Reklama

Krize v 70. letech byla nic proti tomu, co nyní přijde, varuje vlivný historik

Britský historik Niall Ferguson
Fronteiras do Pensamento / Creatice Commons / CC BY-SA 2.0
Veronika Kudrnová
vku

Svět upadá do éry politických a ekonomických otřesů podobných těm ze 70. let minulého století. Dopady na energetické trhy ale mohou být na rozdíl od situace před půl stoletím mnohem horší a trvalejší, popsal pro CNBC přední historik Niall Ferguson věnující se dějinám evropského kontinentu.

Reklama

Finanční otřesy, politické střety i občanské nepokoje. Opakování krize podobné té ze 70. let minulého století je podle Fergusona nevyhnutelné. S tím rozdílem, že ta současná bude podle něj mít delší a fatálnější následky.

Stejně jako v případě současné ruské války na Ukrajině vedla arabsko-izraelská válka v roce 1973 k mezinárodnímu zapojení tehdejších supervelmocí Sovětského svazu a USA, což vyvolalo širší energetickou krizi. Jen tenkrát konflikt trval pouhých 20 dní. Ruská nevyprovokovaná invaze na Ukrajinu má za sebou prvních šest měsíců svého trvání.

„Tato válka trvá mnohem déle než válka v roce 1973, takže energetický šok, který způsobuje, bude ve skutečnosti trvalejší,” řekl Ferguson.

Boje na Ukrajině

Čeká nás druhá studená válka. Po Kyjevu přijde Tchaj-wan, píše vlivný historik Niall Ferguson

Jak se na současnou ruskou invazi dívají historikové? Jedná se o dějinný konflikt, nebo časově omezenou událostí bez vážnějších konsekvencí? Přední historik Niall Ferguson věnující se dějinám evropského kontinentu pro agenturu Bloomberg popsal sedm klíčových bodů, které rozhodnou, a na historických paralelách ukazuje, jak by mohly dopadnout. Naděje na dobrý konec? Spíše malá a může nás čekat druhá studená válka a po Kyjevu může následovat Tchaj-wan. 

Přečíst článek

Ferguson toto tvrzení podpořil třemi argumenty: současným nižším růstem produktivity, vyšší úrovní zadlužení a méně příznivou demografickou situací oproti stavu před 50 lety.

Politici a centrální bankéři dělají vše pro to, aby dopady nynější krize zmírnili – v boji proti inflaci zvyšují úrokové sazby a snaží se vymanit ze závislosti na dovozu energií z Ruska. Pozdě. I když podle Fergusona neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že krizím lze předcházet.

„Lidé rádi věří, že globální otřesy se dějí s určitým stupněm řádu nebo předvídatelnosti. Ale to je omyl. Katastrofy mají tendenci se dít nelineárně a zpravidla všechny najednou,“ uzavřel Ferguson.

Petr Fiala

Plyn bude i bez Nord Stream 1, uklidňuje Fiala

I kdyby Rusko neobnovilo dodávky plynovodu Nord Stream 1, určitě to nebude znamenat, že by se domácnosti a firmy v ČR ocitly bez plynu, uklidňuje veřejnost premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme