Posily pro českou armádu. Houfnice Caesar za miliardy dostane už příští rok

První samohybné houfnice Caesar by měla česká armáda převzít v dubnu 2026, všech 62 děl by mělo být dodáno do srpna 2027, uvedl vrchní ředitel sekce vyzbrojování a akvizic ministerstva obrany Lubor Koudelka.
Úřad uzavřel s francouzskou firmou Nexter Systems smlouvu na 52 houfnic za 8,52 miliardy korun s DPH v roce 2021, o rok později přibyl dodatek na nákup dalších deseti. Armáda jich tedy dostane 62, dohromady za 10,3 miliardy korun. Dodány měly být do konce roku 2026, termín byl podle Koudelky posunut z důvodu navýšení počtu děl a na základě požadavků resortu obrany na technické a bezpečnostní změny.
„Původní termín dodání pro první dva kusy byl sice stanoven na leden 2026 s tím, že veškeré dodávky budou dodány do konce roku, avšak z důvodu navýšení počtu děl a na základě požadavků resortu obrany na technické a bezpečnostní změny, byl logicky posunut,“ uvedl Koudelka. „Je třeba zdůraznit, že nedochází k žádnému razantnímu posunu dodávek, ale pouze o posunutí termínu prvotních dodávek o tři měsíce a konečných dodávek o několik měsíců,“ dodal.
Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 5,512 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 50,3 procenta. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za tři měsíce roku 523,9 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 72,8 procenta. Výnosy i zisk byly rekordní.
Zbrojovce Colt CZ vzrostl zisk o téměř 73 procent
Zprávy z firem
Zkušenosti z Ukrajiny
Při podpisu smlouvy na 52 děl v září 2021 obrana uvedla, že houfnice armáda do výzbroje zavede v letech 2024 až 2026. Při uzavření dodatku na dalších deset kusů v prosinci 2022 pak avizovala, že by měla armáda děla dostat do konce roku 2026.
„V daném případě platí, že harmonogram projektu není dogma, ale živý dokument, který se může měnit v závislosti na aktuálních podmínkách a okolnostech. Jedná se o naprosto standardní situaci s tím, že jakékoli posunutí termínu jednotlivých činností o několik měsíců neovlivňuje samotný cíl projektu,“ doplnil Koudelka.
Armáda v polovině května uvedla, že se na podobě a schopností houfnic odrážejí poslední zkušenosti z ukrajinského bojiště. Podle náčelníka dělostřelectva české armády Marcela Křenka se na základě zkušeností z fronty budou v caesarech některé části zodolňovat, houfnice také vojákům poskytnou větší schopnosti v komunikačních technologiích.
Zprávy o útocích medvědů na lidi na Slovensku a o výskytu těchto šelem v Beskydech na Moravě, kam ze Slovenska pronikají, vzbuzují vcelku logicky obavy u místních obyvatel i u turistů. Může ohrožený turistický ruch ochránit vynález, který vědci na odstrašení medvědů pokusně nasazují v Tibetu?
Chilli spolehlivě zahání medvědy, potvrzují zkušenosti z Tibetu. A v Tatrách je dál střílí
Enjoy
„Dva prototypy děla Caesar, které jsou součástí 62 kusů čítající zakázky, nyní prochází kontrolními zkouškami,“ uvedla také armáda. Testování se odehrává u francouzského výrobce, v ČR na něj následně navážou vojskové zkoušky, při kterých armáda ověří takticko-technické parametry houfnic.
Většinu děl by měl podle dřívějších informací v ČR zkompletovat holding Czechoslovak Group, který dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny. Cena zakázky na houfnice je proti původním předpokladům zhruba o 40 procent vyšší, důvodem byly podle dřívějšího vyjádření ministerstva například inflace nebo zdražení surovin. Houfnice ve výzbroji české armády nahradí děla DANA, která neodpovídají požadavkům NATO na dostřel i na ráži, kterou spojenci používají.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.