Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Druhý ročník ocenění Impakt Awards už zná finálovou desítku. Podpořte svého favorita

Druhý ročník ocenění Impakt Awards už zná finálovou desítku. Podpořte svého favorita
Lukáš Procházka pro Newstream
 nst
nst

Druhý ročník ocenění Impakt Awards pro inspirativní osobnosti, které svou nezištnou prací mění k lepšímu životy druhých, už zná svou finálovou desítku. Rozhodla o ní odborná porota na základě nominací veřejnosti. „Nejen z ohlasů na první ročník, ale také z množícího se počtu nominací víme, že ocenění u veřejnosti silně rezonuje. I letos jsme vybírali z opravdu neobyčejných příběhů napříč republikou. Ne vše dobré se totiž rodí jenom v Praze. Mezi finálovou desítkou tak najdete i osobnosti z regionů, které svojí komunitní činností mění svět kolem sebe," říká Tereza Zavadilová, CEO Newstreamu a členka poroty Impakt Awards.

„Ceny Impakt Awards postoupily do další, velmi důležité fáze. V následujících týdnech začneme na webu Newstreamu zveřejňovat příběhy osobností z finálové desítky. Spolu s tím spouštíme hlasování veřejnosti. I vy tak můžete svým hlasem podpořit svého favorita,“ říká manažerka projektu Katarína Krajčovičová z Newstreamu. 

Galerie: Zasedání poroty ocenění Impakt Awards proběhlo v prostorách pražského hotelu Falkensteiner:

Volba finalistů byla do značné míry subjektivní volbou. Z desítek obdržených nominací jsme na redakční radě vybrali lehce přes dvacítku nejsilnějších příběhů, které jsme předali k posouzení třináctičlenné porotě. V ní vedle zástupců partnerů ocenění zasedli také lidé z byznysu, ekonomiky, nadací, médií i PR.

Porota už své tři favority zná. Jména vítězů se dozvíte v úterý 14. října v divadle Nová Spirála na pražském Výstavišti, kde bude probíhat celodenníí a největší konference o společenském dopadu Good Company Circle.

„Kdo získá cenu veřejnosti, je teď jen na vás, čtenářích Newstreamu. V nejbližších dnech na stránkách Good Company Circle spustíme hlasování o cenu veřejnosti,“ dodává Katarína Krajčovičová.

A kdo soutěží o cenu veřejnosti? 

TOP 10 osobností

Michaela Danešová

Ředitelka střediska NAUTIS Kunratice, které poskytuje specializovanou péči dětem s autismem a jejich rodinám. Michaela nejen vede provozní chod centra, ale aktivně vytváří prostor, kde děti na spektru a jejich blízcí nejsou „jiní“ – ale respektovaní, přijímaní a rozvíjeni podle svých možností. Michaela do své práce vkládá hluboké pochopení, trpělivost a empatii – vytváří prostředí, kde si děti mohou budovat dovednosti, důvěru a zdravé vztahy, a kde se rodiče necítí sami. Zaměřuje se na oblasti, kde systém často selhává. Pořádá volnočasové aktivity pro děti s autismem, pobytové a příměstské tábory a organizuje podporu rodinám, které se často potýkají s vyčerpáním, izolací i nedůvěrou okolí. Svou prací přispívá k destigmatizaci autismu.

Lu Gregorová

Spoluzakladatelka organizace SOLA Pomáhá, která otevřela v Česku veřejnou debatu o menstruační chudobě – tématu, které bylo dlouho opomíjeno, přestože ovlivňuje zdraví, důstojnost a možnosti tisíců žen a dívek. Menstruační chudoba znamená nedostatek přístupu k hygienickým pomůckám, ale i k informacím a bezpečnému prostředí během menstruace. Týká se samoživitelek, žen bez domova, uprchlic, ale i mladých dívek ze znevýhodněného prostředí, které kvůli tomu často chybí ve škole nebo se stydí požádat o pomoc. Lu Gregorová přináší do veřejného prostoru hlas žen, jejichž potřeby byly přehlížené. Její práce kombinuje aktivismus, empatii a strategické myšlení – dokáže mobilizovat veřejnost i vytvářet tlak na změnu. SOLA pod jejím vedením distribuuje menstruační pomůcky do azylových domů, škol, knihoven a komunitních center.

Gabriela Kabátová

Zakladatelka a ředitelka organizace Mezinárodní vězeňské společenství, která odvážně otevírá společenskou debatu o vězeňství, spravedlnosti a důstojnosti. Dlouhodobě pracuje s lidmi ve výkonu trestu, jejich rodinami – především dětmi vězňů – i s oběťmi trestných činů. Skrze programy založené na principech restorativní justice pomáhá obnovovat důvěru, podporuje smíření a dává šanci na nový začátek. Pod jejím vedením vznikly programy jako: Andělský strom (vánoční dárky pro děti vězňů od jejich rodičů), Letní kempy a celoroční podpora tzv. „zapomenutých dětí“ (dětí rodičů ve vězení), Setkávání obětí a pachatelů v bezpečném, strukturovaném dialogu a další.

Dana Pavlousková

Zakladatelka Klubu svobodných matek a následně i Oděvní banky, první organizace v Česku, která systematicky poskytuje oblečení lidem v nouzi. Dana sama vychovává dítě jako samoživitelka – právě z vlastní zkušenosti vytvořila síť pomoci, která dnes funguje po celé republice. Dana přináší do českého neziskového prostoru silný příběh, osobní integritu a schopnost spojovat aktéry z různých oblastí. Pomáhá nejen jednotlivcům v krizové situaci, ale i celému systému hledat funkčnější řešení. Její práce spojuje sociální podporu s ekologickou udržitelností. Oděvní banka ročně distribuuje více než 46 tun textilu, tedy přibližně 11 tisíc krizových balíčků. Spolupracuje s více než 240 organizacemi – od potravinových bank po azylové domy.

Petra Květová Pšeničná

Moderátorka, novinářka a spoluzakladatelka organizace Fandi mámám, která pomáhá matkám samoživitelkám v těžkých životních situacích. Petra propojuje mediální svět s přímou pomocí – dává hlas těm, které jsou často přehlížené, a zároveň buduje systém podpory, který reaguje na jejich skutečné potřeby. Fandi mámám pod jejím vedením distribuuje materiální pomoc – oblečení, školní pomůcky, drogerii či vybavení domácnosti – konkrétním ženám podle jejich situace. Propojuje dárce a příjemce formou transparentních žádostí, které zachovávají důstojnost. Zvyšuje povědomí o tématu samoživitelství v médiích, na sociálních sítích i ve veřejném prostoru.

Kateřina Rusinová

Lékařka a přednostka historicky první Kliniky paliativní medicíny v Česku, která vznikla v rámci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Celou svou kariéru zasvětila péči o pacienty v závěru života – a zároveň popularizaci a odbornému ukotvení paliativní medicíny jako plnohodnotné součásti zdravotního systému. Kateřina Rusinová stála založení odborného časopisu Paliativní medicína, který propojuje výzkum, klinickou praxi a mezioborovou spolupráci. Podílí se na výuce mediků a lékařů, podporuje mezioborový přístup a přenášení poznatků do praxe. Podílí se na zavádění standardů péče v nemocnicích a institucích, které dosud paliativu přehlížely. A provádí osvětu vůči veřejnosti, která často neví, co paliativní péče znamená – a proč je důležitá nejen pro umírající, ale i jejich blízké.

Kateřina Šédová

Zakladatelka neziskové organizace Loono, lékařka a vizionářka v oblasti zdravotní prevence, která už více než 10 let mění přístup veřejnosti ke zdraví. Jejím cílem je, aby každý člověk rozuměl svému tělu, věděl, jak mu předcházet nemocem, a nebál se jednat včas. Sama prošla onkologickou diagnózou během studia medicíny – z těžké zkušenosti vytvořila projekt, který dnes ročně oslovuje miliony lidí. Je autorkou modelu Koordinátorů onkologické péče, který pomáhá pacientům zvládat náročné období léčby. Aktivně spolupracuje s vládními institucemi, zdravotními pojišťovnami a vede veřejný dialog o systému prevence v ČR.

Martina Šmuková

Zakladatelka nadace Pink Bubble, která už více než 20 let pomáhá dospívajícím a mladým dospělým, kterým do života vstoupila rakovina. Jejím posláním je být jim oporou nejen během léčby, ale hlavně při návratu do běžného života – v čase, kdy o ně často už žádná jiná pomoc nestojí. Dává mladým lidem naději a jistotu, že nejsou sami – a že i po nemoci mohou znovu najít radost, důstojnost a smysl života. Pink Bubble pod jejím vedením nabízí podporu formou zážitkových pobytů, stipendijní pomoci, individuálního doprovázení i terapeutické péče. Založený vztah není jen profesionální – pro mnohé z mladých lidí se Martina stává stabilním a pevným bodem v období, kdy se jejich svět otřásl v základech.

Michal Tůma

Neúnavný iniciátor smíření v Horním Maxově, který již více než 15 let propojuje českou a německou komunitu – s důrazem na obnovu paměti a společné identity. Spolu s místní komunitou obnovil desítky hrobů sudetských Němců, čímž otevírá prostor pro historické uzdravení i mezikulturní důvěru. Díky Michalovi se Horní Maxov proměnil z odlehlé horské obce v symbol vstřícnosti a historického narovnání. Jeho práce ukazuje, že odpuštění a paměť nejdou proti sobě – ale společně tvoří lépe žijící společenství. Dal vzniknout unikátním iniciativám jako je: Obnova hřbitova (včetně adopce opuštěných hrobů a práce s odkazem odsunutých Němců), Stezka svobody (12kilometrový okruh se symbolickými zastaveními a citáty o svobodě, propojující tři obce a jejich paměť), vydání Kroniky Horního Maxova z 19. století a práce na jejím pokračování, Záchrana Kaple svobody, aj. 

Alena Votavová

Ředitelka a spoluzakladatelka Hospice Sv. Jiří v Chebu, který se pod jejím vedením stal klíčovou institucí pro důstojnou paliativní péči v Karlovarském kraji. Alena je hybnou silou mobilního hospice, který umožňuje lidem strávit poslední chvíle života v domácím prostředí – obklopeni blízkými, bez zbytečného utrpení, s odbornou i lidskou oporou. Vytváří prostor, kde může být smrt přirozenou součástí života. Díky její práci se mění nejen zdravotnický systém, ale i společenský pohled na to, co znamená odejít důstojně.  Její přístup zahrnuje nejen péči o umírající, ale i podporu pozůstalých a osvětu veřejnosti. Alena Votavová iniciovala vznik poraden pro pozůstalé, které jsou otevřené nejen klientům hospice. Rozjela půjčovnu kompenzačních pomůcek pro veřejnost a pořádá benefiční a osvětové akce, např. originální „Hospicové postřižiny“. Díky úspěšným fundraisingovým kampaním hospic pod jejím vedením rozšířil péče o dětské a perinatální pacienty.

Porota

V porotě zasedli: 

Andrea Ferancová Bartoňová, investorka a zakládající partnerka ESPIRA Investments

Radka Dohnalová, zakladatelka & CEO ATAIRU

Zuzana Gergeľová, spoluzakladatelka společnosti Beelong

Jasmína Houdek, instruktorka moderní sebeobrany

Martin Howlings, CEO of expats.cz

Lukáš Kovanda, ekonom, akademik, hlavní ekonom Trinity Bank

Monika Mašková, advokátka a partnerka advokátní kanceláře PRK Partners

Eva Prokešová, manažerka v JTI, partnera ocenění Impakt Awards

Tomáš Prouza, Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Michal Růžička, Zvláštní zmocněnec Nadace knížete z Lichtenštejna pro Českou republiku

Pavel Vlček, Předseda výkonné rady České asociace PR profesionálů PR Klub

Kateřina Zapletalová, filantropka a spolumajitelka sklárny Moser

Tereza Zavadilová, zakladatelka a CEO Newstream Agency 

Porotci shodně ocenili, že soutěž přináší nová, méně známá jména. Pomáhat totiž nemusejí jen miliardáři. Newstream Awards jsou důkazem, že i jednotlivec může pozitivně měnit svět kolem sebe. 

Související

Doporučujeme