Zbrojovce Colt CZ vzrostl zisk o téměř 73 procent

Holding Colt CZ Group SE (Colt CZ) vykázal za první letošní čtvrtletí výnosy 5,512 miliardy korun. Meziročně byly vyšší o 50,3 procenta. Čistý zisk zbrojařské skupiny dosáhl za tři měsíce roku 523,9 milionu korun, ve srovnání se stejným obdobím loni vzrostl o 72,8 procenta. Výnosy i zisk byly rekordní.
Počet prodaných zbraní holdingu za první letošní čtvrtletí vzrostl ve srovnání s prvními třemi měsíci loňského roku o 12,3 procenta na 157 363. Krátké palné zbraně byly zastoupeny více než 62 procenty, dlouhé palné zbraně téměř 38 procenty. Společnosti za první kvartál meziročně vzrostl prodej krátkých i dlouhých zbraní.
Ukazatel EBITDA za první tři měsíce roku 2025 skupině meziročně vzrostl o 186,4 procenta téměř na 1,205 miliardy korun. EBITDA je hospodářský výsledek před započtením úroků, daní a odpisů. Nárůst Colt CZ zdůvodnil segmentem munice, který vykázal vyšší marže, a také vyšším podílem zakázek od ozbrojených složek.
Největší zbrojovka u nás CSG vydává v červnu novou emisi dluhopisů, kterou se snaží získat další prostředky pro budoucí expanzi. Nabízí pevný výnos 5,75 procenta ročně, splatnost je pět let a nominální hodnota deset tisíc korun. Dluhopisy mají firmě vynést až pět miliard korun s možností navýšit až na dvojnásobek. Budou na burze a prodávat je budou banky. Server Dluhopisář přinesl detailní analýzu dluhopisové emise. V ní dluhopisový expert Martin Dočekal CSG chválí mimo jiné za nové zajištění a připomíná, že CSG již přerostl lokální úroveň byznysu a je z něj globální hráč. Zároveň ale upozornil, že firmě roste zadlužení.
Strnadova CSG vydává miliardové dluhopisy i pro drobné investory. Jejich kvalitu odborník pochválil
Trhy
Historický kvartál
První letošní kvartál byl pro holding podle předsedy představenstva Jana Drahoty historicky nejúspěšnějším prvním čtvrtletím. „Jak z hlediska výnosů, tak ziskovosti jsme mírně překonali výhled, který jsme představili v březnu. Velmi nás těší úspěšná integrace společnosti Sellier & Bellot do naší skupiny. Pro naplnění celoročního výhledu bude klíčové úspěšné uzavření stěžejních obchodních příležitostí, zejména v segmentu ručních palných zbraní, a zároveň důsledné zaměření na provozní efektivitu ve všech našich dceřiných společnostech,“ uvedl Drahota.
Generální ředitel Colt CZ Radek Musil oznámil plánovanou akvizici americké společnosti Valley Steel Stamp Inc., která skupině dlouhodobě dodává součástky střelných zbraní. „Strategií této transakce je vertikální integrace v oblasti produktových skupin a upevnění naší pozice na severoamerickém trhu. Očekáváme, že bude dokončena v červnu tohoto roku,“ uvedl Musil. Finanční podmínky akvizice skupina nezveřejnila.
Český obranný průmysl může být vítaným partnerem velkých evropských zbrojovek, které se nadechují k dalšímu rozvoji. „Evropské dodavatelské řetězce se otřásají a transformují, firmy mapují trh a koukají také na Česko,“ řekla v rozhovoru pro Export.cz Kristýna Helm, viceprezidentka Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu (AOBP). Tuzemské společnosti mohou nabídnout nejen výrobu, ale také výzkumné kapacity.
Kristýna Helm: Některé banky pořád nechtějí půjčovat zbrojařům
Leaders
Na celkových výnosech Colt CZ za první čtvrtletí se z 43,7 procenta podílely výnosy v USA. Výnosy dosažené na evropském trhu bez České republiky tvořily 33,1 procenta, v ČR dosáhly 9,7 procenta. Podíl Asie byl 5,6 procenta, Kanady 3,7 procenta, Latinské Ameriky 2,7 procenta a Afriky 1,2 procenta. Výnosy v ostatních státech světa činily 0,4 procenta. Skupina za první kvartál investovala 270 milionů korun, meziročně o 47,5 procenta více. Pro celý letošní rok předpokládá holding výnosy 25 miliard korun, upravená EBITDA by podle očekávání měla činit 5,5 miliardy korun.
Colt CZ je předním světovým výrobcem ručních palných zbraní a munice pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití. Své produkty prodává především pod značkami Colt, CZ (Česká zbrojovka), Colt Canada, Dan Wesson, Sellier & Bellot, swissAA, Spuhr a 4M Tactical. Skupina sídlí v České republice. Ve svých výrobních závodech v ČR, USA, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku zaměstnává více než 3200 lidí. Od roku 2020 je skupina kotovaná na Burze cenných papírů Praha, majoritním akcionářem je holding Česká zbrojovka Partners SE.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.