Pirelli nedáme. Řím zablokoval možnost, aby kontrolu nad pneugigantem převzala čínská státní firma
Itálie zablokovala možnost, aby kontrolu nad společností Pirelli převzala čínská státní firma. Rozhodnutí je součástí opatření italské vlády na ochranu nezávislosti tohoto výrobce pneumatik. Největším akcionářem Pirelli je čínská chemická společnost Sinochem, která v milánské firmě drží 37 procent akcií.
Společnost Pirelli oznámila investorům, že na základě rozhodnutí vlády může kandidáty na šéfa podniku navrhnout pouze firma Camfin, kterou ovládá nynější generální ředitel Pirelli Marco Tronchetti Provera. Vláda také rozhodla, že jakékoli změny ve vedení společnosti budou podléhat oficiální kontrole.
Společnost Sinochem v březnu italské vládě sdělila, že plánuje obnovit a aktualizovat stávající akcionářskou smlouvu. Kabinet Giorgie Meloniové dohodu přezkoumal z hlediska pravidel, která umožňují unijním zemím chránit podniky považované za strategicky důležité.
Květnová data z čínského průmyslu a maloobchodu potvrzují, že ekonomické oživení se zadrhává. Údaje se sice zvýšily, ale z loňské nízké základny, kdy hospodářství zatížila přísná pandemická opatření. S odkazem na vládní údaje o tom informují tiskové agentury.Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel
Money
Stopa z Hedvábné stezky
V roce 2015 koupila firmu Pirelli za 7,1 miliardy eur, v přepočtu 154,5 miliardy korun, skupina investorů, mezi nimiž byly společnosti ChemChina a Camfin. O šest let později se ChemChina spojila se státní společností Sinochem. Devítiprocentní podíl ve společnosti Pirelli vlastní také čínský vládní investiční fond přidružený k čínské iniciativě nové Hedvábné stezky, která je formou ekonomické diplomacie Pekingu.
K ochranářskému opatření Řím přistoupil v době pobytu amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena v Číně. Ten se stal po pěti letech prvním šéfem americké diplomacie, který tuto asijskou mocnost navštívil. Vztahy mezi Čínou a některými západními zeměmi se v poslední době zhoršily kvůli sporům ohledně Tchaj-wanu, obchodu či bezpečnosti. Loni čínští investoři nakoupili v Evropě méně firem nebo firemních podílů.
Zakladatel počítačové firmy Microsoft Bill Gates se dnes sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten řekl, že Gates je "prvním americkým přítelem", se kterým se letos v Pekingu setkal. Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní média.Bill Gates je "americký přítel", zhodnotil schůzku čínský prezident Si Ťin-pching
Leaders
Zahraniční napojení na čínská aktiva je zřejmě mnohem větší, než zaznamenávají oficiální statistiky. Vyplývá to z průzkumu, na který upozornila agentura Bloomberg.Do Číny přes daňové ráje tečou obří sumy peněz ze Západu. Peking o tom nemá tušení
Money