Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Rekordní cena za známky. V aukci se prodala vzácná sbírka Penny Black

Známka Penny Black z roku 1840
ČTK
 ČTK

Nepoužitý blok dvanácti prvních známek světa Penny Black z roku 1840 se v pražské aukci o víkendu prodal za 9,1 milionu korun. Jde tak o nejdražší zahraniční známky v české aukci, uvedl majitel aukčního domu Richard Burda.

Reklama

Nového majitele našla rovněž jedna z nejvzácnějších československých známek, takzvaná žilkovaná desetikoruna. Zaplatil za ni bezmála 1,9 milionu korun, což je pro tuto položku aukční rekord. Celkem se o víkendu vydražily známky za téměř 30 milionů korun.

Blok první známky světa Penny Black dosud vlastnil významný český investor a sběratel. V Česku blok vzácných známek zůstane i nadále. „Jde o vůbec nejdražší položku z ciziny, která se dosud v tuzemských aukcích objevila. Současně jde o jeden z největších neupotřebených celků této známky na současném filatelistickém trhu. Taková vzácnost se na světových aukcích objeví jen velmi zřídka,“ uvedl Burda.

Žilkovaná desetikoruna s přetiskem Pošta československá je z roku 1919. Existuje pouze několik kusů těchto původně rakousko-uherských známek na žilkované papíru opatřených přetiskem. V aukčním prodeji se objevila poprvé po téměř deseti letech.

Další zajímavou položkou víkendové aukce byl pokusný tisk emise Hradčany - soutisk známek Hradčany a Matka Slávie. Prodal se za téměř 800 tisíc korun.

Nejvzácnější československá známka, zelená žilkovaná čtyřkoruna s černým převráceným přetiskem Pošta Československá 1919, se prodala 11. března 2018 rovněž v aukční síni Burda Auction za 7,8 milionu korun. Známka pocházela ze sbírky slavného filatelisty Ludvíka Pytlíčka ze Semil.

Kromě „žilkované čtyřkoruny“ vzbudil v Česku asi největší zájem prodej známky hledané generacemi českých filatelistů v roce 2016. Známka s vyznačenou hodnotou „50/50h Doplatit“, která vyšla v roce 1927 omylem, byla při aukci v Praze v listopadu 2016 vydražena za více než 1,7 milionu korun. Další tento exemplář prodal v říjnu 2022 Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v aukci za 2,9 milionu korun. Známka připadla státu ze zabaveného majetku pocházejícího z trestné činnosti. Podle znaleckého posudku, který měl ÚZSVM k dispozici, to byla jedna ze 16 takových existujících známek.

Rolexky i Sudkovy fotografie. Elton John se zbavil sbírky za miliony

„The Rocket man“ je známý svým extravagantním šatníkem i doplňky. Byl proto také hrdým držitelem hodinek Rolex Daytona, jejichž ciferník vedle desítek žlutých safírů a diamantů zdobí také leopardí vzor. V aukci, kterou pořádala aukční síň Christie's, se vydražily za neuvěřitelných 176 400 dolarů (asi 4,1 milionu korun). Na akci se vydražily také dva snímky od českého fotografa Josefa Sudka.

Přečíst článek

Rekreační areál v Rabyni jde opět do dražby

A znovu do aukce. Rekreační areál v Rabyni, který patřil Smetkovi, opět hledá nového majitele

Rekreační areál v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi, jde opět do aukce. Zájemci se mohou ucházet o části areálu v pěti elektronických aukcích, které začínají v úterý a končí ve čtvrtek. Vyvolávací ceny jsou od 768 tisíc korun do 80 milionů korun, informovala mluvčí Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) Michaela Tesařová. Dříve vyhlášené aukce majetkový úřad zrušil, nikdo nesložil kauci nebo zájemce neučinil příhoz.

Přečíst článek

Reklama

Související

Rubín Estrela de Fura

Aukční síň Sotheby´s prodala za stovky milionů korun největší rubín, který se kdy dostal do dražby

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme