Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde
 ČTK

ČTK

Česká tisková kancelář

články autora

Ruský prezident Vladimir Putin

K čemu jsou sankce? Rusko díky bulharské výjimce získává miliardy na financování války

Kreml letos na svou vojenskou kampaň na Ukrajině získal téměř miliardu eur (zhruba 24 miliard korun) navíc prodejem svých ropných produktů, a to i navzdory unijním sankcím. Napsal to s odkazem na své zdroje a shromážděné analýzy a vyšetřování server Politico, podle kterého to Rusku umožnila ropná společnost Lukoil a Bulharsko, využívající mezery v sankčních pravidlech zavedených v souvislosti s ruským vpádem na Ukrajinu.

Přečíst článek
Europoslanci schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7

Brusel rozhodl. Europoslanci schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7

Europoslanci dnes v Bruselu schválili svůj postoj k emisní normě Euro 7, která hovoří o limitech výfukových zplodin pro osobní i nákladní automobily. Zprávu podpořilo 329 europoslanců, 230 jich bylo proti a 41 se zdrželo.

Přečíst článek
Nový slovenský premiér Robert Fico

Nebudu podporovat nevládní organizace, řekl Fico. Sektoru chce sebrat desítky milionů eur

Slovensko nebude podporovat nevládní organizace, které škodí vládě, řekl nový slovenský premiér Robert Fico. Podpořil návrh ministra sociálních věcí Erika Tomáše, na jehož základě by nevládní sektor mohl přijít podle odhadů až o 50 milionů eur (1,2 miliardy korun) ročně.

Přečíst článek
bitcoin (ilustrační foto)

Bitcoin šplhá vzhůru a je nejsilnější od loňského května. Cena přesáhla 37 tisíc dolarů

Cena kryptoměny bitcoin výrazně roste. Odpoledne krátce přesáhla hranici 37 750 dolarů (téměř 865 tisíc korun), což je nejvíce od loňského května. Podle analytiků mají zřejmě vliv informace, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) do příštího pátku posuzuje 12 žádostí o povolení spotových bitcoinových fondů obchodovaný na burze (ETF).

Přečíst článek
Hamás při říjnovém útoku na Izrael použil české paraglidy

Hamás použil při útoku na Izrael vybavení od české společnosti Nirvana Systems

Palestinští radikálové z hnutí Hamás, kteří 7. října zaútočili na jih Izraele, použili k překonání hranice paraglidingové vybavení české firmy Nirvana Systems, uvedl server Seznam Zprávy, který o tom informovala americká organizace Sjednocení proti jadernému Íránu. Podle ní je motorový paraglide přerovské firmy vidět na záběrech, které odvysílala zahraniční média. Majitel firmy netuší, jak se stroje mohly k teroristům do Pásma Gazy dostat.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Inflace letos dosáhne téměř 11 procent, očekává Česká bankovní asociace

Inflace letos dosáhne téměř 11 procent, očekává Česká bankovní asociace

Nová prognóza České bankovní asociace předpokládá letos mírný pokles tuzemské ekonomiky o 0,4 procenta. Pro příští rok přehodnotila růst ke slabším hodnotám a očekává jej 1,8 procenta. Inflace podle ní letos dosáhne téměř 11 procent, v příštím roce klesne na 2,5 procenta.

Přečíst článek
Stávkující herci se předběžně dohodli s hollywoodskými studii

Příměří v Hollywoodu. Stávkující herci se dohodli se studii, spor stál továrnu na sny miliardy

Americký odborový svaz herců SAG-AFTRA se předběžně dohodl s hollywoodskými studii na podmínkách ukončení druhé ze dvou stávek, které letos ochromily americký zábavní průmysl. Stávka trvající 118 dní oficiálně skončila těsně po půlnoci místního času, tedy po 9:00 středoevropského času. Neznamená to však okamžitý návrat herců do práce, dohodu ještě musí potvrdit vedení odborů a pak i hlasování mezi zhruba 160 tisíci členy.

Přečíst článek
Picassův obraz se v New Yorku vydražil za rekordní sumu letošního roku

Picassův obraz Žena s hodinkami se vydražil za 3,2 miliardy, jde o letošní rekord

Jedno z mistrovských děl Pabla Picassa, obraz Žena s hodinkami (Femme à la montre) se na aukci v New Yorku vydražil za 139,3 milionu dolarů, tedy asi 3,2 miliardy korun. Tato suma představuje nejvyšší částku dosaženou v letošních aukcích uměleckých děl na celém světě a druhou nejvyšší částku, za kterou se kdy prodalo dílo tohoto španělského malíře, který zemřel před půl stoletím.

Přečíst článek
Saúdskoarabský státní fond zvýšil podíl v Aston Martin na více než 20 procent

Saúdskoarabský fond PIF zvýšil podíl v Aston Martin na více než 20 procent

Saúdskoarabský státní investiční fond PIF zvýšil svůj podíl ve výrobci luxusních aut Aston Martin na 20,5 procenta z předchozích 17,9 procenta, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zprávu firmy regulačním orgánům. PIF je druhým největším akcionářem automobilky.

Přečíst článek
Čistý zisk ČEZ meziročně klesl o 43 procent

Daň z neočekávaných zisků zaúřadovala. Čistý zisk skupiny ČEZ meziročně klesl o 43 procent

Energetická skupina ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku vydělala 29,8 miliardy korun, čistý zisk společnosti tak meziročně klesl o 43 procent. Hlavní příčinou poklesu je letos zavedená daň z neočekávaných zisků, která zvýšila náklady o 21 miliard korun. Provozní zisk (EBITDA) skupiny naopak vzhledem k vysokým tržním cenám komodit stoupl o šest procent na 95 miliard korun.

Přečíst článek
{LABEL}

{NADPIS}

{POPISEK}

Senátoři schválili konsolidační balíček. Míří k podpisu prezidenta

Konsolidační balíček prošel Senátem. Už chybí jen podpis prezidenta

Senát ve středu po dlouhé rozpravě schválil vládní konsolidační balíček. Už chybí jen podpis prezidenta Pavla. Toho na úterní schůzce šéf odborářů Josef Středula vyzval, aby soubor převážně daňových změn vetoval.

Přečíst článek

Samsung už brzy zavede do svých telefonů umělou inteligenci. Předstihl v tom Apple

Společnost Samsung Electronics dnes představila svůj model generativní umělé inteligence (AI) a naznačila, že se brzy objeví na jejích zařízeních. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajský server CNBC připomněl, že jihokorejský podnik v tomto ohledu předstihl americkou firmu Apple.

Přečíst článek

Češi jako první na světě vyvinuli umělé maso pro psy a kočky. Další metou budou etické steaky

Češi jako první na světě dotáhli certifikaci pro laboratorně pěstované maso, které nyní mohou přidávat do krmiv pro psy a kočky. Firma se snaží vypěstovat také maso určené pro lidi. V budoucnu by si díky jejich vývoji mohli lidé dopřát také etické steaky, bez výčitek ze zabíjení zvířat.

Přečíst článek

Hilton má vážný zájem o chátrající Alžbětiny lázně v Karlových Varech

Karlovy Vary rozhodují o osudu budovy Alžbětiných lázní. Město nemá peníze ani na základní opravy, na provozu budovy tratí desítky milionů ročně. Nyní přichází s nabídkou investic hotelový řetězec Hilton, který by z městských lázní vybudoval lázeňský hotel.

Přečíst článek

Ukrajina je blíž zahájení přístupových jednání do EU

Evropská komise ve středu doporučila zahájit přístupová jednání s Ukrajinou. Po zasedání EK to oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová, která ocenila reformy, jenž Kyjev podniká například v oblasti justice i boje proti korupci.

Přečíst článek

News box

Francouzská automobilka Renault v loňském roce 📈 zvýšila prodej o 3,2 procenta na 2,34 milionu vozů. Nárůst celoročního prodeje tak vykázala už potřetí za sebou. Za loňským růstem stála silná poptávka po osobních automobilech, zejména mimo Evropu, která kompenzovala výrazný pokles prodeje dodávkových vozů na evropském trhu, uvedla agentura Reuters.

Ukrajina potřebuje 🙏 naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl dnes ráno ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha po dalším ruském nočním útoku, který podle ukrajinských úřadů opět způsobil rozsáhlé výpadky elektřiny a narušil dodávky tepla. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička je v metropoli po nočním útoku bez tepla přes 5600 výškových budov a část města ležící na východním břehu Dněpru nemá dodávky vody.

Firma staví v Doksanech na Litoměřicku větrnou elektrárnu. Starosta Jaroslav Joska (SNK Doksany) řekl, že jde o ☝ ilegální stavbu a obrátil se na soud či krajský úřad. Firma má za to, že postupuje podle zákona, uvedl její zástupce Miroslav Beneš. Krajský úřad naplánoval na dnešek stavební kontrolu, informovala mluvčí kraje Magdalena Fraňková.
Cena zlata poprvé 📈 překonala hranici 4700 dolarů (zhruba 98 tisíc korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Investoři přesunují peníze do bezpečných aktiv kvůli přetrvávajícím obavám ohledně víkendového oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že v rámci snahy o převzetí Grónska uvalí dodatečná cla na některé evropské země.
Europoslanci dnes budou debatovat o napětí kolem Grónska, které eskaluje kvůli výrokům amerického prezidenta Donalda Trumpa o nutnosti získat tento ostrov, který je poloautonomním územím Dánska, pro Spojené státy. Na plénu ve Štrasburku vystoupí šéfka unijní diplomacie 👩 Kaja Kallasová, která se vyjádří i k situaci v Íránu a Venezuele. 
Americký prezident 👴 Donald Trump v noci na dnešek uvedl, že přizval ruského prezidenta Vladimira Putina do Rady míru, která má za cíl pomoci ukončit světové konflikty, napsala agentura Reuters. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov o tom, že Putin do Rady míru obdržel pozvánku, informoval již v pondělí.
Ruský dronový a raketový útok na Kyjev v noci na dnešek zranil nejméně jednoho člověka, způsobil výpadky elektřiny a  narušil dodávky vody. S odkazem na starostu ukrajinské metropole Vitalije Klička o tom informuje agentura Reuters.
Doporučujeme