Reklama

Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů

Elon Musk
Daniel Oberhaus / Creative Commons / CC BY 2.0
Dušan Kütner
duk

Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.

Pět set nejbohatších lidí světa ztratilo od 1. ledna dohromady 635 miliard dolarů, protože trhy reagují na očekávaná zpřísňující opatření ze strany Federálního rezervního systému (Fedu) a inflaci dosahující v USA nejvyšší úrovně za čtyři desetiletí. 

Warren Buffett je tak opět bohatší než Zuckerberg, což je připomínkou Buffettova trvale schopného přístupu k hodnotovému investování, uvedl BloombergJe to také důsledek strmého poklesu technologických akcií z tohoto týdne, který nejbohatším lidem ze Silicon Valley vymazal majetek v hodnotě asi 50 miliard dolarů, dodala agentura.

Elon Musk

Musk: Tesla letos žádné nové modely neuvede, chybí jí čipy

Automobilka Tesla má za sebou rekordní, přelomový rok. Čistý zisk jí vzrostl o 665 procent na 5,5 miliardy dolarů (zhruba 120 miliard korun). Výrobce elektromobilů se statečně popral s celosvětovou čipovou krizí. Světový nedostatek polovodičů je ale také důvod, proč letos Tesla neuvede na trh žádné nové modely. Výroba očekávaného futuristického elektrického pick-upu Cybertruck se tak přesouvá až na rok 2023, píše CNBC.

Přečíst článek

Čisté jmění Elona Muska ve čtvrtek prudce kleslo o 25,8 miliardy dolarů 216 miliard, což je čtvrtý nejstrmější jednodenní propad v historii indexu Bloomberg Billionaires. Zchudl také Zuckerberg, meziročně o 12 procent. S majetkem v hodnotě 110 miliard dolarů klesl na osmou příčku žebříčku miliardářů – za Warenna Buffetta a Sergeje Brina.

Jedenadevadesátiletý Buffett si meziročně polepšil o 2,39 miliardy dolarů na 111,3 miliardy. Buffettovi nyní patří šestá pozice, nejlepší od loňského března.

Conor McGregor

Sedm nejbohatších sportovců na světě. Kdo vydělává nejvíc?

Pandemie covid-19 s příjmy profesionálních sportovců pořádně zamávala. Rušily se turnaje a snižovaly odměny. Přesto nestrádají, a to hlavně díky štědrým smlouvám se sponzory. Sedm nejlépe placených sportovců světa si v loňském roce dohromady vydělalo 819 milionů dolarů před zdaněním. Kdo se v žebříčku nejbohatších sportovců umístil a v jakém sportu jsou nejvyšší výdělky, když odhlédneme od příjmů ze sponzoringu?

Přečíst článek

Hodnotovým akciím, na něž Buffett sází se od začátku roku dařilo lépe než technologickému indexu S&P 500, neboť jejich pokles byl méně razantní. Odepsaly 4,2 procenta, zatímco indexu S&P 500 se propadl o 9,2 procenta.

Buffettova trvalá přítomnost na předních příčkách miliardářského indexu je zvláště významná vzhledem k množství peněz, které v průběhu let daroval, podotkl Bloomberg.

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Špatné investice se nevyhýbají ani miliardářům

Multimilionáři a miliardáři musejí mít čich na dobré investice. Ani jim se ale nevyhýbají přehmaty, občas dokonce naletí podvodníkům.

Přečíst článek

Jen Nadaci Billa a Melindy Gatesových od roku 2006 věnoval akcie Berkshire v hodnotě téměř 33 miliard dolarů. Pouze Gates – v současné době na čtvrtém místě miliardářských dostihů s čistým jměním 127 miliard dolarů – poskytl charitativní dary takového rozsahu.

Aktuální žebříček deseti nejbohatších lidí planety:

  čisté jmění (v mld. dolarů) poslední změna (v dolarech) meziroční změna (v dolarech)
1. Elon Musk (USA) 216 -25,8 miliardy -54,1 miliardy
2. Jeff Bezos (USA) 164 +705 milionů -27,8 miliardy
3. Bernard Arnault (Francie) 159 -108 milionů -19,4 miliardy
4. Bill Gates (USA) 127 -146 milionů -11,1 miliardy
5. Larry Page (USA) 116 -161 milionů -12,9 miliardy
6. Warren Buffett (USA) 111 -825 milionů +2,39 miliardy
7. Sergej Brin (USA) 111 -180 milionů -12,4 miliardy
8. Mark Zuckerberg (USA) 110 +174 milionů -15,2 miliardy
9. Steve Ballmer (USA) 108 +1,04 miliardy -12,2 miliardy
10. Larry Ellison (USA) 97,2 -1,47 miliardy -9,94 miliardy

pramen: Bloomberg Billionaires Index

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Reklama

Související

Elon Musk

Pět set nejbohatších na světě letos ztratilo přes bilion dolarů, nejvíce Musk a zakladatel Binance

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme