Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Poslední obraz Gustava Klimta míří do aukce. Konečná cenovka může být evropským rekordem

Obraz Dáma s vějířem od malíře Gustava Klimta
Profimedia
Veronika Kudrnová
vku

V Londýně se bude příští týden dražit obraz vídeňského malíře Gustava Klimta. Jde o jeho poslední dokončený obraz před jeho smrtí v roce 1918. Odhaduje se, že se dílo pojmenované Dáma s vějířem prodá za 65 milionů liber (v přepočtu asi 1,8 miliardy korun), píše BBC.

Reklama

Obraz Dáma s vějířem (Dame mit Fächer) je posledním portrétem, který Klimt před svojí smrtí v roce 1918 dokončil. Portrét neznámé ženy stál ještě na malířském stojanu, když Klimt v pětapadesáti letech skonal na zápal plic. Ten se dostavil v důsledku chřipky a jen měsíc poté, co částečně ochrnul po prodělané mrtvici, což mu znemožňovalo malovat. Obraz napovídá, kam směřovala Klimtova představivost, kdyby se nestal obětí pandemie španělské chřipky, která v tom čase zachvátila svět. 

Oskar Kokoschka: Žena a otrok

Do aukce jde Kokoschka za 200 milionů. Trh je na to připraven, míní odborníci

Již tuto neděli se mohou přepsat historické tabulky českého aukčního trhu. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako poslední položku své jarní aukce zařadila obraz Žena a otrok od Oskara Kokoschky s vyvolávací cenou 200 milionů korun bez aukční přirážky. To je samo o sobě rekord. Pokud by se obraz prodal i bez jediného dalšího příhozu, šlo by o rekord českých aukcí. „Aktuálně nemám žádného domluveného kupce. Šance jsou skutečně 50 na 50, že obraz prodáme,“ prozradil pár dní před aukcí šéf síně Vladimír Lekeš.

Přečíst článek

Obraz byl podle BBC silně ovlivněn japonismem a ukazuje vliv japonského umění a designu mezi západoevropskými umělci. „Dílo je živým inventářem Klimtových vlastních kulturních posedlostí, od splývavých čínských rób, přes užití několika čínských motivů včetně Fénixe, symbolu nesmrtelnosti a znovuzrození, a lotosových květů, které značí lásku,“ píše BBC.

 

Klimtův dům byl podle jeho žáka, rakouského expresionisty Egona Schieleho, který zemřel nedlouho po Klimtovi a také na španělskou chřipku, zařízen „velkým množstvím japonských tisků pokrývajících stěny“ a „ohromným šatníkem čínských a japonských rób“. Byl to právě Schiele, kdo uspořádal mimořádně úspěšnou posmrtnou výstavu Klimtových děl.

Reklama

Mimořádný obraz

Portrét Dámy s vějířem je výjimečný už jen tím, že ho Klimt namaloval pro sebe. „Mnohé z jeho prací, především portréty, pro které je nejznámější, vznikly na zakázku. Toto je však něco úplně jiného – technicky mimořádný kus posouvající hranice, a zároveň upřímná óda na absolutní krásu,“ popisuje obraz Helena Newmanová z aukční síně Sotheby's. Jedná se o jedno z nejkrásnějších a nejcennějších děl nabízených v Evropě, uvedla aukční síň. 

Pokud Sotheby's dosáhne požadované ceny 65,5 milionu liber, bude Klimtův poslední obraz vůbec nejcennějším prodaným dílem v evropské aukci. Pokořil by tak obraz Říše světel od Reného Magritta, který se v roce 2022 prodal za 59,4 milionu liber, a stejně tak Kráčejícího muže od Alberta Giacomettiho, který drží evropský aukční rekord 65 milionů liber od roku 2010, či obraz Jezírko s lekníny od Clauda Moneta, který se v roce 2008 prodal za 40,9 milionu liber.

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se 29. května 2022 na aukci v Praze prodal za 123,6 miliou korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky.

Český aukční rekord: Sto let starý obraz od Kubišty překonal v aukci Kupku

Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na aukci výtvarného umění Galerie Kodl v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun.

Přečíst článek

Čeká se český aukční rekord. Kubištu sesadí Kokoschka

S vyvolávací cenou 200 milionů korun půjde v březnu do aukce obraz Oskara Kokoschky s názvem Frau mit dem Sklaven (Žena a otrok). Za pořádající aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery to sdělila Kateřina Sokolová. Malíř se na něm vyobrazil se svou někdejší milenkou Almou Mahlerovou.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme