Silicon Valley Bank: Druhý největší krach v historii amerického bankovnictví
Silicon Valley Bank (SVB) byla komerční banka se sídlem v Santa Claře v Kalifornii v USA založená v roce 1983. Jednalo se o 16. největší americkou banku a objemem místních vkladů o největší v Silicon Valley. Dne 10. března 2023, po hromadném vybírání vkladů neboli runu na banku, zkrachovala a její nucenou správu převzala Federální společnost pro pojištění vkladů (Federal Deposit Insurance Corporation; FDIC). Jednalo se o druhý největší bankrot banky v americké finanční historii a největší od pádu společnosti Washington Mutual z důvodu značných ztrát z rizikových hypotečních úvěrů a runu na banku v roce 2008, kdy vrcholila světová finanční krize. Pád SVB způsobil krach i Signature Bank a drastický propad akcií dalších bank a souvisejících investorských aktivit.
Fed po pádu bank ubral v utahování měnové politiky. Úrok zvedl o čtvrt procentního bodu
Měnový výbor americké centrální banky (Fed) na závěr dvoudenního zasedání podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 4,75 procenta až pět procent.
Americká společnost SVB Financial Group, což je mateřská firma zkrachovalého finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB), vyhlásila bankrot. Firma to uvedla v dokumentech určených soudu v New Yorku, kde požádala o ochranu před věřiteli. Pod dohledem soudu nyní zahájí reorganizaci.
Skupina předních amerických bank se dohodla, že podpoří regionální finanční ústav First Republic Bank prostřednictvím vkladů v hodnotě 30 miliard dolarů (téměř 680 miliard korun). Banky to oznámily ve společné tiskové zprávě. Potvrdily tak předchozí informace zpravodajských agentur.
Evropské bankovní systémy zůstávají v zásadě v dobrém stavu, navzdory kolapsu dvou amerických finančních ústavů a pokračujícím problémům švýcarské banky Credit Suisse. Uvedla to americká ratingová agentura Moody's. Upozornila, že evropské banky mají menší část aktiv v dluhopisech, takže je tolik neohrožují výkyvy úrokových sazeb jako finanční ústavy ve Spojených státech.
V příštích sedmi dnech pohonné hmoty dále mírně zlevní, v rozsahu kolem třiceti haléřů na litr, odhaduje ekonom Lukáš Kovanda. Ropu totiž zlevňují pády a otřesy bank, jako je Silicon Valley Bank nebo Credit Suisse.
Evropská centrální banka (ECB) navzdory rozbouřeným finančním trhům zvýšila svou základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 3,50 procenta. Rada guvernérů ji zvýšila pošesté za sebou, zpřísňováním měnové politiky se snaží dostat pod kontrolu inflaci. ECB také uvedla, že Rada guvernérů pozorně sleduje současné napětí na trhu a je připravena reagovat, aby podpořila cenovou a finanční stabilitu v eurozóně. Přísnější měnové podmínky ale mohou dostat do obtíží banky.
Pojištění proti krachu Credit Suisse ve středu odpoledne zdražilo na krizové úrovně. Odpovídá ceně pojištění třeba americké banky Morgan Stanley v září 2008, po krachu Lehman Brothers. Tímto krachem tehdy odstartovala nejkritičtější fáze světové finanční krize let 2008 a 2009. Cenu pojištění proti pádu Credit Suisse nyní zhusta vyhánějí banky, které s ní uskutečňovaly obchody a transakce, a nyní si ve strachu a shonu pojištění kupují.
Credit Suisse patří do desítky nejvýznamnějších bank světa. Její šéf dnes ráno vystoupil s pozoruhodnou řečí, kde mimo jiné prohlásil, že žádnou státní pomoc nebude banka potřebovat. Pak ale vystoupil zástupce hlavního podílníka Credit Suisse, kterým je státní banka Saúdské Arábie. A ten prohlásil, že žádné peníze už Švýcarům nedá…
Ceny ropy ve středu na světových trzích sestoupily na nejnižší úrovně za rok a čtvrt, dolů je tlačí propad na finančních trzích vyvolaný obavami kolem situace druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Severomořská ropa Brent kolem 15:30 SEČ ztrácela asi 3,5 procenta zhruba na 74,70 dolaru za barel. Předtím sestoupila až na 74,01 dolaru, nejníže od prosince 2021.
Nejznámější kryptoměna bitcoin dnes čtvrtým dnem posiluje, odpoledne se dostala až na 26 533 dolarů (asi 588 tisíc korun), a je tak nejvýše od loňského června. Podle analytiků těží z chaosu na globálních trzích po krachu amerických finančního ústavů Silicon Valley Bank (SVB) a Signature Bank. Kryptoměnová burza Binance zároveň oznámila, že pozastavuje vklady a výběry v britských librách.
Pokud by někdo přemýšlel, v čem je krach americké Silicon Valley Bank kromě obav nadměrného počtu klientů o své peníze tak zásadní, mohou mu pomoci grafy, které dala dohromady agentura Bloomberg. Ukazují nejen rapidní propad cen akcií bank, ale i související katapultování indexu strachu na Wall Street či největší pokles výnosu amerických vládních dvouletých dluhopisů od roku 1987.
Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes vyzval k zastavení kontroverzní reformy soudnictví. Prohlubující se vnitřní roztržka vyvolaná snahou reformu prosadit představuje bezprostřední hrozbu pro bezpečnost země, uvedl ministr podle agentury Reuters.
Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva ze zdravotních důvodů odložil na neurčito svou návštěvu Číny, která byla plánována na 27. až 31. března, uvedla agentura Reuters.
Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) dnes pronikli do areálu letiště v nizozemském Eindhovenu, aby protestovali proti klimatickým dopadům letecké dopravy. Demonstrace se zúčastnilo asi 500 lidí, policie jich 80 zadržela, napsala dnes agentura DPA.
t-online: V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord Stream 2, se několik dní před výbuchy pohybovaly ruské válečné lodě.
Číst více
Turecko potvrdilo Iráku, že bude v otázce vývozu ropy z Kurdistánu ctít rozhodnutí arbitrážního soudu, který vynesl verdikt ve prospěch irácké strany. S odkazem na nejmenovaný zdroj o tom dnes informovala agentura Reuters.
Ukrajina zatím nemůže zahájit novou protiofenzivu, protože pro ni nemá dostatek zbraní a munice. Podle serveru Kiyv Independent to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj japonskému deníku Jomiuri šimbun.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan svému ruskému protějšku Vladimirovi Putinovi po telefonu poděkoval za pozitivní přístup k prodloužení obilných dohod. S odkazem na dnešní prohlášení turecké prezidentské kanceláře o tom informovala agentura Reuters.
Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to dnes uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.
Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno.
Ruské síly pokračují v útoku na Bachmut, v poslední době si připsaly jisté územní zisky, uvádí ISW. Ukrajina hlásí odražení 59 útoků za poslední den.