Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Růst cen meziročně zmírnil na dvě procenta, je nejnižší od prosince 2018

Růst cen meziročně zmírnil na dvě procenta, je nejnižší od prosince 2018
ČTK
 ČTK

Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v únoru zpomalil na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Meziroční inflace zmírňuje až na jednu výjimku od loňského února, kdy dosahovala 16,7 procenta. Nyní se dostala na dvouprocentní cíl České národní banky (ČNB), naposledy na dvou procentech byla na konci roku 2018. Údaje veřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V porovnání s lednem spotřebitelské ceny stouply o 0,3 procenta.

Reklama

Oproti loňskému únoru si lidé museli připlatit zejména za bydlení, ceny nájemného stouply o téměř sedm procent, vodné a stočné zdražilo o více než desetinu a elektřina zhruba o 13 procent. Naopak ceny zemního plynu meziročně klesly o procenta. Dražší byly letos v únoru i stravovací a ubytovací služby, kde ceny meziročně vzrostly o téměř devět procent, respektive deset procent. V rekreaci a kultuře vzrostly zejména ceny rekreačních a kulturních služeb a dovolených s komplexními službami a dále stouply i ceny u alkoholu a tabáku.

K meziročnímu snížení celkové cenové hladiny v únoru přispěly především ceny v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje,” uvedli statistici. Vejce zlevnila o téměř 31 procent, mouka a polotučné trvanlivé mléko shodně o 23 procent, cukr o 21 procent a drůbeží maso zhruba o 16 procent. Celkově podle ČSÚ ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb o 5,2 procenta.

Velikonoce zhořknou, čokoláda zdraží. Ceny kakaa se vyhouply na násobky

Kakaové boby se v Londýně prodávají za trojnásobek toho, co před rokem. Úrodu v Ghaně a na Pobřeží slonoviny decimují efekty El Niña.

Přečíst článek

Dražší dovolené

Meziměsíčně zdražily v únoru zejména pohonné hmoty. „Na vývoj spotřebitelských cen měly v únoru výrazný vliv ceny pohonných hmot. Ty se po několikaměsíčním poklesu vrátily k růstu. Nafta se v únoru na čerpacích stanicích v průměru prodávala za zhruba 38,10 Kč/l a benzin Natural 95 za téměř 37,80 Kč/l,” uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Dále proti letošnímu lednu zdražily dovolené s komplexními službami o šest procent. Z potravin se zvýšily například ceny brambor o 11 procent. Naopak zlevnilo třeba víno a lihoviny, drůbeží maso, máslo a polotučné mléko. Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce ledna a ceny služeb vzrostly o 0,7 procenta.

Podle prognózy centrální banky by se inflace celý rok měla pohybovat v blízkosti dvouprocentního cíle. Za celý rok ČNB čeká průměrnou inflaci 2,6 procenta.

Úřad práce ČR

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Je to impuls pro ČNB

Míra nezaměstnanosti v Česku letos v únoru vykázala úroveň rovných čtyř procent, a to souladu s většinou očekávání. Stejnou úroveň vykázala rovněž v lednu. Lednová a únorová čtyřprocentní míra nezaměstnanosti představuje její nejvyšší úroveň od dubna 2021.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Jak vytvářet odkaz pro příští generace? Odpovědi z byznysového světa, ale i od výrazných osobností společenského života nabízí třetí číslo magazínu newstream CLUB, který právě vychází.

Na obálce byznysově - lifestylového čtvrtletníku je František Kinský, legendární šlechtic, který vypráví, jak se v jejich rodě dědí nikoli majetek, ale zodpovědnost a služba. 

Hvězdami jarního čísla jsou dále mimo jiné Silke Horáková (Albatros), Luděk Sekyra (Sekyra Group), Zbyněk Frolík (Linet) nebo architekt Václav Aulický či umělec Milan Knížák.

Magazín se věnuje tématům dlouhodobých investic, předávání majetku v rámci rodinných klanů, tradičním českým značkám či tomu, jak developeři společně s architekty mění tvář měst na dlouhá staletí.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

Zemědělci čelí kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíc od roku 2009, půjdou ještě dolů

Zemědělci čelí kolapsu cen. Potraviny zlevňují nejvíc od roku 2009, půjdou ještě dolů

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme