Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Dubaji roste konkurence. V nejsevernějším emirátu se rodí Las Vegas Perského zálivu

Ras Al Khaimah
iStock
Petra Jansová
pej

Dosud stál nejsevernější emirát Rás al-Chajma spíš ve stínu Dubaje. To se má ale co nevidět změnit. Emirátská „popelka“ již přitahuje pozornost těch nejbohatších.

Reklama

Necelou hodinu cesty pouští od mezinárodního letiště v Dubaji se nachází „nejmladší“ ze sedmi Spojených Arabských emirátů - Rás al-Chajma. Lokalita známá dosud hlavně horami nebo keramickým průmyslem a golfovými areály se má co nevidět proměnit na nové útočiště těch nejbohatších lidí z celého světa.

Nalákat je má například projekt Wynn Al Marjan Island, který nabídne kromě 1500 luxusních pokojů i casino - vůbec první v SAE. Stavba projektu za necelé čtyři miliardy dolarů má začít už letos. Hotovo by mělo být do konce roku 2026.

REPORTÁŽ: V Dubaji otevřel další podnik michelinského šéfkuchaře. Místo ohromí, jídlo už tolik ne

Dubaj by se dala označit za hlavní město slavných šéfkuchařů. Málokterá ze světových kuchařských celebrit by emirátském velkoměstě nechtěla mít svůj vlastní podnik. Nedávno se do města vrátil Angličan Jason Atherton, který otevřel City Social v nejvyšším patře hotelu Grosvenor House. Luxusní podnik v dubajské marině rozhodně stojí za pozornost. Z vytříbeného menu si odnáším vlažné nadšení, prostředí mě ale ohromilo. Velkolepé interiéry a výhledy do všech stran Dubaje dělá z podniku místo, kam se budu rád vracet, píše reportér Newstreamu Zdeněk Pečený.

Přečíst článek

Hazard táhne 

Kromě tohoto developmentu, říká se mu Las Vegas Perského zálivu, jsou na stole i plány na vznik centra pro výrobu luxusních jachet. Podle zdrojů agentury Bloomberg má jít o polského výrobce, mezi jehož zákazníky patří i tenisová hvězda Rafael Nadal. Investovat v emirátu, něco kolem 30 milionů eur, má v plánu i pilot formule 1 Fernando Alonso.

Velkolepé plány přesto mohou narazit na překážky. Emirát patří k těm menším, zaujímá menší plochu než Rhode Island. A stále ještě z větší částí připomíná město duchů. A některé z velkých plánů už v minulosti ztroskotaly. Například v roce 2013 kvůli neplacení zrušil španělský klub Real Madrid plány na resort s fotbalovou tématikou v hodnotě jedné miliardy dolarů.

Jiří Kučera - Luxent

Jiří Kučera: V Česku kupují luxusní bydlení téměř výhradně Češi. V Dubaji Rusové likvidují trh

Český trh s luxusním bydlením je klidný investiční přístav, kterému dominují Češi, říká Jiří Kučera, šéf realitní kanceláře Luxent. Ta se specializuje na luxusní nemovitosti. Většina běžných lidí, kteří přemýšlejí o nákupu bydlení, se zhrozí při první návštěvě banky, kam si jdou pro hypotéku. Měsíční splátka u bytu sedmdesát metrů na okraji Prahy nyní dělá kolem padesáti tisíc korun. Hypoteční trh je kvůli tomu mrtvý.

Přečíst článek

V souvislosti s neustále naplňující a zdražující se Dubají i tak hvězda Rás al-Chajma stoupá. V loňském roce ho navštívilo přes milion turistů, o 16 procent více než v roce 2021. A razantně přibylo i turistů ze zahraničí. Ti nejčastěji pochází z Ruska nebo Velké Británie.

Projekt kasina by pak mohl přilákat bohaté turisty ze Středního východu, Evropy nebo Afriky. Podle studie společnosti E&Y by se mohl do roku 2030 počet turistů zčtyřnásobit. Na hazard navázané služby by navíc mohly mít pozitivní dopad i na růst populace.

Vláda navíc očekává, že by bohatí v emirátu mohli zůstat natrvalo, což by mohl podpořit program, který udělí občanství lidem ze speciálních profesí nebo investorům.

Dubaj zažívá zlaté realitní časy. Trh loni ovládli Rusové

Dubaj zažívá zlaté realitní časy. Trh loni ovládli Rusové

Dubaj loni překonala letitý rekord v počtu realitních transakcí. Hlavním motorem tamního lukrativního trhu se stali Rusové, kteří prchají ze země okupující Ukrajinu, ať už z politických důvodů, nebo před sankcemi západního světa. A výhled pro letošní rok zůstává rovněž slibný, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Češi to zase dokázali. Umějí získat vodu i z extrémně suchého vzduchu. A efektivněji než Američané podporovaní Billem Gatesem

Češi to zase dokázali. Umějí získat vodu i z pouštního vzduchu. A lépe než Američané podporovaní Gatesem

Americká výzkumná společnost Source Global, do níž mimo jiné zainvestoval i Bill Gates, má nyní silného konkurenta z Česka. Firma Karbox, která je součástí průmyslového holdingu CSG miliardáře Michala Strnada, vyvinula násobně výkonnější zařízení na získávání vody z pouštního vzduchu.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Duarte Correia, šéf pražského hotelu Mandarin Oriental

Šéf pražského hotelu Mandarin Oriental: Kdo říká, že nemá problém sehnat zaměstnance, lže

Přečíst článek
Lávka HolKa

Prestižní americký deník láká cestovatele na 36 hodin do Prahy. To je zoufale málo, reagují čtenáři

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme