Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf Fedu Powell: Úrokové sazby začneme zvedat brzy. Zřejmě už v březnu

Jerome Powell, šéf Fed
ČTK

Zvyšování sazeb se v USA zatím nekoná. Šéf Fedu Jerome Powell naznačil, že na to dojde zřejmě v březnu. Měnový výbor v prohlášení také potvrdil, že tehdy také ukončí nákup dluhopisů. Vyfukování takřka devítibilionové rozvahy banky přijde na řadu později.

Základní úroková sazba v USA se od vypuknutí pandemie v březnu 2020 pohybuje blízko nuly. Takovéto nastavení podpořilo najímání nových zaměstnanců a ekonomický růst, ale také přispělo k prudkému růstu inflace, na níž Fed reaguje přiměřeným a pozvolným pootočením měnového kormidla.

„Zvyšování sazeb se ve Spojených státech amerických zatím nekoná. Obecně se předpokládá, že k tomuto kroku dojde pravděpodobně na zasedání v březnu. Při současné nervozitě na trzích se také dá očekávat spíše pozvolné než razantní zvyšování základní úrokové míry,” komentuje výsledek zasedání Fedu Jana Mücková, ekonomka z investiční skupina LOGeco.

Daleko důležitější je podle ní však postupné ukončování nákupu aktiv ze strany Fedu. „Vyrovnání rozvahy Fedu bude teď pro další vývoj trhů rozhodující faktor. Dnes zveřejněný postup ukazuje, že inflace Američany ještě nějaký čas trápit bude. Kroky Fedu v boji s vysokými cenami bych označila spíše za opatrné,” dodala Mücková.

Hlavně kormidlem netrhat

Šéf Fedu Jerome Powell po zasedání prohlásil, že bankéři se přiklánějí ke zvýšení úrokových sazeb na příštím zasedání v polovině března. Dodal ale, že banka zatím přesně neurčila trajektorii budoucího zvyšování úrokových sazeb a není možné „přesně” předpovědět, jaká bude cesta zpřísňování měnové politiky.

Analytici odhadují, že Fed sazbu v březnu zvedne o čtvrt procentního bodu. Shoda panuje i na tom, že pak bude následovat ještě trojí zvýšení do konce tohoto roku. Kritici Fedu vyčítají, že v krocení inflace zaspal.

Kroky Fedu pravděpodobně zdraží širokou škálu půjček - od hypoték a kreditních karet po úvěry na auta a podnikové úvěry. Tyto vyšší výpůjční náklady by zase mohly zpomalit spotřebitelské výdaje. Nejvážnějším rizikem je, že ukončení politiky nízkých sazeb, které po léta podporovaly ekonomiku a finanční trhy, by mohlo vyvolat další recesi, uvedla agentura AP.

Jerome Powell, šéf Fed

Držte si peněženky, Fed zasedá. Dojde k prasknutí superbubliny?

Akciové trhy po celém světě ve středu i ve čtvrtek čeká náraz. Pád. Možná i splasknutí bubliny, ba dokonce „superbubliny“. Burzovní pesimisté se předhánějí v ponurých předpovědích toho, co nastane po skončení probíhajícího dvoudenního zasedání vedení americké centrální banky – Fedu. 

Přečíst článek

Fed v prohlášení upozornil na nedávný „solidní” růst počtu pracovních míst, který pokračoval i v době, kdy se objevila nová varianta koronaviru omikron a počty nově nakažených stouply na rekordní úroveň. Fed se sice přestal snažit odhadnout, kdy by se mohla začít snižovat inflace, v prohlášení ale uvádí, že bankéři nadále očekávají, že zlepšení v globálních dodavatelských řetězcích zmírní tempo růstu spotřebitelských cen.

„Nerovnováha nabídky a poptávky související s pandemií a opětovným otevřením ekonomiky nadále přispívá ke zvýšené úrovni inflace,” uvedl Fed. Inflace stoupla na sedm procent, což je nejvyšší tempo od 80. let a daleko od dvouprocentního cíle Fedu.

Americké akcie, které na počátku roku klesaly kvůli nejistotě, jak rychle bude Fed postupovat ve změně své politiky nízkých sazeb, aby zpomalil inflaci, šly ve středu nahoru. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,38 procenta, když zavřel na 34 168,09 bodu. S&P 500 klesl o 0,15 procenta na 4349,93 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, stoupl o 0,02 procenta na 13 542,12 bodu.

Zvýšily se i výnosy státních dluhopisů s delší splatností a dolar si udržel mírné zisky vůči koši měn, uvedla agentura Reuters.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme