Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Náklady na obnovu Ukrajiny závratně rostou. K zemi už padla desetina všech tamních budov

Náklady na obnovu Ukrajiny překročily 450 miliard eur
ČTK
 ČTK

Náklady na poválečnou obnovu Ukrajiny pro následujících deset let vzrostly za rok téměř o pětinu na 452,8 miliardy eur (přes 11,4 bilionu korun). Vyplývá to ze společného odhadu ukrajinské vlády a světových institucí, o němž informovala Evropská komise. Jen letos bude země na rekonstrukci budov a infrastruktury, které zničila téměř dva roky trvající ruská agrese, potřebovat 14 miliard eur, uvádí odhad.

Reklama

Pokračující boje vedou k nárůstu očekávaných výdajů. Světová banka, Evropská komise a Organizace spojených národů opřely dnešní odhad o údaje dostupné k 31. prosinci loňského roku. Přesně o rok dříve počítaly s tím, že obnova Ukrajiny bude stát 383 miliard eur.

Zpráva hovoří o tom, že zničena nebo poškozena byla v důsledku Ruskem vedené války desetina všech budov v zemi. Přímé škody způsobené téměř dvěma roky bojů vyčíslila na 141,6 miliardy eur, přičemž mezi nejpostiženější sektory patří stavebnictví, doprava, průmysl a obchod, energetika a zemědělství.

Bílý dům obvinil Muska z šíření antisemitismu a lží kvůli příspěvku na X

Ukrajina válku nemůže vyhrát, tvrdí americký miliardář Musk

Miliardář Elon Musk se opět pustil do Ukrajiny. Nevěří, že by mohla válku vyhrát a lobbuje proti další finanční pomoci.

Přečíst článek

EU se stejně jako Spojené státy snaží podporovat Ukrajinu vojensky i finančně, vedle dodávek zbraní to však stačí převážně na pokrytí potřeb spojených se základním provozem invazí sužované země.

Reklama

„Vidíme, že náklady na rekonstrukci v posledním roce dále vzrostly. Hlavním zdrojem ukrajinské obnovy by měla být konfiskace ruského majetku zmrazeného na Západě. Potřebujeme tento proces zahájit už letos,“ uvedl ke zprávě ukrajinský premiér Denys Šmyhal.

Západní země se zatím zcela neshodly na tom, jakou část zmrazeného majetku by ve prospěch Ukrajiny mohly využít. Podle některých odhadů by mohlo jít o desítky až stovky miliard eur.

Europoslanec Tomáš Zdechovský

Zdechovský: Dvě procenta HDP na obranu jsou málo. Měl by to být minimálně dvojnásobek

Evropa by konečně měla začít řešit svoji bezpečnost. Evropské státy v NATO by měly na obranu dávat aspoň dvě procenta HDP. To je ale jen začátek. „Rozumné“ země dávají víc, třeba Polsko téměř dvojnásobek. Česko má v tomto ohledu co dohánět, píše ve svém komentáři europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Přečíst článek

„EU bude nadále hrát klíčovou roli v pokrývání krátkodobých a střednědobých potřeb identifikovaných v dnešní zprávě,“ uvedl eurokomisař Olivér Várhelyi, do jehož kompetencí spadá pomoc zemím sousedícím s unií.

Zpráva rovněž zdůrazňuje, že Ukrajina potřebuje další reformy a účinnou strategii k přilákání soukromých firem, jejichž podíl na střednědobé obnově země bude zásadní. Právě k mobilizaci soukromých investic do rekonstrukce budov, infrastruktury či služeb má směřovat část peněz, které odhad vyčíslil již pro letošní rok.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Záporožská jaderná elektrárna

Energetické lekce z války: Ukrajinci našlapují mezi ozvěnami Černobylu a vyhlídkami obnovy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme