Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Poslední obraz Gustava Klimta míří do aukce. Konečná cenovka může být evropským rekordem

Obraz Dáma s vějířem od malíře Gustava Klimta
Profimedia
Veronika Kudrnová
vku

V Londýně se bude příští týden dražit obraz vídeňského malíře Gustava Klimta. Jde o jeho poslední dokončený obraz před jeho smrtí v roce 1918. Odhaduje se, že se dílo pojmenované Dáma s vějířem prodá za 65 milionů liber (v přepočtu asi 1,8 miliardy korun), píše BBC.

Reklama

Obraz Dáma s vějířem (Dame mit Fächer) je posledním portrétem, který Klimt před svojí smrtí v roce 1918 dokončil. Portrét neznámé ženy stál ještě na malířském stojanu, když Klimt v pětapadesáti letech skonal na zápal plic. Ten se dostavil v důsledku chřipky a jen měsíc poté, co částečně ochrnul po prodělané mrtvici, což mu znemožňovalo malovat. Obraz napovídá, kam směřovala Klimtova představivost, kdyby se nestal obětí pandemie španělské chřipky, která v tom čase zachvátila svět. 

Oskar Kokoschka: Žena a otrok

Do aukce jde Kokoschka za 200 milionů. Trh je na to připraven, míní odborníci

Již tuto neděli se mohou přepsat historické tabulky českého aukčního trhu. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako poslední položku své jarní aukce zařadila obraz Žena a otrok od Oskara Kokoschky s vyvolávací cenou 200 milionů korun bez aukční přirážky. To je samo o sobě rekord. Pokud by se obraz prodal i bez jediného dalšího příhozu, šlo by o rekord českých aukcí. „Aktuálně nemám žádného domluveného kupce. Šance jsou skutečně 50 na 50, že obraz prodáme,“ prozradil pár dní před aukcí šéf síně Vladimír Lekeš.

Přečíst článek

Obraz byl podle BBC silně ovlivněn japonismem a ukazuje vliv japonského umění a designu mezi západoevropskými umělci. „Dílo je živým inventářem Klimtových vlastních kulturních posedlostí, od splývavých čínských rób, přes užití několika čínských motivů včetně Fénixe, symbolu nesmrtelnosti a znovuzrození, a lotosových květů, které značí lásku,“ píše BBC.

 

Klimtův dům byl podle jeho žáka, rakouského expresionisty Egona Schieleho, který zemřel nedlouho po Klimtovi a také na španělskou chřipku, zařízen „velkým množstvím japonských tisků pokrývajících stěny“ a „ohromným šatníkem čínských a japonských rób“. Byl to právě Schiele, kdo uspořádal mimořádně úspěšnou posmrtnou výstavu Klimtových děl.

Mimořádný obraz

Portrét Dámy s vějířem je výjimečný už jen tím, že ho Klimt namaloval pro sebe. „Mnohé z jeho prací, především portréty, pro které je nejznámější, vznikly na zakázku. Toto je však něco úplně jiného – technicky mimořádný kus posouvající hranice, a zároveň upřímná óda na absolutní krásu,“ popisuje obraz Helena Newmanová z aukční síně Sotheby's. Jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejcennějších děl nabízených v Evropě, uvedla aukční síň. 

Pokud Sotheby's dosáhne požadované ceny 65,5 milionu liber, bude Klimtův poslední obraz vůbec nejcennějším prodaným dílem v evropské aukci. Pokořil by tak obraz Říše světel od Reného Magritta, který se v roce 2022 prodal za 59,4 milionu liber, a stejně tak Kráčejícího muže od Alberta Giacomettiho, který drží evropský aukční rekord 65 milionů liber od roku 2010, či obraz Jezírko s lekníny od Clauda Moneta, který se v roce 2008 prodal za 40,9 milionu liber.

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Český aukční rekord: Sto let starý obraz od Kubišty překonal v aukci Kupku

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na aukci výtvarného umění Galerie Kodl v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Přečíst článek

Čeká se český aukční rekord. Kubištu sesadí Kokoschka

S vyvolávací cenou 200 milionů korun půjde v březnu do aukce obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok). Za pořádající aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery to sdělila Kateřina Sokolová. Malíř se na něm vyobrazil se svou někdejší milenkou Almou Mahlerovou.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Obraz rakouského malíře Gustava Klimta Dáma s vějířem se stal nejdražším obrazem prodaným v evropské aukci, nový majitel za něj zaplatí 85,3 milionu liber (2,35 miliardy Kč). Portrét z roku 1918 byl hlavním lákadlem dnešní dražby aukční síně Sotheby's, která ho nabídla s vyvolávací cenou 58 milionů liber. Po dramatickém souboji zájemců ale dosáhl kladívkové ceny 74 milionů liber. Do konečné ceny se promítla ještě aukční přirážka.

Klimtův obraz Dáma s vějířem překonal evropský aukční rekord. Nejen v malbě, ale v umění vůbec

Přečíst článek
Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Češi se v prostředí rekordní inflace přetahovali o umění. V aukcích utratili přes 1,6 miliardy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme