Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Irové jako první na světě zavedou varovné etikety na alkoholu. Naštvali tím nejen Italy

Alkohol škodí zdraví. Irsko jako první na světě zavede varovné nápisy na lihovinách i vínu
Profimedia
Dušan Kütner

Irsko se patrně stane první zemí na světě, která po vzoru varovných nápisů na cigaretových krabičkách zavede povinnost výrobců mít na lahvích s alkoholem podobná varování o škodlivosti alkoholu na lidské zdraví. Platit začne od roku 2026, uvedla BBC. Opatření vyvolalo nelibost výrobců i tradičních zemí vyrábějící alkoholové nápoje.

Reklama

Irská republika se má stát první zemí na světě, která zavede zdravotní varování na alkoholických výrobcích. Stephen Donnelly, irský ministr zdravotnictví, podepsal nové předpisy, které vstoupí v platnost až v roce 2026. Irsko již jedno podobné prvenství, co se týče ochrany zdraví, má - v roce 2004 bylo také první zemí, která zakázala kouření na uzavřených veřejných místech, včetně restaurací, hospod a barů.

Označení bude spotřebitele varovat před riziky pití alkoholu a také uvádět kalorický obsah produktu, uvedla BBC. Ženy budou varovány před nebezpečím pití během těhotenství a obě pohlaví také před riziky onemocnění jater a smrtelných variant rakoviny.

Tisková konference, kde vláda představila balíček úsporných opatření

Vláda chce více zdanit tabák a alkohol. A zlevnit potraviny, bydlení a léky

Vláda navrhuje, aby daň z přidané hodnoty (DPH) nově měla dvě sazby místo nynějších tří. Více chce zdanit alkohol nebo tabák. Zlevnit naopak chce potraviny, bydlení a zdravotnické prostředky.. V úvodním projevu při představování vládního konsolidačního balíčku a důchodové reformy to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). I když se některé daně zvýší, kabinet se soustředil na to, aby dopady na občany byly co nejnižší, uvedl.

Přečíst článek

„Vítám, že jsme první zemí na světě, která učinila tento krok a zavedla komplexní zdravotní značení alkoholických výrobků. Těším se na další země, které budou následovat náš příklad," prohlásil Donnelly.

Nevole u Italů a výrobců alkoholu

Irské plány ale vzbudily nevoli tradičních zemí vyrábějících alkohol. V lednu italský velvyslanec v Irsku Ruggero Corrias řekl irské televizi RTÉ, že plány jsou „zcela nepřiměřené“. Výroba vína je stále v Itálii hlavním exportním odvětvím.

Češi loni vypili 136 litrů piva na hlavu. Na točené si už zajdou jen svátečně. A bude hůř

Obliba točeného piva klesá. Zatímco v roce 2009 se v českých hospodách a restauracích vypila téměř polovina celorepublikové spotřeby, loni to bylo jen 31 procent. A plánované změny DPH na tomu rozhodně neprospějí.

Přečíst článek

„Na samotných varováních není nic špatného. Jde o to, že varování by měla být přiměřená a v tomto případě, protože mluvíme o víně, je tvrzení, že pití vína způsobuje onemocnění jater, naprosto nepřiměřené," uvedl Corrias.

Proti opatření se postavili šéfové nápojového průmyslu po celém světě, ale schválily ho regulační orgány EU a WTO, upozornil server Politico.eu.

Zájem o alkohol v obchodech během akce Suchej únor výrazněji neklesl.

Suchej únor selhal, prodej alkoholu někde meziročně stoupl

Zájem o alkoholické nápoje u příležitosti akce Suchej únor, která vyzývá k abstinenci po celý měsíc, v obchodech zpravidla výrazněji neklesl. Letos poptávka po alkoholu u některých prodejců naopak mírně vzrostla. Vyplývá to z informací obchodů s potravinami, prodeje alkoholu ovlivňuje spíše počasí a svátky.

Přečíst článek

Hlavní irský lobbista pro nápojový průmysl, asociace zastupující výrobce alkoholových nápojů Drinks Ireland, varoval, že přinejmenším někteří výrobci vína a jiných alkoholických nápojů v EU pravděpodobně přestanou zásobovat irské maloobchodníky. „Nebudou vyrábět zboží s obalem jen pro irský trh," uvedla asociace pro server Politico.eu.

Naopak zástupci iniciativ bojujících proti alkoholismu plány irské vlády vítají. „Toto opatření určitým způsobem zajišťuje informování spotřebitelů o některých rizicích alkoholu," řekla BBC generální ředitelka Alcohol Action Ireland Sheila Gilheanyová.

Na aukci Sotheby's v New Yorku se v únoru 2023 prodala láhev mimořádně vzácné whisky Macallan za 250 tisíc dolarů. (asi 5,56 milionu korun).

Panák whisky za 370 tisíc? Sběratel koupil vzácnou láhev značky Macallan, jednu ze dvou na světě

Investice do luxusního a vzácného alkoholu lákají v poslední době mnohé sběratele. Jeden z nich koupil na aukci prestižní síně Sotheby´s mimořádně vzácnou láhev whisky Macallan, jednu ze dvou na světě, za čtvrt milionu dolarů (asi 5,56 milionu korun). Čím je tak vzácná?

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Brambory, farmář

Biohacking: Obyčejné brambory nejsou strašák. Umí podporovat hubnutí

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme