Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Když robot maluje. A sběratelé umění se předbíhají, kdo dá víc

Když robot maluje. A sběratelé umění se předbíhají, kdo dá víc
Ai-Da Robot Studios, užito se svolením
Veronika Kudrnová
vku

Umělecká tvorba přestává být výsadou lidí, píše se nová éra v dějinách současného umění, do níž silně promlouvá umělá inteligence. Místo štětců jsou do akce povolány cloudové technologie. V aukci se nyní za velké peníze prodal obraz stvořený humanoidním robotem Ai-Da.

Portrét britského matematika, otce umělé inteligence a pokořitele Enigmy Alana Turinga se v aukci prodal za 1,3 milionu dolarů (v přepočtu za více než 30 milionů korun). Potud nijak zajímavá informace. Obrazy se přeci prodávají i za miliardy. Až na to, že autorka portrétu je světu zatím ne moc známá umělkyně Ai-Da bez masa a kostí. Jedná se o humanoidního robota stvořeného v laboratoři Ai-Da Robot Studios. 

Ai-Da je „prvním humanoidním robotickým umělcem, jehož dílo bylo prodáno v aukci“, uvedla Sotheby's, která prodej zajišťovala. Aukční síň obdržela 27 nabídek, píše server BBC, který na prodej upozornil. Kupující, jehož identita nebyla odhalena, ve finále zaplatil více než sedminásobek odhadní ceny. 

Turing byl průkopníkem informatiky a je označován za otce umělé inteligence (AI). S nadsázkou je tedy dílo jakousi poctou stvořiteli. 

A jak dílo okomentovala sama „umělkyně“, která ke své řeči využívá pokročilý jazykový model AI? „Dílo vybízí diváky k zamyšlení nad božskou povahou umělé inteligence a výpočetní techniky a zároveň k zamyšlení nad etickými a společenskými důsledky těchto pokroků,“ uvedla Ai-Da a dodala: „Klíčovou hodnotou mého díla je jeho schopnost sloužit jako katalyzátor dialogu o nových technologiích. Alan Turing tento potenciál rozpoznal a dívá se na nás, jak se řítíme vstříc této budoucnosti.“

Ai-Da Robot Studios, užito se svolením

Do předpovídání počasí výrazněji promluví umělá inteligence (ilustrační foto)

Umělá inteligence pomůže předvídat počasí. V budoucnu se budou předpodvědi vzájemně doplňovat

Pro předpovědi počasí bude v budoucnosti neprospěšnější vzájemná spolupráce meteorologů a umělé inteligence (AI), jedno z toho by nemělo nenahradit to druhé, řekl ředitel předpovědní služby Českého hydrometeorologického ústavu Radek Tomšů. Meteorologové podle něj nyní využívají strojové učení, tedy modely umělé inteligence, například k předpovídání mlh.

Přečíst článek

Nejdražším obrazem vydraženým v ČR je nově Kupkovo Početí za 126,5 milionů korun

Aukční rekord. Olejomalba od malíře Kupky se stala nejdražším obrazem v historii Česka

Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci prodala za 115 milionů korun.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Hlavním tématem podzimního čísla magazínu Newstream Club je Sázka na Česko. Česko je totiž země s ohromným potenciálem. To je jedna ze spojovacích myšlenek vlivných českých podnikatelů. A ten potenciál je zejména v lidech. Jak ale tento potenciál vzít a přetočit jej ve skutečnou hodnotu, na které lze následně stavět růst? Právě o těchto otázkách jsme mluvili s několika výraznými figurami českého, slovenského, ale i světového byznysu.

Velmi aktivní, a přitom neotřelý způsob ukazuje galeristka Olga Trčková, která v centru Prahy vybudovala úspěšnou komerční galerii DSC Gallery. O tom, jak může Česko, či potažmo Česko a Slovensko uspět na globální scéně, pak vědí své miliardáři Vlastislav Bříza a Dalibor Cicman. První dokázal tradiční značku Koh-i-noor dostat do celého světa, druhý se svým e-commerce projektem GymBeam svět postupně dobývá.

Kromě rozhovorů s klíčovými osobnostmi trhu se v magazínu dozvíte také prognózu vývoje na pražské burze, proč se v Kuchyni na Pražském hradě nesmaží smažák nebo jak to vlastně mají Češi se svými chalupami.

Deváté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Související

Ředitel Veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek

Veletrh Sběratel nabídne unikátní známky i Chucka Norrise. Chceme lákat mladé, říká jeho šéf

Přečíst článek
Doporučujeme