Reklama

Evropské hotely špatně platily zaměstnance. Teď o ně bojují a omezují služby

Hotel Ibis na letišti Friedrichshafen
Gerd Fahrenhorst /Creative Commons / CC BY 4.0
 ČTK

Přední evropské hotelové řetězce přijímají zaměstnance bez zkušeností a praxe. Vedení firem přiznává, že se jim vymstilo, že roky zaměstnance špatně platili, a tak nejsou nyní schopni najít dostatek zaměstnanců, aby mohli uspokojit poptávku, která po pandemii nemoci COVID-19 oživuje. Tisíce pracovníků opustily odvětví ubytovacích a stravovacích služeb, když se v době pandemie zastavila mezinárodní turistika. Mnoho z nich si našlo lépe placenou práci jinde a rozhodlo se, že se do odvětví cestovního ruchu již nevrátí, upozornila agentura Reuters.

Reklama

Největší evropská hotelová společnost Accor spustila testovací projekt zaměstnávání lidí, kteří nikdy předtím v tomto odvětví nepracovali, řekl agentuře Reuters generální ředitel Sébastien Bazin. Accor provozuje hotely pod značkami jako Mercure, Ibis a Fairmont ve více než 110 zemích a celosvětově potřebuje 35 tisíc zaměstnanců.

turisté v Praze

Do Česka se vrací turisté. Utrácí tu ale méně než před pandemií

Příjmy České republiky z mezinárodního cestovního ruchu v prvním čtvrtletí letošního roku podle státní agentury CzechTourism meziročně vzrostly o deset miliard na zhruba 21,2 miliardy korun.

Přečíst článek

Accor nyní podle Bazina obsazuje pozice ve Francii mladými lidmi a migranty a zároveň musí omezovat své služby. Firma tak třeba otevírá restaurace jen na pět dní v týdnu nebo jen po omezenou dobu. Noví zaměstnanci pak dostanou jen šestihodinové školení a učí se při práci.

Začínáme od nuly

Nedostatek zaměstnanců je naléhavý zvláště ve Španělsku a Portugalsku, kde cestovní ruch před pandemií tvořil 13 procent, respektive 15 procent hrubého domácího produktu. Tamní hoteliéři nabízejí vyšší platy, ubytování zdarma a výhody, jako prémie a zdravotní pojištění.

Zavřeno hlásí celá řada provozů i v nejrušnějších částech Londýna

Reportáž z postcovidového Londýna: Všude chybějí lidé. V dopravě, obchodech i muzeu

Po téměř dvou letech se konečně lze dostat do Londýna bez jakéhokoli omezení a Češi tak mohou jako před pandemií vyrazit na nákup na Oxford Street či navštívit British Museum. Postpandemický Londýn však má několik problémů. Předraženými hotely v centru začínaje a nedostatkem řidičů Uberu konče. A věděli jste, že na celý středně velký Marks & Spencer stačí jen jeden „shop assistant“?

Přečíst článek

Reklama

Mnoho zaměstnanců se rozhodlo přejít do jiných sektorů, takže začínáme v odvětví od nuly a musíme bojovat o talenty," řekl generální ředitel hotelového řetězce Meliá Gabriel Excarrer. Firma v poslední době začala nabízet i ubytování, aby přilákala zaměstnance, a to i přímo v hotelových pokojích, pokud není v okolí dostatek nájemního bydlení.

Nutnost omezit služby

S podobnými personálními problémy se potýkají i menší hoteliéři. Provozní ředitel jednoho z nejznámějších lisabonských hotelů Mundial uvedl, že v současnosti se snaží získat 59 zaměstnanců. Obává se, že bez dostatku zaměstnanců budou muset hotely snížit počty hostů a omezit rozsah poskytovaných služeb. „To je politováníhodné a tragické pro odvětí, které v posledních dvou letech nemělo žádné příjmy," uvedl.

Dubrovník, Jaderské moře

Do Chorvatska s kreditkou nebo obyčejnou kartou? Zde je finanční desatero cestovatele

Doba letních dovolených je tu a po dlouhé pandemii plánují statisíce Čechů vyrazit do zahraničí. Rady, jak mít finance v suchu a připravit se na dovolenou, sestavila UniCredit Bank. Nejlepší přípravou na klidný odpočinek je vyřízení potřebných záležitostí ještě doma. 

Přečíst článek

Rezervace, po kterých odvětví cestovního ruchu dlouho toužilo, přišly, ale nastal problém s tím je uspokojit – tento scénář se opakuje v barech, restauracích a hotelech po celém Španělsku a Portugalsku, tedy dvou nejnavštěvovanějších evropských turistických destinacích.

Dvaapadesátiletý Jose Carlos Sacó je schopen mít otevřený svůj bar Tabanco de Jerez v Madridu pouze o víkendu, kdy nemají vyučování studenti, kteří si potřebují přivydělat, a mohou tak pracovat. „Přes týden nemůžeme otevřít, protože nemáme ruce, studují," řekl.

Marriott International, ilustrační foto

Hotelová síť Marriott končí v Rusku. Kvůli novým omezením Západu

Hotelová společnost Marriott International po 25 letech pozastavuje činnost v Rusku.

Přečíst článek

V živé madridské čtvrti La Latina majitel taverny Angosta Mariveni Rodríguez najal na hlavní sezonu migranty. „Dáváme příležitost migrantům, kteří si přejí pracovat, protože nemají rodinu nebo institucionální podporu," říká.

Chybí přes 200 tisíc pracovníků

Podle národních odvětvových asociací chybí ve španělském pohostinství 200 tisíc zaměstnanců a portugalské hotely potřebují nejméně 15 tisíc lidí, aby uspokojily rostoucí poptávku.

Podnikatelé se nyní snaží nalákat zaměstnance zpět. Ve Španělsku podle oficiálních údajů zvýšily bary a restaurace pracovníkům mzdy meziročně o 60 procent. Cestovní ruch je však stále odvětvím, ve kterém se platí zaměstnancům nejméně, kolem 1150 eur (28 500 korun) měsíčně.

Paříž

Lepší než před covidem. Paříž se těší z přívalu turistů, hotely výrazně zdražují

Do Paříže se po dvouleté pandemické odmlce vrací turisté. Tamní hotely se plní a cena ubytování výrazně roste, upozorňuje server Bloomberg.

Přečíst článek

V sousedním Portugalsku by podle průzkumu centrální banky a statistického úřadu měly mzdy pracovníků v pohostinství letos vzrůst o sedm procent. Průměrná mzda v odvětví však činí 881 eur (21 800 korun) měsíčně, což je o něco více než minimální mzda, která je 705 eur (17 500 korun).

Bazin dodal, že pokud jsou hotely obsazené jen z 60 nebo 70 procent, mohou se s nedostatkem personálu vyrovnat. Kritický okamžik nastává při plné obsazenosti. „Problém je, že vím, že od počátku července do konce srpna budeme obsazeni na 100 procent, a já nevím, zda budu schopen obsloužit všechny tyhle lidi," říká.

Podle něj se v tomto odvětví personálu dostatečně neplatilo ani se nikdo nezaměřoval na jeho rozvoj. „Z poloviny je to tím, že jsme byli slepí, spoustě lidí jsme se nevěnovali a pravděpodobně jsme některé lidi také příliš dlouho podhodnocovali. Je to výzva, abychom se probudili a napravili to," dodal.

 

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Amstredam

Revoluce v ubytování přichází do Česka. Zákazník soutěží s cenou, kterou je ochoten za pokoj zaplatit

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme