Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bill Gates je "americký přítel", zhodnotil schůzku čínský prezident Si Ťin-pching

Bill Gates se 16. června 2023 v Pekingu setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem
Profimedia.cz
 ČTK

Zakladatel počítačové firmy Microsoft Bill Gates se dnes sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Ten řekl, že Gates je "prvním americkým přítelem", se kterým se letos v Pekingu setkal. Podle agentury Reuters o tom informovala čínská státní média.

Reklama

Čínský prezident uzavřel hranice své země se začátkem pandemie covidu-19 a od té doby nebyl v zahraničí, připomíná Reuters. V minulosti se hlava Číny setkala i s dalšími americkými podnikateli, šéfem Applu Timem Cookem a šéfem Amazonu Jeffem Bezosem, píše AFP.

V neděli zamíří do Číny i americký ministr zahraničí 

V neděli má ve snaze o zlepšení americko-čínských vztahů do Pekingu přijet ministr zahraničí USA Antony Blinken.

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel

Naděje zhasly. Čínský ekonomický motor se po covidu rozjel, a zase zadřel

Květnová data z čínského průmyslu a maloobchodu potvrzují, že ekonomické oživení se zadrhává. Údaje se sice zvýšily, ale z loňské nízké základny, kdy hospodářství zatížila přísná pandemická opatření. S odkazem na vládní údaje o tom informují tiskové agentury.

Přečíst článek

"Vždy jsme vkládali naděje do amerického lidu a doufáme, že přátelství mezi našimi národy bude pokračovat," uvedl dnes Si Ťin-pching podle AFP.

Reklama

Vždy jsme vkládali naděje do amerického lidu a doufáme, že přátelství mezi našimi národy bude pokračovat," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching podle AFP.

Čína se po covidu otevřela světu, ale ne tak docela. Nový zákon o špionáži je rizikem pro návštěvy zahraničních byznysmenů.

Čína se otevřela světu, ale jen trochu. Nový zákon o špionáži odrazuje zahraniční byznysmeny od návštěvy

Naděje vkládané do raketového ekonomického čínského oživení na přelomu roku se nenaplnila. Čínské akcie klesají. Návrat zahraničních manažerů do Číny a tedy i případného kapitálu se navíc stal rizikový kvůli novému zákonu o špionáži a snaze Pekingu kontrolovat informace plynoucí mimo Čínu. Byznysmeni zejména ze Západu tak své cesty do říše středu pečlivě zvažují.

Přečíst článek

Gates se s čínským prezidentem sešel z titulu své pozice spolupředsedy Nadace Billa a Melindy Gatesových. Do asijské země miliardář a filantrop přicestoval už ve středu a setkal se s partnery, s nimiž spolupracuje na rozvoji zdravotnictví. Jeho nadace ve čtvrtek oznámila, že v nadcházejících pěti letech investuje 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) do institutu na vývoj léků, který dříve založila.

Gates byl v Číně již v roce 2019, kdy s čínskou první dámou jednal o prevenci nemoci AIDS.

Si Ťin-pching a Vladimir Putin na archivním snímku z února 2022, ještě před ruskou invazí na Ukrajinu.

Lukáš Kovanda: Si Ťin-pching v Moskvě Putinovi do náruče úplně nepadl. V otázce plynu volí vyčkávací taktiku

Čínský prezident Si Ťin-pching se při své právě skončené třídenní státní návštěvě Ruska snažil dávat světu zřetelně najevo, že je se svým hostitelem zajedno v celé řadě věcí. V tom pro Kreml opravdu důležitém byl však zdrženlivý. Nekývnul třeba na nabídku svého protějšku Vladimira Putina, aby Čína odebírala mnohem více plynu.

Přečíst článek

Magazín newstream CLUB

Hlavním tématem letního čísla magazínu Newstream CLUB je Česko-Slovensko, s podtitulem Dvě země, jeden trh. 

V rozhovoru se představuje Karel Vágner, marketér a podnikatel v řadě úspěšných projektů, známý také spoluprací s manželkou a úspěšnou modelkou Simonou Krainovou.

Další osobnosti jako Igor Rattaj se zamýšlejí nad rozdíly mezi podnikáním v Česku a na Slovensku. O umělé inteligenci hovoří česko-slovenská investorka Andrea Ferancová Bartoňová, o veřejnosti a kultuře slovenský bestsellerista Jozef Karika. Uznávaný chef Marcel Ihnačák prozrazuje, která z obou kuchyní je „lepší“. Marketér Milan Šemelák s klientem Williamem Rudolfem Lobkowiczem mluví o tom, jak přetvořit odkaz šlechtického rodu do moderní doby.

Magazín přináší inspirativní čtení, které má čtenáře motivovat k tomu, aby zkusili i ve své profesi či hobby vytvářet věci s trvalejší vizí. 

K dostání je v síti PNS i online. Nově také v elektronické podobě v našem e-shopu.

Související témata 

Nástupnictví

Miliardáři

Umění

Filantropie

Reklama

Související

New York

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme