Reklama

Stamiliony dolarů jen létají. Tim Cook akcie Applu z bonusů posílá hned dál

Tim Cook, šéf Applu
ČTK

Šéf americké technologické společnosti Apple Tim Cook patří mezi nejlépe placené manažery. Jen na bonusech za posledních deset let, kdy převzal vedení firmy po Stevu Jobsovi, získal přes pět milionů akcií Applu. Většinu ale prodal.

Reklama

Podle záznamů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) většinu bonusových akcií prodal, celkem za více než 750 milionů dolarů (16,8 miliardy korun), napsal zpravodajský server BBC.

Část odměny závisela na tom, zda akcie Applu překonají za poslední tři roky výkon nejméně dvou třetin firem z indexu S&P 500. Tato podmínka byla splněna, akcie Applu za poslední tři stouply o 191,8 procenta. Od té doby, co Cook firmu vede, si připsaly 1200 procent.

Z šéfa miliardářem

Nyní šedesátiletý Cook pobíral vysoké odměny každý rok a stal se dolarovým miliardářem. Jeho majetek nyní podle žebříčku agentury Bloomberg činí 1,5 miliardy dolarů. Šéf Applu nicméně v roce 2015 řekl, že se plánuje před svou smrtí většiny majetku zbavit. Veřejně několikrát promluvit o svých obavách ohledně viru HIV, který způsobuje nemoc AIDS, změn klimatu či lidských práv.

Elon Musk

Milionoví manažeři. Nejvíc bere Elon Musk

Více než šest miliard v rámci opčního programu získal Elon Musk z Tesly. Ale i další supermanažeři si přišli na dost peněz, uvádí žebříček Bloombergu.

Přečíst článek

Ze žádosti podané u SEC dříve tento týden vyplývá, že šéf Applu daroval akcie Applu v hodnotě téměř deset milionů dolarů na charitu. Příjemce daru není uvedený.

Reklama

Společnost Apple, která vyrábí přístroje iPhone, iPad či MacBook, má nyní tržní hodnotu téměř 2,5 bilionu dolarů. Loni se Cook s firmou dohodl na dalším platovém ohodnocení do roku 2026.

Společnost Apple vyšetřuje německý antimonopolní úřad. Zaměří se na její praktiky ohledně jejího obchodu s aplikacemi.

Apple ustoupil vývojářům aplikací, přijde o část příjmů

Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu.

Přečíst článek

Reklama

Související

Elon Musk urovnal spory s Applem

Twitter v App Store zůstane. Bylo to nedorozumění, přiznal Musk po schůzce s šéfem Applu

Přečíst článek
Meta Platforms, matka Facebooku, její akcie rapidně poklesly

Tereza Jalůvková z J&T: Akcie Mety se podívaly pod sto dolarů, zřejmě půjde o nový normál

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme