Reklama

Klienti mají plný přístup ke svým penězům, tvrdí šéf nástupnické banky po zkrachovalé SVB

Banka funguje jako obvykle, tvrdí šéf nástupnické banky po zkrachovalé SVB
ČTK / AP
 ČTK

Šéf překlenovací nástupnické banky po zkrachovalé Silicon Valley Bank (SVB) Tim Mayopoulos v dopise klientům uvedl, že banka je ve Spojených státech otevřená a funguje jako obvykle. Všechny současné i budoucí vklady jsou podle něj chráněné Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). O dopisu informovala agentura Reuters.

Reklama

FDIC o víkendu podle Mayopoulose převedla všechny vklady a v podstatě všechna aktiva SVB na nově vytvořenou překlenovací nástupnickou banku pojmenovanou Silicon Valley Bank N.A., která nadále poskytuje služby zákazníkům.

ČNB

Lukáš Kovanda: Bankovní panika v USA zastaví debatu o tom, zda ČNB má dále zvyšovat sazby

Bankovní panika v USA pravděpodobně ukončí debatu o zvýšení úrokových sazeb ČNB. Na pořadu dne bude místo toho bude diskuse, kdy je začít snižovat, komentuje aktuální dění na finančních trzích ekonom Lukáš Kovanda.

Přečíst článek

Mayopoulos, kterého do čela překlenovací banky jmenovala právě FDIC, také uvedl, že vkladatelé mají plný přístup ke svým penězům. V příštích dnech se podle něj chce banka vrátit i k přeshraničním obchodům.

Největší krach za 15 let

Krach SVB je největším bankrotem banky v USA od roku 2008. Aktiva banky podle FDIC činila 209 miliard dolarů (4,6 bilionu korun) a vklady 175,4 miliardy dolarů. Po SVB o víkendu americké úřady uzavřely také newyorskou banku Signature Bank.

Americký prezident Joe Biden přesto v pondělí ujistil, že bankovní systém země je bezpečný a vláda učiní vše pro ochranu střadatelů. Řekl také, že požádá Kongres a regulační orgány, aby zpřísnily bankovní pravidla.

Reklama

Vše o dění po pádu Silicon Valley Bank čtěte zde:

Průčelí pobočky americké First Republic Bank v Los Angeles

I přes pomoc Fedu se propadly akcie dalších amerických bank až o desítky procent

I přes nedělní zásah amerického Fedu a pomoc klientům z krachujících Silicon Valley Bank a Signature Bank v pondělí ráno newyorského času až o desítky procent klesly akcie dalších bank ve Spojených státech. Největší propad zaznamenaly Western Alliance Bancorp. a First Republic Bank, uvedl server CNBC.

Přečíst článek

Policisté opouštějí krachující Silicon Valley Bank v Santa Clara v americké Kalifornii, pátek 10. března 2023

Krach SVB se šíří do světa. Do insolvence míří její britská pobočka, dvě stě start-upů žádá Downing Street, aby zasáhla, jinak padnou

Důsledky největšího bankovního krachu od dob finanční krize v podobě bankrotu Silicon Valley Bank se šíří do světa. Britská pobočka banky míří podle agentury Bloomberg do insolvence a téměř dvě stě technologických firem a start-upů žádá tamní vládu, aby zasáhla, jinak jako klienti SVB zkrachují také, uvedl Bloomberg.

Přečíst článek

Vše o inflaci

Strašák inflace. Co ji způsobuje? Jak se jí bránit? Jak investovat, kam uložit úspory, kde jsou slušné úroky, které dluhopisy se vyplatí? Jak s inflací bojuje stát, vláda a ČNB? Kdo a proč zdražuje a o kolik? Jak na zvyšování cen vyzrát? Je správný čas si vzít hypotéku, porostou úrokové sazby, nebo klesnou, a z jakého důvodu? Kontext, tipy, rady, varování.

Vysoká inflace trápí nejen Česko, ale i další země Evropy či Spojené státy. Podívejte se na přehled ve světě.

Témata související s inflací:

Vše o inflaci čtěte zde

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme