Bitcoin posiluje nad 22 tisíc dolarů. První vlaštovka ale jaro nedělá

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se v pondělí poprvé za víc než měsíc dostala zpět nad hranici 22 tisíc dolarů (asi 531 200 korun). Děje se tak v souladu s vývojem na akciových trzích, které se vydaly vzhůru. Investoři ukazují, že jsou zase ochotni více riskovat. O konci kryptoměnové zimy ale ještě nemůže být řeč.
Kolem 16:00 SELČ si bitcoin podle údajů na specializovaném webu CoinDesk připisoval asi 4,6 procenta a pohyboval se kolem 22 130 dolarů. Za posledních 24 hodin vystoupil až na 22 493,61 dolaru, což je pořád výrazně pod jeho maximem téměř 69 tisíc dolarů z loňského listopadu.
Cena kryptoměn se na rozdíl od akcií mění nejen ve dne, ale i v noci. Burza digitálních měn funguje stále. Jaká je aktuální cena vybraných kryptoměn? Najdete níže.
Kolik aktuálně stojí bitcoin, ethereum, stablecoin, litecoin, „psí“ krypotoměny?
Money
Hlavní americká kryptoměnová burza Coinbase Global v pondělí na svém webu informovala, že získala od italských regulačních orgánů povolení pokračovat v poskytování služeb zákazníkům na Apeninském poloostrově. „Kryptoměny po dlouhém útlumu čekaly na nějaký pozitivní impuls, kterým mohla být právě zpráva Coinbase. Na zvýšení ceny se projevuje i zájem nových investorů na jedné straně, a zprávy o omezování těžby kvůli energetické náročnosti na straně druhé,” uvedl ředitel největšího tuzemského obchodníka Bit.plus Martin Stránský.
Druhá největší kryptoměna ethereum v pondělí odpoledne přidávala téměř deset procent přibližně na 1473 dolarů. Kryptoměny avalanche a polygon si připisovaly zhruba 12 a 20 procent.
Americká kryptoúvěrová společnost Celsius Network požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli. Stala se tak další obětí prudkých výkyvů na trzích s kryptoměnami, píše agentura Reuters.
Černá labuť krouží nad kryptoúvěrovým trhem. Odpadlíků přibývá
Money
Regulační úřady po celém světě se potýkají s tím, jak trh s kryptoaktivy usměrňovat. K hlavními aspektům jejich agendy v tomto ohledu patří ochrana klientů, ohrožení finanční stability a nezákonné používání kryptoměn. Evropská unie už schválila průlomová pravidla, podle nichž se tyto typy společností v sedmadvacítce neobjedou bez licence a záruk zákazníkům, uvedla agentura Reuters.
Nizozemská centrální banka v pondělí oznámila, že uložila jedné z největších kryptoměnových burz Binance pokutu 3,3 milionu eur (80,9 milionu korun) za to, že v Nizozemsku nabízela služby, aniž by tam byla registrována. Firma se odvolala a zároveň požádala o nizozemskou licenci.
Náklady na vytěžení jednoho bitcoinu během měsíce a půl klesly téměř o polovinu. Mineři kvůli již delší dobu trvající nižší ceně kryptoměny totiž zapojili do těžby efektivnější zdroje. Pro budoucí cenu bitcoinu to ale není dobrá zpráva, píše agentura Bloomberg s odkazem na analýzu banky JPMorgan.
Cena bitcoinu se již blíží jeho výrobním nákladům, varuje JPMorgan
Money
Tři pětiny investorů na Wall Street jsou přesvědčeny, že cena bitcoinu mnohem pravděpodobněji klesne pod 10 tisíc dolarů, než že vystoupá zpět nad 30 tisíc dolarů za virtuální minci. A skeptičtí jsou i k zejména uměleckému fenoménu NFT, vyplývá z průzkumu MLIV Pulse mezi tisícovkou investorů, uvedla agentura Bloomberg.
Wall Street očekává ještě hlubší propad bitcoinu. Nevěří ani NFT
Money
Vše o inflaci
Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.
Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.