Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropě brzy dojde dech. Roste díky spotřebě, ale investice se propadají, jako by přišla recese

Evropě brzy dojde dech. Roste díky spotřebě, ale investice se propadají, jako by přišla recese
Profimedia
Lukáš Kovanda

Ekonomika EU loni mírně ožila – ale jen díky spotřebě domácností. Investice naproti tomu zamrzly, a to v rozsahu, který bývá typický spíš pro období recese.

Výdaje na tvorbu hrubého fixního kapitálu se v celé EU snížily o 1,8 procenta, což je výjimečný jev. Naposledy se něco podobného stalo v pandemickém roce 2020 – a předtím v roce 2013. V Česku byl obraz podobný. Tvorba fixního kapitálu reálně klesla o 1,2 procenta, firmy i domácnosti výrazně brzdily investiční výdaje.

Celkově šla investiční aktivita dolů v drtivé většině zemí EU. K růstu došlo jen v desítce států, a pouze šest z nich rostlo aspoň o dvě procenta. Nejtvrdší propad přišel v Irsku (–25,4 procenta), které je domovem evropských centrál velkých amerických technologických firem. A právě jejich kapitálové výkyvy způsobují v irských statistikách extrémy.

Následovaly Maďarsko (–11,1 procenta) a Lucembursko (–7,3 procenta). A ani jinde nebyl vývoj o moc lepší. V Německu klesají investice už třetím rokem v řadě. Loni byly reálně nejnižší od roku 2016. Týkalo se to stavebnictví i strojních investic – a právě to dopadá i na průmysl v dalších členských zemích.

Evropa zatím drží růst hlavně spotřebou. Bez investic ale jen přešlapuje – a dech jí brzy dojde.

Finanční Armageddon

ANALÝZA: Světu hrozí finanční Armageddon, varuje matka Komerční banky

Zkázu může podle experta Société Générále způsobit zdražení dosud levného japonského financování amerického dluhu i amerických akcií.

Přečíst článek

Lukáš Kovanda: Levněji nebylo ani za komunistů. České řidiče čeká historická letní sezóna

Tuzemské řidiče asi čeká nejlevnější letní motoristická sezóna v historii Česka. O prázdninách totiž na pumpách za čistou průměrnou mzdu pořídí zhruba 1 125 litrů pohonných hmot.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Friedrich Merz

Týden tradera: Historická otočka Německa. Dostala Evropa konečně nový impuls?

Přečíst článek
Doporučujeme