Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Další turbulence pro americký trh? Agentura Fitch varuje před snížením ratingu desítek bank, včetně těch největších

Agentura Fitch varuje před snížením ratingu desítek bank včetně JP Morgan
Profimedia
 ČTK

Analytik ratingové agentury Fitch varuje před možným prudkým snížením ratingu desítek amerických bank. Dotknout by se to podle něj mohlo i největší americké banky JPMorgan Chase & Co. Analytik Chris Wolfe to řekl zpravodajskému serveru CNBC s tím, že americkému bankovnímu trhu hrozí další turbulence.

Reklama

Agentura Fitch v červnu snížila hodnocení finančního zdraví bankovního odvětví. Krok zůstal podle Wolfa do značné míry bez povšimnutí, protože nevyústil ve snížení ratingů jednotlivých bank. Další snížení skóre odvětví o jeden stupeň na A+ z AA-, tedy stále v investičním pásmu, by už ale Fitch přimělo přehodnotit ratingy každé z více než 70 amerických bank, které pokrývá, řekl Wolfe CNBC v exkluzivním rozhovoru v newyorské centrále firmy.

„Pokud bychom to změnili na A+, pak by to přehodnotilo všechna naše finanční opatření a pravděpodobně by se to promítlo do negativních ratingových akcí," řekl Wolfe.

FOTOGALERIE: Největší bankroty USA. Dva z nich se odehrály letos

Ratingové společnosti, na které se spoléhají investoři do dluhopisů, v poslední době svými rozhodnutími rozbouřily trhy. Agentura Moody's minulý týden snížila rating deseti malých a středně velkých bank a varovala, že by mohlo dojít ke snížení ratingu dalších 17 finančních domů. A to včetně větších institucí, jako jsou Truist a U.S. Bank.

Developerský projekt Al Hambra 1st Avenue v centru Hurghady.

Ještě levnější než ve Španělsku. Byt v Hurghadě se dá koupit i za půl milionu

Výrazně nižší ceny, celoročně příjemné počasí a také nižší životní náklady lákají Čechy do Egypta nejenom na dovolenou, ale také na nákupy nemovitostí. Starší byt v centru turisticky oblíbené Hurghady se dá koupit už za pět set tisíc korun.

Přečíst článek

Začátkem tohoto měsíce agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států z nejvyššího stupně AAA na stupeň AA+. Rozhodnutí překvapilo investory a rozladilo americkou vládu. Agentura ho zdůvodnila očekávaným zhoršením fiskální situace v příštích třech letech a také vysokým a stále rostoucím zadlužením americké vlády.

Vedoucí amerických podniků včetně generálního ředitele banky JPMorgan Jamieho Dimona se ale rozhodnutí agentury vysmáli. Fitch je přitom už druhou významnou ratingovou agenturou, která odebrala Spojeným státům nejvyšší rating. Jako první tak před dvanácti lety učinila agentura Standard & Poor's.

Tentokrát chce agentura Fitch dát trhu najevo, že snížení ratingu bank sice není předem dané, ale představuje reálné riziko, uvedl Wolfe.

Problém, který by vznikl dalším snížením ratingu odvětví na A+ spočívá v tom, že by pak skóre odvětví bylo nižší než rating některých nejlépe hodnocených bank. Rating dvou největších bank v zemi podle výše aktiv, JPMorgan a Bank of America, by pak bylo pravděpodobně nutné snížit z AA- na A+, protože banky nemohou mít vyšší rating než prostředí, ve kterém působí.

Vlny veder mění životní styl Američanů. Vzniká nová „ekonomika po setmění“

Vlny veder mění životní styl Američanů. Vzniká nová „ekonomika po setmění“

Letošní vedra už jsou pro mnohé Američany nesnesitelná natolik, že přeorganizovali celý svůj životní režim. Přes den spí a v noci pracují, nakupují, sportují a venčí psy. A na to reagují i obchodníci a upravují své otevírací doby, napsal deník The Wall Street Journal.

Přečíst článek

A pokud by došlo ke snížení ratingů nejvýznamnějších institucí, jako je JPMorgan, pak by agentura Fitch byla podle Wolfa nucena přinejmenším zvážit snížení ratingů všech dalších bank. To by potenciálně mohlo některé slabší finanční domy posunout blíže k neinvestičnímu pásmu, uzavřel analytik.

Akcie JP Morgan ztrácely kolem 16:30 středoevropského letního času 2,5 procenta a akcie Bank of America 2,3 procenta.

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

JPMorgan zaplatí miliardy Americkým Panenským ostrovům, na kterých Epstein zneužíval ženy

JPMorgan zaplatí miliardy ostrovům, na kterých Epstein podle žaloby zneužíval ženy

Přečíst článek
dolar

Lukáš Kovanda: Ohrožuje zhoršení ratingu USA jejich „dolarové priviliegium“?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme