Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Philips s revolučním přístrojem šlápl vedle. Musí propustit dalších šest tisíc lidí

Philips s revolučním přístrojem šlápl vedle. Musí propustit dalších šest tisíc lidí
iStock
 ČTK

Nizozemský výrobce spotřební elektroniky a zdravotnického vybavení Philips hodlá v příštích dvou letech zrušit 6000 pracovních míst. Firma to oznámila při prezentaci svých výsledků hospodaření. V říjnu již Philips oznámil zrušení zhruba 4000 pracovních míst. Včetně tohoto propouštění tak společnost opustí celkem 10 tisíc pracovníků, což je asi 13 procent současné celkové pracovní síly firmy.

Firma zároveň oznámila, že za loňský rok vykázala ztrátu 1,6 miliardy eur (38,2 miliardy korun). Předloni přitom hospodařila s čistým ziskem 3,3 miliardy eur. Výsledky za čtvrté čtvrtletí však byly lepší, než se očekávalo, upozornila agentura Reuters.

Philips se potýká s ekonomickými problémy, včetně problémů souvisejících s podnikáním v Číně a válkou na Ukrajině. Společnost také byla nucena stáhnout přístroj pro léčbu spánkové apnoe z trhu kvůli obavám, že pěna používaná v přístrojích může být toxická. Stažení přístrojů z trhu snížilo tržní hodnotu firmy o 70 procent.

Přípravy na krizi

Generální ředitel Roy Jakobs v prohlášení uvedl, že loňský rok byl pro firmu velmi obtížný a musí proto přijmout rozhodná opatření ke zlepšení výkonnosti. Propouštění podle něj významně sníží náklady a Philips bude díky tomu „štíhlejší a cílenější organizací”.

Philips se propouštěním připojil k řadě technologických firem, které také ruší pracovní místa. Firmy Google, Microsoft, Amazon či SAP oznámily zrušení tisíců pracovních míst s cílem snížit náklady, protože musí čelit obtížným ekonomickým podmínkám.

Ve výhledu na letošní rok zůstal Philips opatrný. Přestože se problémy s nedostatkem součástek začínají lepšit, situace v dodavatelském řetězci je napjatá a zlepšovat se bude nadále jen velmi pozvolna. Srovnatelné tržby by tak letos měly růst o jedno až tři procenta. Výhled nepočítá s dopady současného jednání s americkým ministerstvem spravedlnosti o urovnání v souvislosti se stažením produktů z trhu a s dopady soudních sporů.

Spotify propustí šest procent lidí

Twitter, Amazon, Google...a teď i Spotify. Propustí šest procent lidí

Švédská společnost Spotify, která je provozovatelem největší světové služby pro streamovaní hudby, má v úmyslu propustit zhruba šest procent zaměstnanců, což představuje kolem 600 pracovních míst. Firma to uvedla v tiskové zprávě. Připojila se tím k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagují na zhoršené hospodářské vyhlídky.

Přečíst článek

Přišla bída na kozáky. Google propustí 12 tisíc lidí

Přišla bída na kozáky. Google propustí 12 tisíc lidí

Na trhu se již brzy objeví desítky tisíc IT specialistů. Velké firmy jako Microsoft, Amazon a Meta Platforms, která provozuje Facebook či Instagram, zahájily výrazné propouštění. Nyní se k nim přidává Google, který propustí 12 tisíc lidí. To je šest procent všech zaměstnanců. 

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme