Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Šéf Applu Tim Cook si loni vydělal 98,73 milionu dolarů, hlavně na akciích

Tim Cook, šéf Applu
ČTK

Generální ředitel americké společnosti Apple Tim Cook si v loňském fiskálním roce přišel na 98,73 milionu dolarů (2,1 miliardy korun). Částka zahrnuje mzdu, odměny a kompenzace, včetně akcií. Výraznou většinu příjmu tvořily právě akcie technologického giganta, které Cook dostal poprvé od svého nástupu do čela firmy před jedenácti lety. Důvodem odměn je mimo jiné to, Apple ve fiskálním roce do září 2021 zvýšil tržby o 33 procent na více než 365 miliard dolarů. Cook už v roce 2015 uvedl, že plánuje věnovat svůj majetek na charitu.

Reklama

Firma to ve čtvrtek uvedla v dokumentu, který musí povinně předkládat americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Cookův výdělek byl 1447krát vyšší než mediánová roční odměna zaměstnance společnosti Apple, která činila 68 254 dolarů (1,5 milionu korun), uvádí se ve zprávě. Apple však dodal, že tento poměr není srovnatelný s poměrem uváděným jinými společnostmi, a to kvůli rozdílnému způsobu stanovení mediánu u zaměstnanců.

Apple, ilustrační foto

Tříbilionový Apple. Od premiéry iPhonu jeho hodnota vzrostla o 5800 procent

Americká technologická společnost Apple se stala prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota dosáhla tří bilionů dolarů (zhruba 66 bilionů korun), když se cena akcií Applu při pondělním obchodování na krátko vyšvihla na rekordních 182,88 dolaru za kus, píše agentura Reuters. Pondělní obchodní seanci akcie podniku ale zakončily mírně nad 182 dolary a tržní hodnota Applu tak spadla těsně pod tři biliony dolarů.

Přečíst článek

Základní Cookova mzda loni činila tři miliony dolarů. Dalších 12 milionů dolarů byla odměna za dosažení finančních cílů a cílů ekologické udržitelnosti. Celkem 82,35 milionu dostal v akciích. Zbytek tvoří další kompenzace, jako například osobní letenky, příspěvky na pojištění a podobně.

Akciové odměny jsou součástí pětiletého grantu, který firma představila v září 2020. Zatím na ně nevznikly nároky a jsou rozděleny na dvě části. První část, a sice 333 987 akcií, bude vyplacena ve třech splátkách, začne v roce 2023. Cook obdrží tyto akcie i v případě, že odejde do důchodu. Druhou část tvoří stejný počet akcií, ale vyplacení je závislé od výkonnosti. Na tyto akcie vznikne nárok v říjnu 2023.

BMW

Značka BMW vládne trhu s luxusními vozy, přeskočila Mercedes

Celosvětový prodej luxusních osobních automobilů Mercedes-Benz se loni snížil o pět procent na 2,05 milionu vozů. Značka tak podle agentury Reuters poprvé za pět let přišla o vedoucí pozici na trhu s luxusními automobily. Předstihla ji konkurenční BMW, která tento týden oznámila, že její globální prodej loni poprvé překročil 2,2 milionu vozů.

Přečíst článek

„Pro Apple to bylo pozoruhodné desetiletí a Cookovi byla v roce 2021 poprvé od jeho povýšení do funkce generálního ředitele v srpnu 2011 udělena odměna v akciích,“ uvedl Apple.

Firma dodala, že akciové odměny určila na základě zohlednění velikosti Applu, výkonnosti firmy, Cookovy role a jeho výkonu ve funkci generálního ředitele.

Apple se na začátku ledna stal prvním podnikem na světě, jehož tržní hodnota dosáhla tří bilionů dolarů. Od ledna 2007, kdy spoluzakladatel a bývalý šéf Applu Steve Jobs představil první model telefonu iPhone, cena akcií Applu vzrostla zhruba o 5800 procent. Tržní hodnoty ve výši jednoho bilionu dolarů Apple dosáhl v srpnu 2018, hranici dvou bilionů dolarů pokořil předloni v srpnu.

Elon Musk

Povolání? Multimiliardář. Covid necovid, loni se to vyplatilo

Nejbohatší člověk planety a zakladatel automobilky Tesla Elon Musk loni zvětšil svůj majetek o úctyhodné tři čtvrtiny na 237,5 miliardy dolarů (asi šest bilionů korun). Stalo se tak zejména jeho řešením svých daní a tweetováním na téma kryptoměn, kterých je příznivcem. Dalších devět nejbohatších členů Top 10 podle indexu miliardářů agentury Bloomberg si rovněž polepšilo, takže majetek každého z deseti šťastlivců loni poprvé přesáhl hranici 100 miliard dolarů. Ale najdou se i tací boháči, kteří loni o miliardy zchudli.

Přečíst článek

Společnost Apple založili v dubnu 1976 v kalifornském Cupertinu tři počítačoví nadšenci, a sice Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne. Na burzu firma vstoupila v roce 1980.

Například šéf společnosti Tesla Elon Musk jako ředitel nedostává pravidelně žádný plat, peněžní odměny ani kapitál. Jeho jedinou kompenzací je odměna, kterou však obdrží jen v případě, že se firmě podaří splnit stanovené cíle. Podle dohody získá do konce desetiletí ve 12 tranších celkem 20,3 milionu akciových opcí v odhadované hodnotě 56 miliard dolarů za podmínky, že se mu podaří splnit řadu výkonnostních a provozních cílů.

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Elon Musk urovnal spory s Applem

Twitter v App Store zůstane. Bylo to nedorozumění, přiznal Musk po schůzce s šéfem Applu

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme