Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Krize v 70. letech byla nic proti tomu, co nyní přijde, varuje vlivný historik

Britský historik Niall Ferguson
Fronteiras do Pensamento / Creatice Commons / CC BY-SA 2.0
Veronika Kudrnová
vku

Svět upadá do éry politických a ekonomických otřesů podobných těm ze 70. let minulého století. Dopady na energetické trhy ale mohou být na rozdíl od situace před půl stoletím mnohem horší a trvalejší, popsal pro CNBC přední historik Niall Ferguson věnující se dějinám evropského kontinentu.

Reklama

Finanční otřesy, politické střety i občanské nepokoje. Opakování krize podobné té ze 70. let minulého století je podle Fergusona nevyhnutelné. S tím rozdílem, že ta současná bude podle něj mít delší a fatálnější následky.

Stejně jako v případě současné ruské války na Ukrajině vedla arabsko-izraelská válka v roce 1973 k mezinárodnímu zapojení tehdejších supervelmocí Sovětského svazu a USA, což vyvolalo širší energetickou krizi. Jen tenkrát konflikt trval pouhých 20 dní. Ruská nevyprovokovaná invaze na Ukrajinu má za sebou prvních šest měsíců svého trvání.

„Tato válka trvá mnohem déle než válka v roce 1973, takže energetický šok, který způsobuje, bude ve skutečnosti trvalejší,” řekl Ferguson.

Boje na Ukrajině

Čeká nás druhá studená válka. Po Kyjevu přijde Tchaj-wan, píše vlivný historik Niall Ferguson

Jak se na současnou ruskou invazi dívají historikové? Jedná se o dějinný konflikt, nebo časově omezenou událostí bez vážnějších konsekvencí? Přední historik Niall Ferguson věnující se dějinám evropského kontinentu pro agenturu Bloomberg popsal sedm klíčových bodů, které rozhodnou, a na historických paralelách ukazuje, jak by mohly dopadnout. Naděje na dobrý konec? Spíše malá a může nás čekat druhá studená válka a po Kyjevu může následovat Tchaj-wan. 

Přečíst článek

Reklama

Ferguson toto tvrzení podpořil třemi argumenty: současným nižším růstem produktivity, vyšší úrovní zadlužení a méně příznivou demografickou situací oproti stavu před 50 lety.

Politici a centrální bankéři dělají vše pro to, aby dopady nynější krize zmírnili – v boji proti inflaci zvyšují úrokové sazby a snaží se vymanit ze závislosti na dovozu energií z Ruska. Pozdě. I když podle Fergusona neexistují žádné důkazy, které by naznačovaly, že krizím lze předcházet.

„Lidé rádi věří, že globální otřesy se dějí s určitým stupněm řádu nebo předvídatelnosti. Ale to je omyl. Katastrofy mají tendenci se dít nelineárně a zpravidla všechny najednou,“ uzavřel Ferguson.

Petr Fiala

Plyn bude i bez Nord Stream 1, uklidňuje Fiala

I kdyby Rusko neobnovilo dodávky plynovodu Nord Stream 1, určitě to nebude znamenat, že by se domácnosti a firmy v ČR ocitly bez plynu, uklidňuje veřejnost premiér Petr Fiala (ODS).

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme