Reklama

Bankou roku je Komerční banka, pojišťovnou opět Kooperativa

Banka roku 2022, vítězové
Tereza Zavadilová/Newstream
 ČTK

V hlavní kategorii 21. ročníku Mastercard Banka roku zvítězila Komerční banka, ocenění Pojišťovna roku získala Kooperativa. Ocenění Bankéř roku obhájil generální ředitel České spořitelny Tomáš Salomon. Pojišťovákem roku se stal generální ředitel finanční skupiny UNIQA v ČR a SR Martin Žáček.

Reklama

Mezi bankami se na stupně vítězů dostala také druhá Moneta a třetí Česká spořitelna. Mezi pojišťovnami braly stříbro a bronz pojišťovna Direct a ČSOB Pojišťovna. V kategorii Hypotéka roku porotu složenou z odborníků nejvíce oslovila Moneta.

„Finanční instituce pracují na digitalizaci a zlepšení zákaznického zážitku, například v rychlosti vyřízení požadavků klientů či zprostředkovatelů. Právě tyto aspekty hrály v hlasování silnou roli,” uvedl člen poroty Jan Lener ze společnosti Broker Consuting.

Jitka Haubová, členka představenstva Komerční banky

Jitka Haubová: Banka musí fungovat i v dobách krizí

Členka představenstva Komerční banky Jitka Haubová má plné ruce práce. Řídí digitální transformaci banky, která přijde na tři miliardy korun. Během pandemie měla jako nejvyšší manažerka provozu na starosti všechny krizové změny. Nyní s týmy zajišťuje výplatu klientů zkrachovalé Sberbanky, pomáhá Ukrajincům i řeší nápor dotazů kolem aktuální situace.

Přečíst článek

Zaujal podle něj i produkt pojištění dlouhodobé péče či rozsah, jakým se snahy bank a pojišťoven v ESG (požadavky na environmentální a sociální dopady podnikání) promítly přímo do jejich produktů.

Komerční banka vyhrála kromě hlavní kategorie i korporátní banku roku a banku bez bariér. Kategorii zodpovědná banka roku vyhrála Moneta, Air Bank se pak stala vítězem kategorie banka zákazníků, kterou podle vlastní metodiky vyhodnocuje analytická společnost KPMG.

Marcela Suchánková, členka představenstva zodpovědná za oblast IT a zpracování operací v ČSOB

Šetrná ekonomika je největší výzva dneška, říká Suchánková z boardu ČSOB

Pojem udržitelnost berou v ČSOB smrtelně vážně. Jako první banka ukončila investice do výroby elektřiny z uhlí, její centrály v Praze a Hradci Králové patří mezi stovku nejekologičtějších budov v Evropě. Ale nejde jen o ekologii. „Všechny oblasti ESG jsou provázané – šetrné podnikání, odpovědnost vůči společnosti i řízení firmy nastavené tak, aby uměla tyto cíle naplňovat,“ říká Marcela Suchánková, členka představenstva ČSOB zodpovědná za oblasti HR, IT, FAM a Operations.

Přečíst článek

„Dlouhodobým trendem je celkový důraz na jednoduchou digitalizaci služeb servisu klientů a aktivně se řeší i společenský dopad a udržitelnost. Mix všech těchto hlavních kritérií porota zohlednila při výběru vítězů, zaměřili jsme se na efektivitu, rychlost a skutečný dopad pro klienta,” uvedl generální ředitel společnosti Mastercard pro ČR a Slovensko Michal Čarný.

Windfall tax zamíchá kartami

Mezi pojišťovnami se zodpovědnou pojišťovnou roku stala Uniqa a pojišťovnou bez bariér Kooperativa. Pojišťovnou zákazníků je podle metodiky KPMG ČSOB Pojišťovna.

Zakladatel a organizátor soutěže Petr Stuchlík upozornil na to, že následující roky bankovnictví zřejmě poznamená plánované zavedení takzvané windfall tax, tedy mimořádné daně z nadměrných zisků.

„Příští roky budou zatíženy spory kolem daně z nadměrných zisků, pokud tedy bude arbitrárně určena jen pro šest bank. V právním státě je takové řešení neudržitelné a potáhne se s námi jako kauza Diag Human roku 2022,” uvedl Stuchlík.

Vítězové dvou kategorií, banka zákazníků a pojišťovna zákazníků, byli vybráni na základě více než 5000 zákaznických výpovědí, které každoročně vyhodnocuje KPMG ČR.

Daniela Pešková

Malé banky nastavily spořitelně zrcadlo, musela se změnit, říká bankéřka Pešková

Jak ne příliš oblíbený ústav během pár let přeměnit na moderní banku, která bude oporou střední třídy? Pojďme dát drobným klientům to, co bohatí znají už dávno, říká Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny a nejvýše postavená bankéřka v Česku. 

Přečíst článek

Vše k fenoménu ESG čtěte zde

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

placení hodinkami firmy Apple

Placení přes Apple Pay je nejpoužívanější službou pro placení mobilem v Česku

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme