Muskova firma xAI chce další peníze od investorů. Může jí to ohodnotit až na 4,2 bilionu

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska plánuje vybrat peníze od investorů v novém kole financování, které by mohlo firmu ohodnotit až na 200 miliard dolarů (4,2 bilionu korun), což přibližně desetkrát vyšší hodnota než v loňském roce. Uvedl to server listu Financial Times.
Nové investiční kolo je zatím ve fázi příprav a podle zdrojů FT by mohlo být oficiálně zahájeno v srpnu. Významným investorem má být saúdskoarabský státní investiční fond PIF, který už má nepřímý podíl ve firmě prostřednictvím investice 800 milionů dolarů přes společnost Kingdom Holdings.
Podle FT se jedná o třetí velké kolo financování za poslední dva měsíce. Firma v červenci získala deset miliard dolarů prostřednictvím půjček a hotovostních investic. V červnu potom prodala akcie za 300 milionů dolarů.
Nové kolo financování přichází jen několik dní po rozruchu kolem chatbota Grok, který na síti X zveřejnil antisemitské a urážlivé komentáře. Mezi jeho výstupy se objevily například konspirační teorie o židovském vlivu a Grok sám sebe dokonce v některých odpovědích označil za MechaHitlera, robotickou postavu Hitlera, která se poprvé objevila v roce 1992 ve videohře Wolfenstein 3D.
Start-up xAI vznikl v roce 2023 jako konkurent OpenAI. Elon Musk byl jedním ze spoluzakladatelů OpenAI v roce 2015, ale firmu opustil v roce 2018 a od té doby se vůči ní i jejímu šéfovi Samu Altmanovi vymezuje.
Generální ředitelka Muskovy sítě X (dříve Twitter) Linda Yaccarinová oznámila, že po necelých dvou letech ve funkci končí. Důvod odchodu však neuvedla, píše agentura Reuters. Tento krok přichází v pro společnost turbulentní době, kdy X čelí finančním tlakům a reputačním krizím.
Linda Yaccarinová končí jako šéfka sítě X
Leaders
Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v rámci zeštíhlování vládních úřadů odejde kolem 2150 vysoce postavených zaměstnanců, uvedl server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností a znamenat problémy pro vesmírnou politiku Bílého domu, který chce, aby se Spojené státy vrátily na Měsíc. Prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho, sdělila agentura Reuters.
Návrat lidstva na Měsíc dostává trhliny. Z NASA odchází tisíce expertů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.