Reklama

Bitcoin už víc jak měsíc roste. Co bude dál?

Bitcoin, ilustrační foto
Pixabay
Zdeněk Pečený

Pro největší kryptoměnu světa bude první prázdninový měsíc zřejmě tím nejrůstovějším za téměř dva roky. Po sedmi měsících vytrvalého hledání svého dna začal bitcoin před šesti týdny posilovat. Steroidového dopingu se mu dostalo od samotného Fedu, který tento týden signalizoval, že zvolní tempo utahování měnové politiky. Výhled na konec roku ale zůstává stále nejasný. Vyloučený není ani pokles kurzu bitcoinu o více než polovinu.

Bitcoin se během pátku obchodoval okolo ceny 24 tisíc dolarů (580 tisíc korun) a dosáhl svého šestitýdenního maxima, protože digitální měny následují růst akciových trhů.

Růstová rally bitcoinu začala poté, co americká centrální banka (Fed) ve středu sice zvýšila úrokové sazby, ale zároveň signalizovala, že tempo utahování měnové politiky by mohlo zpomalit. To spustilo razantní posilování rizikovější aktiv, jako jsou akcie a kryptoměny.

Vítané zprávy z Fedu

Pohyby v kryptoměnách se v poslední době obchodovaly zhruba v souladu s americkými akciemi, zejména sledovaly technologický index Nasdaq, který v posledních dvou dnech prudce posílil. Od pátku se daří i ostatním kryptoměnám. Ethereum i Litecoin si připisují zhruba o 2,5 až 3 procenta.

„Trhy oznámení Fedu vnímají pozitivně a předvídají, že akcie půjdou nahoru, s nimiž se sveze i bitcoin,“ řekl Rostislava Plachý z firmy Golden Gate. „Zdá se, že trh zalila v čase nejistoty zadržovaná likvidita,“ řekl CNBC Vijay Ayyar, viceprezident pro rozvoj korporací a mezinárodní kryptoburzu Luno.

Bitcoin, ilustrační foto

Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?

Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.

Přečíst článek

V květnu dosáhla korelace bitcoinu s akciemi vrcholu na 0,82. Maximální korelace pro jakýkoli pár aktiv je 1, což znamená, že by se tato aktiva pohybovala stejným směrem o stejnou velikost. Kryptoměny se ve svém začátku díky drobným investorům chovaly naprosto nezávisle na akciových trzích, ale od dob, co do nich začaly investovat velké investiční společnosti, se chovají více jako klasická riziková aktiva. Největší podobnost je se zmíněným indexem Nasdaq.

Výhled zůstává nejasný

Od začátku července bitcoin posiluje o 16 procent a je tak na cestě k nejlepšímu měsíci od listopadu 2020. Navzdory tomu však výhled zůstává nejasný a bude nadále hodně záležet na vývoji úrokových sazeb v USA.

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin posiluje nad 22 tisíc dolarů. První vlaštovka ale jaro nedělá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se v pondělí poprvé za víc než měsíc dostala zpět nad hranici 22 tisíc dolarů (asi 531 200 korun). Děje se tak v souladu s vývojem na akciových trzích, které se vydaly vzhůru. Investoři ukazují, že jsou zase ochotni více riskovat. O konci kryptoměnové zimy ale ještě nemůže být řeč.

Přečíst článek

 „Zobchodované objemy v rámci burz jsou spíše podprůměrné, volatilita je také nižší,“ uvedl kryptoměnový expert Igor Pauer. Podle něj do konce roku nelze vyloučit ani pesimistický scénář poklesu ceny až k 10 až osmi tisícům dolarů, pokud by došlo k propadu trhu klasických aktiv.

Podle ředitele největšího tuzemského obchodníka Bit.plus Martina Stránského bude vedle chování Fedu záležet i na reakci trhů na vývoj americké ekonomiky, postupu snah o regulaci krypto trhu, případně omezování těžby bitcoinů kvůli zdražování elektřiny.

Bitcoin zaznamenal své dosavadní cenové maximum loni v listopadu, kdy jeho cena dosáhla téměř 69 tisíc dolarů. Od té doby ztratil téměř dvě třetiny své hodnoty.

farma na těžbu kryptoměn, ilustrační foto

Cena bitcoinu se již blíží jeho výrobním nákladům, varuje JPMorgan

Náklady na vytěžení jednoho bitcoinu během měsíce a půl klesly téměř o polovinu. Mineři kvůli již delší dobu trvající nižší ceně kryptoměny totiž zapojili do těžby efektivnější zdroje. Pro budoucí cenu bitcoinu to ale není dobrá zpráva, píše agentura Bloomberg s odkazem na analýzu banky JPMorgan.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Bitcoin, ilustrační foto

Bitcoin se po „jestřábím“ Powellově projevu vrátil pod psychologickou hranici 20 tisíc dolarů

Přečíst článek
Pád bitcoinu. Kryptoměna se tento týden dostala opět pod hranici 19 tisíc dolarů

Bitcoin opět pod 19 tisíci dolary. Inflace a zvyšování sazeb dál drtí „nezávislou“ měnu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme