Reklama

Držte si peněženky, Fed zasedá. Dojde k prasknutí superbubliny?

Jerome Powell, šéf Fed
ČTK
Lukáš Kovanda

Akciové trhy po celém světě ve středu i ve čtvrtek čeká náraz. Pád. Možná i splasknutí bubliny, ba dokonce „superbubliny“. Burzovní pesimisté se předhánějí v ponurých předpovědích toho, co nastane po skončení probíhajícího dvoudenního zasedání vedení americké centrální banky – Fedu. 

Reklama

Hlavní výsledek jednání bude známý ve středu v osm večer středoevropského času, tiskovka šéfa Fedu Jeroma Powella začne o půl hodiny později.

Jde bezesporu o přelomové zasedání. Kvůli nejrychlejší inflaci za posledních několik desetiletí musí Fed rázně přikročit ke zpřísnění své měnové politiky. Což je pro akcie špatná správa. Éra extrémně levných úvěrů totiž končí.

Aktuální zasedání Fedu však bude spíše ještě jen o signalizaci. Centrální banka dá světu vědět zamýšlený „jízdní řád“: jak vlastně hodlá svoji měnovou politiku v příštích měsících zpřísňovat. Pokud nebude signalizovat až přílišnou razanci, k žádnému zásadnějšímu propadu burz ani dojít nemusí. Jisté zpřísnění měnové politiky je už do cen akcií totiž započítáno – vždyť hlavní ukazatel amerických burz, index Standard & Poor’s 500, se letos propadl o zhruba desetinu.

eura, ilustrační foto

Sázka na evropské akcie bude letos lepší než na americké, věří investoři

Univerzální recept na zbohatnutí dlouhá léta představovala sázka na růst americké ekonomiky v podobě investic do indexu S&P 500. Ten loni vyrostl o téměř 30 procent a patřil k nejúspěšnějším indexům vyspělých ekonomik. Nyní ale vstupujeme do daleko složitějšího období, shodli se ekonomové na konferenci Investiční výhledy 2022, kterou pořádala EMUN investiční společnost. Přesto i v této době bude možné svůj majetek zhodnotit a uchránit před inflací, potvrzují aktivní investoři.

Přečíst článek

Naopak, jisté utažení měnové politiky budou burzy vnímat zčásti i příznivě. Jako důkaz, že Fed věří v další a pokračující obnovu americké a ostatně i globální ekonomiky po pandemickém úderu uplynulých dvou let.

Reklama

Hlavně přiměřeně

Jestliže tedy dnes Fed zpřísnění své měnové politiky signalizuje přiměřeně, nic špatného to pro akcie znamenat nemusí. Co to tedy konkrétně znamená „přiměřeně“?

Přiměřený bude Fed, pokud naznačí, že první zvýšení základní úrokové sazby uskuteční v březnu. A že bude v rozsahu 0,25 procentního bodu. Jestliže by Fed signalizoval možný březnový vzestup základního úroku o 0,5 procentního bodu, mohlo by to již burzy vylekat. Akcie by se v takovém případě dost možná i citelně propadly.

Přiměřený bude Fed i v případě, pokud oznámí, že svůj program nákupu aktiv za nově vytvářené miliardy dolarů (kvantitativní uvolňování) ukončí letos v březnu. Jestliže by oznámil, že tak učiní už v únoru, burzy by do jisté míry překvapil, ale „vzaly by to“. Nakonec ani únorový konec programu nákupu aktiv by tak nemusel znamenat citelnější propad akcií.

akciová bublina, ilustrační foto

Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?

Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.

Přečíst článek

Na na konec, přiměřený Fed bude, pokud oznámí zahájení redukce své nabobtnalé, v dolarovém vyjádření takřka devítibilionové rozvahy nejdříve letos v září. Dřívější datum by mohlo burzy opět zneklidnit. 

Samozřejmě, šéf Fedu Powell se při zdůvodnění kroků Fedu může dopustit nějakého v tuto chvíli nepředpokládaného výroku, který si burzy přeberou jako signál k panice. To nelze nikdy zcela vyloučit. Jsme jenom lidi. Jestliže však Fed dodrží očekávaný scénář dnešního dne, tj. „přípravu burz na přiměřené zpřísňování“, žádný pád akcií se konat nebude. Peněženky si držet netřeba. Naopak, může přijít plošnější úleva a návazný akciový růst.  

Fed, ilustrační foto

Týden tradera: Strach z Fedu dál terorizuje světové burzy

Strach z rychlejšího růstu úrokových sazeb ze strany Fedu dál terorizuje světové burzy, ale je možné že už nás čeká to lepší. Takto by se dal ve zkratce charakterizovat uplynulý týden na finančních trzích, kde investoři dál sledovali vývoj na amerických desetiletých vládních dluhopisech (tzv. 10 year Treasury bonds) a jejich dopad směrem k rotaci z technologických akcií. A jaké byly hlavní události uplynulého období?

Přečíst článek

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme