Reklama

Vydali jsme nový magazín!

Objednávejte zde

Pavel Maurer: Jaká je nejlepší zmrzlina? Ta pod poklicí

Pavel Maurer: Jaká je nejlepší zmrzlina? Ta pod poklicí
iStock
Pavel Maurer

Lákají vás hordy pečlivě naaranžované zmrzliny ozdobené tu oplatkou, tu čtverečkem čokolády či kouskem ovoce? Tak to si rovnou nechte zajít chuť, míní gurmet Pavel Maurer. Nejlepší zmrzlina je podle něj ta, která se prodává „pod poklicí“.

Reklama

Zmrzlina, jedna z nejoblíbenějších pochoutek léta! Hned na začátek si ale musíme ujasnit, že ta nejlepší zmrzlina se nachází pouze v hlubokých, chlazených kbelících, které mají nahoře takovou tu kovovou poklici, jako na hrnci od polévky. Kvalitní zmrzlinárny je mají v řadě vedle sebe a vy zmrzlinu nevidíte, dokud si ji neobjednáte.

Nejlepší zmrzlina je ta, kterou až do objednání "nevidíte", míní Pavel Maurer iStock

Naopak, když korzujete po turistických zónách, tak prakticky všude na světě se na vás „smějí“ za skleněnými vitrínami obří hvězdokupy v barvě pistáciové, banánové, malinové, borůvkové, kiwi či tiramisu, na co si jen vzpomenete. A tam já si přesně zmrzlinu nikdy nekoupím. Je plná chemie a konzervantů, protože jinak by ty barevné hromady nepřežily v tak atraktivní vizuální formě. Jednoduché pravidlo jako s jablkem v supermarketu - čím dokonalejší design, tím méně mojí důvěry v přírodnost produktu.

Pavel Maurer: Není voda jako voda. Nekazte si dovolenou zrádnou kostkou ledu

Není ale voda jako voda a tuplem ne pro "zhýčkaného" Evropana. Dovolenou v tropech vám může znepříjemnit i pár nevinně vyhlížejících kostek ledu v osvěžujícím drinku. Gurmet Pavel Maurer se podělil o tip, jak si i na cestách vylepšit tuto životadárnou tekutinu.

Přečíst článek

Nedostatečná hygiena je jen jeden problém

Jak zjistila Hygienická stanice hlavního města Prahy, více než polovina vzorků zmrzlin odebraných letos od května do června v Praze nesplnila hygienické normy. Do konce června pražští hygienici odebrali 23 vzorků v 17 provozovnách. 12 vzorků nevyhovovalo požadavkům, protože v nich byly takzvané enterobakterie, které svědčí o nedodržování hygieny výroby. Bakterie způsobující onemocnění – Salmonella nebo Listeria monocytogenes – zjištěny, díky bohu, nebyly. Nicméně je to politováníhodná statistika.

„Testováním vzorků zmrzlin na přítomnost bakterie Enterobacteriaceae hygienici kontrolují úroveň čistoty výrobního procesu, tedy zda dochází k řádné sanitaci výrobního zařízení. V provozovnách, kde u odebraných vzorků laboratorním rozborem vyšly nadlimitní hodnoty počtu těchto bakterií, se tak jeví úroveň provozní hygieny jako nedostatečná. Zejména se jedná o nedostatečně prováděnou sanitaci výrobníků zmrzlin, nádobí a náčiní používaného k výrobě zmrzlin. 10 provozovnám hygienici na místě udělili finanční sankce ve výši 25 tisíc korun.” Tolik oficiální zpráva. Já jen dodávám za sebe, že když mi bude zle, tak bych jim napařil ještě víc!

Pavel Maurer: Facebook mě naučil, že buřty s cibulí lidi zajímají víc než fine dining

Na Facebooku se Pavel Maurer pohybuje už nějaký ten pátek. Posledních deset let na něm zveřejňuje příspěvky výhradně spojené s gastronomií. Přesto ho stále ohromuje a šokuje, jak nepředvídatelné reakce mohou tyto vzkazy vyvolat. A jak sám říká, vůbec neplatí, že čím více úsilí, času a peněz do sdělení investujete, tím více reakcí sklidíte. Haute cuisine v tomto zápase o pozornost jasně prohrává s buřty s cibulí.

