Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Evropa se musí připravit. Trumpem navrhovaná cla by zasáhla německou ekonomiku

Trumpovy návrhy na zvýšení cel by výrazně zasáhly německou ekonomiku
iStock
 ČTK

Německá ekonomika by do roku 2028 klesla minimálně o 1,2 procenta, pokud by se Donald Trump znovu stal prezidentem Spojených států a uskutečnil zvýšení dovozních cel, které navrhuje. Uvedl to německý hospodářský institut IW. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem Česka.

Reklama

Trump navrhuje zavedení základního desetiprocentního cla na veškerý dovoz do USA a zvýšení cel na dovoz z Číny o 40 procentních bodů na 60 procent, píše agentura Reuters. Trump vedl Spojené státy v letech 2017 až 2021 a nyní je favoritem v boji o nominaci Republikánské strany pro letošní prezidentské volby.

Podle IW by Trumpovy návrhy v prvních letech snížily výkon americké ekonomiky až o 1,4 procenta, zejména v důsledku negativního vlivu vyšších spotřebitelských cen a nezaměstnanosti na spotřebitelské výdaje. Zlepšení stavu obchodní bilance a státního rozpočtu by však mělo umožnit, aby se ekonomika do roku 2028 z tohoto útlumu téměř zcela zotavila.

Mnohem tvrdší dopady Trumpových návrhů by podle IW pocítila Evropa, zejména státy orientované na export, jako je Německo. Institut předpovídá, že hrubý domácí produkt (HDP) Německa by se do roku 2028 snížil o 1,2 procenta, a to kvůli poklesu exportu a následnému propadu soukromých investic. Pokles HDP by mohl činit až 1,4 procenta, pokud by Čína na Trumpovy kroky reagovala odvetnými dovozními cly.

Nikki Haleyová

Nikki Haleyová poprvé v republikánských primárkách porazila ve Washingtonu Trumpa

Bývalá velvyslankyně Spojených států při OSN Nikki Haleyová v republikánských primárkách poprvé zvítězila, když exprezidenta Donalda Trumpa v neděli porazila v americkém hlavním městě Washingtonu. Zatím jde ale hlavně o úspěch symbolický, protože Trump nadále nominačnímu procesu dominuje.

Přečíst článek

Odvetná opatření

„Evropská unie by se nyní na takový scénář měla připravit,” uvedl IW. „EU by měla využít zbývajícího funkčního období amerického prezidenta Joea Bidena k tomu, aby postavila obchodní vztahy s USA na pevnější základy,” dodal. Evropská unie by podle institutu měla rovněž podepsat další smlouvy o volném obchodu, například s Austrálií, Indií, Indonésií či s jihoamerickou skupinou Mercosur, která zahrnuje mimo jiné Argentinu a Brazílii.

Institut rovněž uvedl, že EU by si měla připravit reakci pro případ, že Trump v prezidentských volbách zvítězí a bude hrozit zavedením nových obchodních bariér. „K potlačení takovéto hrozby by EU měla být schopna rovněž pohrozit věrohodnými odvetnými opatřeními,”dodává německý hospodářský institut.

Karel Pučelík: Trump vybírá spolukandidáta. O místo viceprezidenta se může ucházet jen jeho oddaný následovník

Kampaň Donalda Trumpa už patrně vybírá potenciálního kandidáta na viceprezidentský post. Přestože se hraje o hodně, nejde v konkursu o kompetence nebo zkušenosti, ale hlavě o jednu vlastnost. A to absolutní oddanost.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme