Reklama

Doba covidu přála bankéřům. Počet vydělávajících přes milion eur rekordně stoupl

HSBC
HSBC
Dušan Kütner
duk

Počet bankéřů a obchodníků v Evropské unii, kteří vydělávali více než milion eur (asi 24 milionů korun) ročně, v roce 2021 rekordně vzrostl. Důvodem bylo, že společnosti s cennými papíry dosáhly v době covidu mimořádných příjmů a investiční banky po brexitu přemístily zaměstnance na kontinentální Evropu, uvedla agentura Bloomberg.

Reklama

Počet vysoce vydělávajících bankéřů v EU vzrostl v roce 2021 o 42 procent oproti předchozímu roku na 1957, uvedl Evropský bankovní úřad (EBA) se sídlem v Paříži. To je nejvyšší úroveň v EU a přidružených státech od doby, kdy EBA začal shromažďovat data v roce 2010. Údaje nezahrnují Velkou Británii, které po odchodu z EU v roce 2020 zůstává hlavním finančním centrem.

Klaas Knot na WEF v roce 2020

Trhy podceňují odhodlání ECB dál zvyšovat sazby, varoval v Davosu člen Rady guvernérů

Finanční trhy podceňují odhodlání Evropské centrální banky (ECB) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Řekl to člen Rady guvernérů ECB Klaas Knot, který je zároveň guvernérem nizozemské centrální banky. Investoři by podle něj měli počítat s tím, že sazby se budou zvyšovat nejméně do poloviny roku. Euro po jeho slovech zpevnilo.

Přečíst článek

Nejlépe placený bankéř EU pracoval ve Španělsku, kde podle EBA vydělal 14 až 15 milionů eur. „Značná částka této celkové odměny tvoří výplata odstupného,“ uvedl úřad, aniž by identifikoval osobu. 

Banky soutěžily v přetahování manažerů 

Globální banky mezi sebou v roce 2021 soutěžily o najímání bankéřů uprostřed pandemie, která vyvolala nárůst obchodních aktivit a zvýšenou poptávku po poradenství v oblasti fúzí a akvizic a také vydávání akcií a dluhopisů.

Brian Moynihan, vákonný šéf BoA

Vlivný bankéř v Davosu: Kapitalismus se musí podřídit udržitelnosti

Výkonný ředitel Bank of America Brian Moynihan na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že je potřeba přesně definovat, co vlastně jsou ona neustále opakovaná kritéria udržitelnosti neboli ESG. A to skutečně natvrdo, nikoli vágně, jak se doposud děje, protože to nefunguje.

Přečíst článek

Reklama

Tento konkurenční hon ale v následujícím roce náhle zastavila ruská invaze na UkrajinuBankéři nyní čelí vyhlídce na nižší bonusy za svůj výkon v roce 2022. Výsledky za loňský rok zatím úřad nemá.

Zvedl se i podíl bonusů

Zvýšení počtu exkluzivně placených bankéřů v roce 2021 také odráží vyšší celkové mzdy, uvedl EBA. Bonusy vzrostly na ekvivalent 100,6 procenta pevné mzdy z 86,4 procenta o rok dříve, podle váženého průměru pro všechny osoby s vysokými příjmy vypočítaného EBA, který koordinuje bankovní regulaci v Evropě. 

Bonusy bankéřů jsou omezeny na ekvivalent jejich ročního platu v EU, ačkoli věřitelé mohou požádat akcionáře o povolení zvýšit je na dvojnásobek základní mzdy.

V Davosu začíná světvé fórum, ekonomové očekávají, že svět nemine recese.

Inflace, zadlužení, válka. Globální recese je pravděpodobná, ukazuje průzkum

Dvě třetiny hlavních ekonomů ze soukromého a veřejného sektoru očekávají v letošním roce globální recesi. Ukázal to průzkum Světového ekonomického fóra (WEF). Přibližně 18 procent z nich přitom považuje recesi globální ekonomiky za velmi pravděpodobnou. To je více než dvojnásobek ve srovnání s předchozím průzkumem z loňského září.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Goldman Sachs (ilustrační foto)

Cena plynu klesne o třetinu, míní Goldman Sachs. EU získala dočasnou převahu nad Ruskem

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme