Reklama

Češi už nejsou v Chorvatsku za „paštikáře“. Čím dál častěji dávají přednost luxusní dovolené

Dubrovník
Pixabay
Petra Jansová
pej

Zájem o dovolenou v Chorvatsku každým rokem roste.  Mění se ale i zvyky Čechů, kteří u Jadranu vyhledávají luxus, píše chorvatský deník Poslovni Dnevnik.

Reklama

Statistika agentury Croatia Luxury Rent, na níž se chorvatský deník odvolává, uvádí, že zájem Čechů o luxusní dovolenou oproti loňsku stoupl o 23 procent a blíží se pobytům prodaným zájemcům ze Slovinska a Rakouska.

„Česká ekonomika je jednou z nejvíce rostoucích v Evropě a Česko se chlubí jednou z nejnižších nezaměstnaností v Evropské unii,“ píše deník.

Dubrovník

Čeští chataři přesídlili k moři. Je to levnější než na Šumavě

Kvůli razantnímu nárůstu cen tuzemských nemovitostí a snaze vyhnout se znehodnocení peněz vinou inflace stále více Čechů dává přednost investici do realit v zahraničí. Byt u moře už není jen výsadou milionářů, říká tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Přečíst článek

Za letošním velkým zájmem Čechů o Chorvatsko vidí také růst jejich mezd.

„Na druhou stranu se zdá, že kvůli dopadu války na Ukrajině, nestabilitě a přílivu velkého množství uprchlíků vykazují pokles rezervace z Polska a Slovenska," uvedla agentura Croatia Luxury Rent.

Reklama

Češi jsou pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku

Sílící poptávce po segmentu luxusního segmentu chce Chorvatsko využít.  „Češi jsou našimi vítanými a věrnými hosty a z dlouhodobého hlediska si chceme pozici jedné z nejoblíbenějších zahraničních destinací Čechů udržet,“ říká ředitel Chorvatského cestovního sdružení Kristjan Staničić.

Lukáš Pytloun

Lukáš Pytloun: Do konce příštího roku budeme investovat 500 milionů

Segment cestovního ruchu v posledních dvou letech významně ochabl a tuzemští provozovatelé hotelů se potýkali s razantním propadem tržeb. „Upřímně – kdyby korona přišla přede dvěma roky, měli bychom větší problémy," říká majitel stejnojmenné hotelové sítě Lukáš Pytloun, který před pár týdny otevřel nový hotel na pražské Kampě.

Přečíst článek

Čemuž odpovídá i částka vynaložená chorvatskou vládou do cestovního ruchu. „V posledních letech byly do chorvatského cestovního ruchu investovány více než 4 miliardy eur a nyní jsou k dispozici další 2,2 miliardy kun z Národního plánu obnovy a odolnosti,“ uvedla uvedla ministryně turismu a sportu Nikolina Brnjac na tiskové konferenci v Praze.

Návštěvníci z České republiky byli loni pátou nejpočetnější zahraniční skupinou v Chorvatsku, přijelo jich 775 tisíc.

Antonio Sandev velí kuchyni.

Poznávejte chutě světa: Tentokrát se vydejte za Středomořím do centra Prahy

Denně čerstvá ryba, pljeskavica nebo burek. Kousek Balkánu můžete ochutnat v Bistru Antonia Sandeva na Skořepce. Navíc za velmi příjemné ceny.

Přečíst článek

ilustrační obrázek

Dalibor Martínek: Sny o levné dovolené se rozplývají. Budeme šetřit na elektřinu

Distribuční energetické firmy začaly rozesílat dopisy. Není to pěkné čtení. Kromě zdvořilostní omáčky obsahují sdělení, že od poloviny roku zdraží silová energie. Ta přitom tvoří téměř polovinu celkové ceny elektřiny pro zákazníky. Lama energy, jeden z větších distributorů z Moravy, přiložil celý list tabulek. A také graf, podle kterého cena silové elektřiny za poslední dva roky vzrostla na trzích o šest set procent.

Přečíst článek

Reklama

Související

Desková hra Člověče, nezlob se! (ilustrační foto)

Deskové hry na cesty a dovolenou. Tipy na ty, které zkrátí dlouhé chvíle v autě i v letadle

Přečíst článek
Češi už kupují letní zájezdy. Cestovky přispěchaly s first minute slevami.

Češi již nakupují zájezdy na léto jako diví. Kvůli inflaci jsou ale opatrnější

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme