Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Čechům se doma nelíbí. Skupují letenky do exotických destinací

Thajsko 2023
Stanislav Šulc / Newstream
 ČTK

Konec protipandemických omezení, snížení ceny a nárůst nabídky exotických destinací přiměly Čechy masivně nakupovat letenky na podzimní termíny. Zájem je hlavně o Emiráty a další exotická místa.

Reklama

Na podzim budou Češi více létat do dálkových destinací. Oproti loňsku vzrostl prodej letenek na podzimní termíny na dálkové lety až o třetinu. Nejžádanější je Bangkok, Dubaj či New York, uvedli prodejci letenek. Za větší poptávkou podle některých stojí i meziroční zlevnění letenek či zrušení omezení v souvislosti s covidem-19.

Za pokles cen letenek může podle ředitele portálu Letuška.cz Josefa Trejbala větší konkurence na dálkových trasách. Letos se nabídka dálkových letů Letiště Praha rozrostla o Tchaj-wan a Soul. Přes přímou linku do Reykjavíku se nabízí návazné spoje do Severní Ameriky. „Ceny letenek do dálkových destinací s příchodem nových aerolinek klesly průměrně o deset procent. Cestující již nakoupili na letošní podzim do vzdálených míst o 30 procent víc letenek než loni. Nejčastěji to je Bangkok, Dubaj, Mauritius či New York,“ řekl Trejbal.

I přes zlevnění zůstávají ceny letenek vyšší než v roce 2019, kdy se do dálkových destinací cestovalo obecně levněji, jak v srpnu uvedli prodejci letenek. Například cena letenek do Dubaje vzrostla podle dat Student Agency Travel z téměř 12 tisíc korun v roce 2019 na letošních 16 200.

Pláž Lustica Bay v Černé Hoře.

Dovolená může stát i 20 milionů, říká šéf luxusní cestovky. Bohatí milují soukromé tryskáče a jachty

Cestovní kancelář EliteVoyage zaměřená na luxusní zájezdy pro miliardáře loni dosáhla obratu 280 milionů korun. A letos míří ještě výš. Kam vyrážejí ti nejbohatší Češi a Slováci a jaké ceny jsou ochotni platit za šnorchlování s rejnoky, pozorování gorilí tlupy nebo třeba soukromou prohlídku Sixtinské kaple?

Přečíst článek

Definitivní konec pandemie

Rostoucí zájem o dálkové cestování letadlem ale vidí i Student Agency Travel. Podle manažerky letenek Lenky Kašické meziročně stoupl o necelých 20 procent. „Očekáváme, že zájem bude nadále růst," řekla Kašická.

Podzimní sezona podle ní bude silnější než loňská, mimo jiné kvůli tomu, že některé země zrušily omezení související s pandemií covid-19. Zmínila například USA nebo Japonsko, kde bylo možné loni na podzim cestovat jen za určitých podmínek. „Tento rok je to úplně bez omezení,“ dodala Kašická.

Podle Trejbala se mění také některé návyky cestujících, včasným nákupem letenek se snaží stlačit jejich cenu co nejníž. „Letenky po Evropě cestující nyní nakupují několik týdnů před odletem, na dálkové lety je to i několik měsíců. O nákupu letos rozhodují často cenové akce,“ řekl Trejbal.

Data portálu Letuška.cz ukazují, že přes 90 procent prodaných letenek je z pražského letiště. Druhým nejžádanějším místem odletu je Vídeň.

Split

Chorvatsko trápí málo turistů. Země je ale dražší než Španělsko nebo Řecko

Turistická sezóna v Chorvatsku je v plném proudu. Jenže ta nejdůležitější věc chybí. Turisté. Letní sezóna v oblíbené destinaci Čechů přitom začala výborně, ale po relativně krátké době se karta obrátila a země na Balkánském poloostrově zažívá dosti kruté vystřízlivění. A důvodů je hned několik.

Přečíst článek

Digitální nomád, dovolená

Fejeton Cristiny Muntean: Jak si postavit život, ze kterého si nemusíte brát dovolenou

Prosit o dovolenou, žmoulat u toho čepici v ruce a pak se vrátit do haldy práce a stresu? Naštěstí současný svět se svými technologickými vymoženostmi mnoha lidem nabízí možnost pracovat skoro odkudkoli. Cristina Muntean v novém seriálu na newstream.cz bude každý týden psát návod na to, jak si zařídit život, ze kterého si nemusíte brát dovolenou.

Přečíst článek

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Miroslav Kubáč z Čedoku

Miroslav Kubáč z Čedoku: Ostraváci chtějí dražší hotely ještě víc než Pražáci

Přečíst článek
Bora Bora, Francouzská Polynésie, Francie Úchvatná přírodní scenérie a jedinečná pláž proslavila také atol, ostrov Bora Bora v souostroví 29 ostrovů Francouzské Polynésii.

Pláže, které hrají všemi barvami. Jedenáctka pláží, které stojí za to navštívit alespoň jednou v životě

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme