Reklama

Chorvati využili eura a razantně zdražili. Týdenní ubytování ve Splitu vyjde i na 55 tisíc korun

Ostrov Murter ve střední Dalmácii.
Newstream/Petra Jansová
Petra Jansová

Chorvatsko tradičně patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Loni jich na jadranskou riviéru zavítalo 850 tisíc. A podobně tomu bude pravděpodobně i letos, navzdory tomu, že dovolená se tam Čechům prodraží.

Reklama

Letošní dovolená na chorvatském pobřeží Jaderského moře bude výrazně dražší než v předchozích sezónách. Potraviny v březnu zdražovaly v Chorvatsku meziročně o zhruba sedmnáct procent, o 30 procent pak ubytování v soukromí, píše chorvatský server Poslovni Dnevnik.

Zatímco loni apartmán na vrcholu letní sezóny vyšel na 60 eur za noc, letos to bude o zhruba dvacet eur víc. Při 10denním pobytu si tak Češi připlatí 200 eur, v přepočtu necelých pět tisíc. Například za týden v apartmánu v turisticky oblíbeném Splitu zaplatí čtyřčlenná rodina na serveru Booking.com přes 45 tisíc korun, na ostrově Murter poblíž Šibeniku pak o deset tisíc méně.

Výrazně vyrostly i ceny v pohostinství. Podle chorvatského serveru hr.index o 10 až 80 procent. Výrazně se to samozřejmě liší dle lokalit. Nejdráž je ve střední Dalmácii nebo Istrii. Například ve Splitu jadranská specialita grilované kalamáry vyjdou na 850 korun.

Chorvatské zájezdy zdražily nejvíc

Meziročně zdražují i zájezdy organizované cestovními kancelářemi, ve srovnání s dalšími vyhledávanými destinacemi jako Řecko nebo Egypt nejvýrazněji, a to o 14 procent. Na opačném pólu je ale Tunisko, kam se zájezd oproti loňsku prodražil jen o tři procenta.

 

Ani rekordní zdražování se ale zatím nepropisuje do počtu cizinců, kteří mají v plánu do Chorvatska vyrazit. Tamní hoteliéři a podnikatelé v pohostinství očekávají rekordní sezonu. Jen z Česka by mohlo přijet na pláže Jadranu dorazit až milion lidí.

Split

Chorvatské reality kvůli euru zdraží. Hlavně ty u Jadranu, shodují se experti

Vstup Chorvatska do eurozóny krom jiného zvýší počet realitních transakcí. Vzhledem k tomu, že ceny realit byly již delší dobu uváděny kromě kun i v eurech, neočekává se, že by se to výrazně propsalo na nových cenách. I když zvýšená poptávka zahraničních investorů a omezená nabídka podle odborníků zřejmě ještě ceny realit posune zhruba o tři procenta výš.

Přečíst článek

„Slabší tempo zdražování v Chorvatsku a nejvýhodnější kurz koruny vůči tamní měně za posledních patnáct let jsou klíčovými ekonomickými důvody, proč Češi letos v rekordním počtu míří právě do Chorvatska,“ dodává analytik Lukáš Kovanda.

Chorvati využili eura a razantně zdražili

Už loni si turisté u Jadranu zažili první vlnu zdražování, stejně jako další země i Chorvatsko trápila rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Nynější ještě dramatičtější nárůst víceméně souvisí jen s přijetím eura. Vstup do eurozóny totiž někteří chorvatští hoteliéři a podnikatelé v cestovním ruchu využili a k ceně poskytovaných služeb či ubytování si přidali něco nad rámec reálného navýšení nákladů.

Dubrovník

Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě

Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Přečíst článek

Je tu však jeden faktor, který bude mírnit razantní dopad na peněženky turistů z tuzemska, a tím je silná koruna. Díky tomu, že koruna je vůči euru nejsilnější za posledních téměř 15 let, může na dovolené čtyřčlenná rodina ušetřit i několik tisíc.

Dubrovník

Češi už nejsou v Chorvatsku za „paštikáře“. Čím dál častěji dávají přednost luxusní dovolené

Zájem o dovolenou v Chorvatsku každým rokem roste.  Mění se ale i zvyky Čechů, kteří u Jadranu vyhledávají luxus, píše chorvatský deník Poslovni Dnevnik.

Přečíst článek

Ostrov Murter ve střední Dalmácii.

REPORTÁŽ: Cenové „drama“ v Chorvatsku? Malé pivo stojí 48 korun, rodinný oběd i dva tisíce

Stejně jako další země i Chorvatsko trápí rekordní inflace. Ta vyšplhala už ke 12 procentům. Přestože razantně zdražily potraviny, energie, pohonné hmoty i služby, je dovolená u Jadranu pro Čechy i nadále finančně únosná. Radíme ale nepřepočítávat, a to hlavně v restauraci. I přes razantní nárůst cen ale místní hovoří o rekordní sezóně.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

V Chorvatsku i Maďarsku e krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce ve světě

V Chorvatsku i Maďarsku je krásně. Ale dovolená tam Čechům zdražila nejvíce v Evropě

Přečíst článek
Lukáš Kovanda: Do Chorvatska se letos vydá rekordní milion Čechů. Tamní vyfabulované cenové přirážky jim zjevně nevadí

Lukáš Kovanda: Do Chorvatska míří rekordní milion Čechů. Tamní vyfabulované cenové přirážky jim nevadí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme