Armáda koupí od Strnada obrněnce Titus za více než čtyři miliardy

Ministerstvo obrany podepsalo s firmou Eldis ze skupiny Czechoslovak Group smlouvu na pořízení 24 kolových obrněných vozidel Titus. Cena celé zakázky činí 4,068 miliardy korun bez DPH. Armáda získá 22 kusů vozidel ve velitelsko-štábní verzi a další dvě vozidla v základní výbavě bez komunikačních systémů pro výcvik řidičů či školení instruktorů a specialistů.
Za jedno vozidlo Titus ve velitelsko-štábní verzi ministerstvo zaplatí zhruba 137 milionů korun bez DPH. „Nad rámec této ceny jsou ve vozidle nové technologie, které jsou vyčísleny na 38,7 milionu korun,“ dodal úřad. Podle resortu se při vyjednávání vyjednala celková sleva ve výši zhruba 170 milionů korun.
Česká armáda už vozidla Titus využívá. V červnu 2019 ministerstvo se společností Eldis Pardubice podepsalo smlouvu na dodávku 62 kusů za víc než šest miliard korun. Armáda nákupem získala 42 kolových obrněných vozidel velitelsko-štábních a spojovacích a 20 kolových obrněných vozidel MKPP (místo koordinace palebné podpory) včetně logistického zabezpečení a školení.
Nová vozidla jsou podle ministerstva obrany oproti minulé verzi upravená a vybavená mimo jiné na základě zkušeností z války na Ukrajině. Upravovala se i technická specifikace podle nových požadavků armády, větší nároky byly například na přenos informací. „Jde o oblast, která se velmi rychle vyvíjí. V nové verzi jsou zapracovány veškeré nové znalosti z bojiště poskytnuté spojenci v oblasti radioelektronického boje, komunikačních a navigačních systémů,“ uvedl dříve ředitel sekce komunikačních a informačních systémů ministerstva obrany Petr Šnajdárek.
Miliardář Michal Strnad, majitel strojírensko-technologického gigantu CSG, prodal za nezveřejněnou sumu letecké opravny Job Air Technic. Po firmě Elton Hodinářská, která vyrábí hodinky Prim, je to druhá firma z portfolia skupiny, které se Strnad zbavil.
Strnad prodal další civilní provoz. Opravny Job Air Technic získali Litevci
Zprávy z firem
Letos firma, která vyrábí i obrněnce Pandur, oznámila, že chce do svého rozvoje během čtyř let investovat až miliardu korun.
Tatře Defence Vehicle ze Strnadova impéria CSG loni klesly tržby. Zisk byl o třetinu vyšší
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.