Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Ikonická návrhářka i „geriatrická celebrita“. Módní svět oplakává 102letou Iris Apfelovou

Iris Apfel
Profimedia
Denisa Holajová

Kdeže nekompromisní šéfredaktorka americké Vogue Anna Wintourová, kterou ztvárnila ve filmu Ďábel nosí Pradu herečka Meryl Streepová, to návrhářka, obchodnice, celebrita a kdysi také redaktorka Iris Apfelová byla nejstarší módní ikonou.

Reklama

Poznávacím znamením nepřehlédnutelné Newyorčanky byly velké soví brýle. A také krátce střižené bílé vlasy, zářivá rtěnka, extravagantní náhrdelníky a spousta náramků. Okázalá designérka byla stálicí v předních řadách pařížských módních přehlídek více než půl století. Vrcholu slávy ale dosáhla tato „geriatrická hvězdička“, jak ji také titulují lidé z branže, až mezi 80 a 90 lety.

Apfelová zaplnila dvě patra svého bytu na Park Avenue díly velkých designérů 20. století, která nashromáždila za několik desetiletí. Návrháři a módní guru od Alexandra Wanga po Isaaca Mizrahiho se prohlásili za fanoušky nejelegantnější stoleté stařenky na světě, která byla známá svou zálibou v ozdobách.

Newyorské Metropolitní muzeum umění uspořádalo první velkou retrospektivu jejího šatníku v roce 2005, přičemž Apfel přiznala, že zajímavé šperky si vyzvedne stejně pravděpodobně v hrabárně v Harlemu jako u Tiffanyho.

Apfelová byla známá svou spoluprací s různými značkami: Barbie byla vyrobena k jejímu obrazu, měla kolekci Home Shopping Network a dokonce vytvořila řadu make-upu s MAC Cosmetics.

Lefties

Válka módních gigantů. Majitel Zary nasazuje proti Sheinu levný řetězec Lefties

Největší prodejce rychlé módy na světě, španělská skupina Inditex, bojuje o udržení pozice. Aby ustála drtivou ofenzívu levné čínské konkurence v podobě Sheinu a Temu, rozšiřuje svoji diskontní značku Lefties. Ačkoli ta dosud nefiguruje ani mezi značkami Inditexu na jeho oficiálních webových stránkách, existuje Lefties už tři dekády. Zpočátku však fungovala jako obchod s outletovým zbožím své velké sestry Zary. Postupně se však z Lefties stala zbraň proti rychle expandujícímu Primarku a nyní i Sheinu.

Přečíst článek

Odhoďte džíny a svetr

Klíčem k radosti ze života bylo podle ní nikdy nepřestat pracovat: „Zkoušejte nové věci. Nenechte se vyděsit věkem a čísly. Musíte si najít vlastní blaženost, být tak individuální, jak jen to jde, a nechodit se stádem.“

Apfelová se nikdy nevyhýbala barvám nebo nekonvenčním siluetám. Na jednom setkání vyzvala mladé ženy, aby opustily moderní „uniformu černých punčochových kalhot nebo džínů se svetrem, kozačkami a koženou bomber bundou“. Místo toho jim řekla, aby se „odvážily být jiné“.

„Pokud si něco obléknete a nebude to fungovat, nebojte se,“ vtipkovala, „módní policie vás nezatkne“.

Bernard Arnault

Boj o moc v domě šampaňského, šperků a módy. Kdo z pěti dětí získá impérium, co vládne luxusu celého světa?

Bernardu Arnaultovi bude za měsíc pětasedmdesát let. Evidentně nazrála doba na to, aby předal luxusní impérium LVMH dědicům. Ale hlavně žádné prudké pohyby. 

Přečíst článek

Úvodní plakát k výstavě "A line of beauty" k celoživotní tvorbě oděvního návrháře Karla Lagerfelda

Newyorské Metropolitní muzeum umění hostilo unikátní výstavu z tvorby Karla Lagerfelda

Zcela jedinečný průřez 65 lety tvorby slavného oděvního návrháře Karla Lagerfelda představila letos newyorská výstavní síň – Metropolitní muzeum umění. Fanoušci německo-francouzské ikony módního průmyslu měli ale na shlédnutí unikátní výstavy „Karl Lagerfeld: Linie krásy“ jen pár týdnů, a tak se na ni stály nekonečné fronty. Stálo to za to si je ale vystát. Ať už se vám totiž Lagerfeldovy módní kreace líbí či nikoliv, jeho téměř neohraničená fantazie, absurdní duality a kontrasty a zásadní vliv na módní průmysl i řadu generací žen, které jeho modely nosily, se mu upřít opravdu nedá. Přinášíme vám ve FOTOGALERII alespoň malou ochutnávku z této jedinečné výstavy. 

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Supermodelka Kate Moss letos oslavila padesátiny

„Mládí vpřed“ už neplatí. Stárnoucí generace X převrací svět módy

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme