Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Odbyt nových osobních aut v Česku roste. Letos už se jich prodalo bezmála sto tisíc

Odbyt nových osobních aut v Česku roste. Letos už se jich prodalo téměř sto tisíc
Škoda Auto
 ČTK

Prodej nových osobních aut se za pět měsíců letošního roku meziročně zvýšil o 18,6 procenta na 95 068 vozů. V květnu byl počet jejich registrací oproti stejnému měsíci loňského roku o 12,3 procenta vyšší, uvedl Svaz dovozců automobilů (SDA). Podle něj letos stoupl odbyt ve všech kategoriích vozidel s výjimkou autobusů.

Reklama

Mezi osobními auty je na prvním místě v odbytu značka Škoda s 34 178 registrovanými vozy. Druhá je Hyundai s prodejem 8504 aut a třetí Volkswagen s 7773 auty. Následují Toyota, Kia, Mercedes-Benz, Dacia, Ford, BMW a Peugeot. Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia, Fabia a Kamiq.

Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s podílem 45,2 procenta. Z hlediska paliva vede benzin, který připadá na téměř 66 procent prodejů, a podíl nafty tvoří 26 procent. Registrace vozů s alternativním pohonem meziročně stouply o 36,5 procenta na 19 964. 

Podobný meziroční vzestup odbytu už ukázal letošní první kvartál, kdy prodeje stouply o 18,9 procenta na 56 341 vozů. 

Elektromobily budou už po roce 2025 tvořit většinu produkce Škody Auto

Z linek Škody Auto budou už po roce 2025 sjíždět převážně elektromobily

Většinu produkce automobilky Škoda Auto budou tvořit po roce 2025 elektromobily. Srovnatelné prodeje aut s elektrickým pohonem a vozů se spalovacími motory v Česku budou po roce 2030, řekl člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn deníku E15.

Přečíst článek

Prodej lehkých užitkových automobilů se od ledna do konce května v meziročním srovnání zvýšil o pětinu na 8603 vozů. První je značka Renault s 1479 registrovanými vozy, následuje Volkswagen s prodejem 1061 vozů a Ford s 995 automobily.

Registrace nákladních vozidel proti loňsku vzrostly o 19,2 procenta na 4350 aut. V čele je značka Mercedes-Benz s 830 prodanými auty, druhá je značka Volvo, která prodala 806 nákladních aut, a třetí MAN s 612 vozy.

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Nerealistické. Osmička zemí unie včetně Česka podepsala dokument proti emisní normě Euro 7

Osm členských zemí zaslalo do Bruselu společný dokument, ve kterém silně kritizují připravovanou emisní normu Euro 7. Ve skupině signatářů jsou kromě Česka také například Slovensko, Francie a Itálie. Dokument označuje chystaná pravidla za nerealistická.

Přečíst článek

Poptávka po autobusech padá

Prodej nových motocyklů meziročně narostl přibližně o procento na 11 796 strojů. Nejprodávanější byla Honda s 3086 registrovanými motocykly, následovaly CF Moto a Yamaha.

Zatímco prodej u výše zmíněných kategorií letos rostl, u autobusů meziročně klesl o dvě třetiny na 241 vozů. Nejvíce prodaných autobusů neslo značku Setra, ve sledovaném období jich bylo registrováno 95. Následují domácí Iveco Bus a SOR.

Iveco

Výrobce autobusů Iveco loni vydělal 1,4 miliardy, výrazně méně než rok předtím

Vysokomýtský výrobce autobusů Iveco Czech Republic měl loni těžký rok. Do hospodaření se negativně propsaly problémy v dodávkách, drahé energie i cenový nárůst dalších vstupů. Zisk spadl výrazně pod předloňské dvě miliardy korun.

Přečíst článek

Elektromobily budou už po roce 2025 tvořit většinu produkce Škody Auto

Z linek Škody Auto budou už po roce 2025 sjíždět převážně elektromobily

Většinu produkce automobilky Škoda Auto budou tvořit po roce 2025 elektromobily. Srovnatelné prodeje aut s elektrickým pohonem a vozů se spalovacími motory v Česku budou po roce 2030, řekl člen představenstva Škody Auto pro prodej a marketing Martin Jahn deníku E15.

Přečíst článek

Prodej sportovních a luxusních aut v Česku vzrostl o víc než třetinu. Propadu maloobchodu navzdory

Prodej sportovních a luxusních aut v Česku vzrostl o více než třetinu. Propadu maloobchodu navzdory

Prodej nových sportovních a luxusních aut v Česku letos za čtyři měsíce vzrostl o 37 procent na 787 vozů. Dařilo se mu lépe než celému trhu, který ve stejném období zaznamenal zvýšení o pětinu. Sportovní a luxusní auta ale tvoří jen procento celkových prodejů nových vozů v tuzemsku, jak vyplývá z údajů Svazu dovozců automobilů.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme