Nových fotovoltaických instalací přibývá podobně rychle jako loni, vzniklo ovšem výrazně méně větších elektráren.

Podle statistik Solární asociace vzniklo v prvním pololetí letošního roku celkem 3859 nových projektů s kombinovaným výkonem 25,2 megawattu. Drtivá většina má ale výkon menší než deset kilowattů, takže jde o instalace na střechách rodinných domů. Ty vznikají hlavně v rámci úspěšného programu Nová zelená úsporám, díky němuž se postavilo 3162 elektráren. Přibývá podíl elektráren s akumulací energie, meziročně jde o nárůst z 55 na 68 procent, v Praze dokonce na 80 procent.

Svět více spoléhá na větrnou a solární energii a elektromobily zaznamenávají prodejní rekordy. Svět však neinvestuje dostatečně, aby uspokojil své budoucí energetické potřeby, upozorňuje Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Světové investice do obnovitelné energie musejí razantně zrychlit, tvrdí experti

Svět sice méně spoléhá na uhlí, plyn a ropu, pokud chce ale účinně bojovat proti změnám klimatu a udržet nestabilní trhy s energií pod kontrolou, je nutné investice do obnovitelných zdrojů energie do konce tohoto desetiletí ztrojnásobit. Uvedla to ve své zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA).

Přečíst článek

Solární asociace dlouhodobě upozorňuje, že z hlediska energetické bezpečnosti nelze stavět pouze na růstu střešních elektráren. „Pokud chce Česká republika splnit cíle, které si sama nastavila, a připravit se na budoucí dekarbonizaci energetiky, je nutné, abychom opět začali stavět i velké pozemní instalace,“ připomněl předseda představenstva Solární asociace Jan Krčmář.

Velké solární elektrárny jsou podle něho klíčové pro dosažení cílů národního klimatického plánu. „Proto potřebujeme restartovat jejich výstavbu co nejdříve, a to především v bývalých průmyslově znečištěných lokalitách,“ dodal Krčmář.

Více čtěte v týdeníku Hrot

Jan Czudek, šéf Třineckých železáren

Green Deal jsme nechtěli. Ale české firmy to zvládnou, říká Chrenkův muž

Jan Czudek je viceprezidentem českého Svazu průmyslu. Zároveň je deset let šéfem Třineckých železáren, což je jedna z největších českých fabrik. Koncern zaměstnává patnáct tisíc lidí a vyrábí ocel. Koleje, trubky. A další ocelové komponenty. Czudka magazín Forbes ve své nové anketě vyhodnotil jako druhého nejlepšího generálního ředitele v Česku. On sám prožil celou pracovní kariéru, přes třicet let, v jedné továrně. Pro majitele, miliardáře Tomáše Chrenka, ji přitom významně rozvinul. Nyní je pro firmu jednou z hlavních výzev energetická doktrína Green Deal. Stejně jako pro celé Česko. Jak jde dohromady výroba oceli a ekologie?

Přečíst článek

klimatický summit OSN COP26 v Glasgow

Dalibor Martínek: Můj klimatický coming-out. Nevěřím, a CO2 je fajn

V Glasgow začala další konference o klimatu. V Británii se patrně západní státy opět budou mrskat za domnělou škodu na klimatu. Média budou čekat „větší závazky“. Státům z Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky to bude dál jedno. Čína již zveřejnila, že bude do vzduchu oxid uhličitý vypouštět dál v nezmenšené míře. Tolik stručný úvod.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Energetický Holding Malina je v úpadku. Dluží 1,4 miliardy.

Energetický Holding Malina je v úpadku. Tisícům zájemců o fotovoltaiku dluží 1,4 miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme