Nezaměstnanost v EU je nejnižší za poslední rok. A Česko je na tom stále nejlépe

Míra nezaměstnanosti v zemích Evropské unie se v únoru snížila o desetinu bodu na šest procent. Nejnižší nezaměstnanost zůstává v České republice, kde proti lednu i loňskému únoru klesla o 0,1 bodu na 2,4 procenta. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat. Loni v únoru nezaměstnanost v EU činila 6,2 procenta.
Eurostat odhadl, že v únoru bylo v celé EU bez práce 13,12 milionu lidí, z toho 11,142 milionu v eurozóně. Proti loňskému únoru se počet nezaměstnaných v EU snížil o 247 tisíc a v zemích platících eurem o 257 tisíc. V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti na lednové úrovni 6,6 procenta. Loni v únoru tam činila 6,8 procenta.
Největší nezaměstnanost hlásí Španělsko a Řecko
Kromě České republiky byla míra nezaměstnanosti nižší než tři procenta i v Polsku a Německu. Na Maltě činila rovná tři procenta. Naopak nad deseti procenty zůstává míra nezaměstnanosti ve Španělsku a Řecku, i když v obou těchto zemích se ve srovnání s loňským únorem snížila.
Hned 70 procent Čechů by si přálo mít kratší pracovní týden. Praktickou zkušeností s ním ale disponuje pouze pětina. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos a společnosti Welcome to the Jungle.
Čtyři dny práce, tři dny volna. O čem Češi sní, přivedlo Francouze ke zkáze
Money
Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.
V případě České republiky Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v únoru zůstala na lednové hodnotě 3,9 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.
Míra nezaměstnanosti v Česku v únoru 2023 dle očekávání setrvala na lednové úrovni 3,9 procenta. Zůstává tak nejvýše od května 2021. Setrvání na poměrně vysoké úrovni se obecně čekalo, a to z důvodu probíhající zimní sezóny, kdy každoročně panuje slabší poptávka po pracovnících v exteriéru.
Lukáš Kovanda: Český trh práce je stále přehřátý. Vlna propouštění teprve přijde
Názory
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.