Přečíst článek

Méně je často více

A jak je na tom cena kopečku zmrzliny? V Česku, když si nebudete moc vymýšlet, je to mezi 30 až 50 korunami. Upřímně, je to stále celkem zanedbatelná částka, když vezmete, jaké osvěžení v horku zmrzlina nabízí. A pokud s sebou zrovna nemáte tucet po osvěžení dychtících dětí, tak můžete mlsat bez obav, že by vás to snad mohlo zruinovat. U nás, ani v zahraničí. Cestovní kancelář weloveholidays provedla analýzu zachycující inflační vývoj ceny zmrzliny napříč Evropou. Posloužila ji k tomu data z TripAdvisoru a údaje o průměrné míře inflace v jednotlivých zemích. Z toho posléze vyvodila, kolik by mohla stát jedna porce zmrzliny v roce 2028.

A k čemu analýza došla? Že domovem nejdražšího kopečku zmrzliny v EU bude Španělsko, porce zmrzliny tam za pět let vyjde v průměru na 4,10 eura. Ještě dráž bude ve Velké Británii, kde se cena v přepočtu do jednotné evropské měny přehoupne přes 4,5 eura. Cenové rozdíly napříč zeměmi jsou už dnes poměrně enormní. V Německu nyní stojí porce zmrzliny v průměru 1,50 eura, ve Španělsku milovníci chladivého osvěžení zaplatí dvojnásobek, tj. tři eura.

Zdroj: http://www.loveholidays.com/de

Na závěr připojím jeden ryze osobní tip. Ať už dáváte přednost čokoládě, vanilce, jahodě či jiným druhům zmrzliny, vždy si vybírejte obezřetně. Nenechejte se napálit exkluzivně vystavenými a nazdobenými kopci zmrzliny. I tady platí, že méně je často více! 

Na dovolené se diety nedrží

Na dovolené se diety nedrží. A nebuďte jako Američani, věřte šéfkuchaři, radí Pavel Maurer

Léto je tu a s ním i čas dovolených a poznávání nových míst, kultur i gastronomických specialit. Doby, kdy si Češi na cestu k moři přibalili paštiky a konzervy, jsou naštěstí dávno pryč. A v čase silné koruny se v řadě destinací můžeme i poměrně "levně" najíst. Gastronovinář a gurmet Pavel Maurer se pro Newstream podělil o své tipy, jak si z takové gastrotour neodvézt i nějakou tu potíž.

Přečíst článek

Další díly seriálu Nejezte blbě s Pavlem Maurerem čtěte zde

Magazín Newstream CLUB

Je nový byznysově - lifestylový čtvrtletník o tom, jak žít bohatý a smysluplný život. Přináší inspiraci, osobnosti, miliardáře, rozhovory, life-hacky. Nedílnou součástí je fashion, design, travel, styl, food, filantropie a taky budoucnost.

Za hlavní téma PRVNÍHO čísla magazínu Newstream CLUB s titulkem Work is Life jsme zvolili radikální změnu, která se odehrává na poli práce. Ostatně i tento magazín je výrazem této změny. Ještě před několika lety by takový časopis zaměstnal velkou redakci na několik týdnů. Díky současným technologiím jej dokáže připravit mnohem menší tým. Pokud je dost efektivní a 100procentně oddaný pro věc.

Aktuální číslo magazínu Newstream CLUB představuje na titulní straně manažerku a podnikatelku Michaelu Bakala, která prozrazuje, že zvažuje novou kariéru. Vydala se proto studovat psychologii do Kalifornie.

Headhunter Jan Bubeník v prvním čísle mluví o tom, jak se v poslední době změnily nároky na šéfy. „Dnešní šéf je kapitán na rozbouřeném moři,“ říká.

Miliardáři a investoři Libor Winkler, Ondřej Fryc, Andrea Ferancová Bartoňová či Radim Jančura sdílejí své tipy, jak nakládat s penězi a investicemi.

V magazínu je sekce věnovaná filantropii – představují se top české nadace včetně Cibulky manželů Vlčkových a nadace rodiny Kellnerových. Objevují se v něm také články z prestižního Harvard Business Review, které redakce na základě licence jako jediná přináší českému publiku. 

K dostání je v síti trafik Lagardère. K dostání je také online i jako předplatné přes SEND.

Objednávejte zde.

Další číslo magazínu Newstream Club vyjde v prosinci 2023.

Související témata

Miliardáři

Filantropie

Leadership

Biohacking

Fashion

Design

Umělá inteligence

Work-life balance 

Reklama

Související

Foie gras, delikatesa, která budí vášně

Foie gras. Delikatesa nebo kulinární snobismus? Král Karel III. i gastroinfluencer Pavel Maurer mají jasno

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme