Na pražské burze se bude obchodovat s uměním. Vstoupí na ni fond Pro arte

Fond kvalifikovaných investorů Pro arte, který se zabývá investicemi do umění, vstupuje na regulovaný trh pražské burzy.
„Investice do umění patří k vyhledávaným způsobům diverzifikace investičního portfolia. Je skvělé, že na pražské burze bude obchodován fond, který tuto možnost investorům nabízí,” uvedl generální ředitel BCPP Petr Koblic. Celkem se na regulovaném trhu pražské burzy obchoduje 33 fondů.
Celková tržní kapitalizace nové emise Pro arte v době jejího uvedení na burzu činí 56,47 milionu korun. Zahajovací cena byla stanovená na 139 korun za jednu investiční akcii fondu. Počet cenných papírů v emisi je 406 285 kusů.
Je skokankou roku v letošním vydání prestižního žebříčku mladých umělců Art Index. A letos v létě má hned několik výstav. Dílo brněnské umělkyně Venduly Chalánkové je rozhodně jednou ze zajímavých sběratelských i investičních příležitostí.
Vendula Chalánková: Dovolila jsem si mírně zdražit
Enjoy
„Investorům nabízíme možnost ochránit a zhodnotit majetek v alternativním aktivu, které vedle finančního výnosu přináší i estetický zážitek,” doplnila finanční ředitelka Pro arte Alexandra Bízková.
Pro arte, investiční fond s proměnným základním kapitálem, zhodnocuje vložené peníze skrze nákup a prodej uměleckých děl. Od roku 2012 spojuje metody ekonomické analýzy s porozuměním uměleckým dílům a jejich expertním posouzením. Nyní má dvě desítky akcionářů a spravuje majetek 306 milionů korun. Historicky dosažený výnos od založení fondu je 5,5 procenta ročně.
„Dnešní doba extrémně nízkých úrokových sazeb vede k rostoucímu zájmu o investice do alternativních tříd aktiv, mezi které patří právě umění. Tato nekonvenční aktiva dokáží nabídnout investorům velmi atraktivní zhodnocení,” řekl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Uvedení tohoto typu fondu na burzu je podle něj zajímavým počinem, který umožní i drobnému investorovi participovat na výkonnosti uměleckých předmětů.
>>>>>>Zajímáte se o investice do umění? Více k tématu najdete zde<<<<<<
Na tuzemských aukcích se jen za prvních šest měsíců prodala díla za miliardu korun. Láska k umění za tím stojí až v druhé řadě.
Stanislav Šulc: Nekupujte umění kvůli inflaci, ale kvůli vášni
Názory
Ceny ověřených printů startují na 300 tisících a jdou do milionů. Některé z nich už mají nového majitele.
Galerie Kodl prodává Banksyho. Za miliony
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.