Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do aukce jde Kokoschka za 200 milionů. Trh je na to připraven, míní odborníci

Oskar Kokoschka: Žena a otrok
Adolf Loos Apartment and Gellery - použito se svolením
Stanislav Šulc

Již tuto neděli se mohou přepsat historické tabulky českého aukčního trhu. Aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery jako poslední položku své jarní aukce zařadila obraz Žena a otrok od Oskara Kokoschky s vyvolávací cenou 200 milionů korun bez aukční přirážky. To je samo o sobě rekord. Pokud by se obraz prodal i bez jediného dalšího příhozu, šlo by o rekord českých aukcí. „Aktuálně nemám žádného domluveného kupce. Šance jsou skutečně 50 na 50, že obraz prodáme,“ prozradil pár dní před aukcí šéf síně Vladimír Lekeš.

Reklama

Na českém aukčním trhu se schyluje k přelomovému okamžiku. Již v neděli se totiž aukční síň Adolf Loos Apartment and Gallery pokusí prodat mimořádně ceněný obraz Oskara Kokoschky Žena a otrok. Vyvolávací cena je astronomických 200 milionů korun. Tolik zatím na aukci nikdo nezaplatil. Dosavadní rekord drží Galerie Kodl, kde se loni prodal obraz Staropražský motiv od Bohumila Kubišty za 123,6 milionu korun. A to včetně cca 20procentní aukční přirážky.

Valérie Dvořáková a Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky

Umění 2022: Rekordní prodej Bohumila Kubišty ukazuje ochotu sběratelů utrácet

Komplikovaný. Tak hodnotí končící rok odborníci ze všech sfér lidské činnosti. Umění nevyjímaje. Kvůli válce na Ukrajině a rostoucím obavám z ekonomické recese se na sběratelství a umění zdánlivě nedostávalo. Přesto i takto komplikovaný rok přinesl celou řadu výjimečných událostí. Ty nejdůležitější vybírají Anna Pulkertová a Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.

Přečíst článek

Pokud se Žena a otrok nakonec v neděli skutečně prodá, cenovka včetně všech poplatků bude přesahovat 240 milionů korun, tedy bezmála dvojnásobek dosavadního rekordu.

„Ne, v tuto chvíli nemám žádného domluveného kupce. Šance prodeje vidím 50 na 50,“ uvedl pár dní před aukcí šéf aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery Vladimír Lekeš. Vyvrací tak spekulace, že existuje domluvený zájemce.

Trh je připraven

Pro scénář, že by se obraz mělo podařit prodat, však hovoří hned několik okolností. První je připravenost trhu. A ten podle odbornic na aukční trh z J&T Banky připravený skutečně je.

Aukční síně jsou si vždy velmi dobře vědomé apetitu svých klientů a věřím tedy, že i tato vyvolávací cena je odrazem toho, že na trhu jsou již sběratelé, kteří jsou ochotní za svá vysněná díla utratit tyto nemalé peníze,“ domnívá se Anna Pulkertová J&T Banky.

Renoirův sporný obraz

Je to Renoir. Pravost díla určila umělá inteligence

Umělá inteligence určila, že sporný obraz Portrét ženy (Gabrielle) je na 80 procent dílem francouzského malíře Pierra-Augusta Renoira. Odborníci se totiž dlouho přeli o to, zda je autorem díla ve vlastnictví soukromého švýcarského sběratele skutečně věhlasný francouzský impresionista nebo jiný umělec, napsal list The Guardian.

Přečíst článek

Ostatně loňský rok se stal pro aukční trh rekordní, Češi na aukcích nakoupili umění za 1,6 miliardy korun. A růst vykazovaly i další statistiky – tedy cena nejdražšího obrazu (tím byl zmiňovaný Kubišta) či celková cena deseti nejdražších obrazů roku.

„Zařazení Kokoschkova díla s tak vysokou kladívkovou cenou naznačuje, že aukční síň si je vědoma velkého sběratelského apetitu. Umění už v minulosti prokázalo, že je v krizi dobrým uchovatelem peněz a touto poučkou se evidentně řada investorů řídí i v současné krizi. I my mezi našimi klienty vnímáme větší poptávku po alternativních investicích,“ dodává Valérie Dvořáková z Art Servisu J&T Banky.

A je tuzemský aukční trh připraven na vyvolávací ceny v takové výši? „Na českém trhu se sice dosud tak vysoká částka za jedno dílo na aukci neobjevila, máme už ale zkušenost s dražbou díla Františka Kupky v hodnotě překračující 200 milionů korun v londýnské pobočce Sotheby’s. Věřím, že aukční síň dobře ví, co dělá, a že je mezi jejími klienty o Kokoschku zájem. Na co jsem ale opravdu zvědavá, je konečná cena díla,“ připomíná Dvořáková.

Nedávno ještě ruina, na jaře galerie s díly Davida Černého. Smíchovská varna má kolaudaci

V bývalé varně Smíchovského lihovaru už za několik měsíců vznikne umělecká galerie, kavárna a vyhlídková terasa. Objekt po náročné rekonstrukci získal kolaudaci.

Přečíst článek

Kupovat mohou i cizinci

Druhou zásadní okolností pak je možnost vyvezení obrazu do ciziny. Letos v lednu vydaly české úřady na jeho vývoz trvalé povolení. Důvodem je pohnutá historie obrazu. O jeho restituci usilují dědicové německého sběratele Fritze Salo Glasera. „Ti se k obrazu přihlásili před patnácti lety a uplatnili restituční nárok. Obraz se musí prodat, aby se z výnosu jejich nárok uspokojil,“ vysvětlil Vladimír Lekeš.

O dílo tak vedle místních sběratelů, investorů či institucí mohou usilovat také zahraniční hráči. A ti mají o Kokoschku v posledních letech mimořádný zájem. Ceny Kokoschkových děl rostou, dosavadní rekord činí více než 20 milionů dolarů, tedy v aktuálním kurzu zhruba 450 milionů korun.

Na aukci sbírky umění spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena se dražil i obraz La montagne Sainte-Victoire od Paula Cézannea

Sbírka umění spoluzakladatele Microsoftu trhla aukční rekord. Cézanne či van Gogh vynesli miliardy

Sbírka umění spoluzakladatele počítačové společnosti Microsoft Paula Allena v dražbě vynesla 1,5 miliardy dolarů (36 miliard korun). Je to dosavadní aukční rekord, ačkoliv se během prvního dne dražby prodalo jen 60 z celkem 150 položek. Do exkluzivního klubu děl prodaných v aukci za více než 100 milionů dolarů (2,4 miliardy korun) se dostalo pět obrazů, informovala agentura AFP. Aukční síň Christie's oznámila, že veškerý výtěžek z prodeje věnuje na charitativní účely.

Přečíst článek

Gerhard Richter, výtvarník

Gerhard Richter kraluje žebříčku nejvlivnějších výtvarníků světa. Jeho obrazy stojí i přes miliardu

Nejvýznamnějším světovým výtvarníkem je podle nového vydání prestižního žebříčku Kunstkompass (Kompas umění) opět německý malíř Gerhard Richter, uvedla agentura DPA.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Ředitel filatelistického Clubu de Monte-Carlo Olivier Stocker na výstavě v Praze

Když sběratel začne prodávat své známky, je to pro něj malá smrt, říká jeden z nejlepších filatelistů světa Olivier Stocker

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme