Musk stvořil toxický algoritmus. Grok šíří konspirace i nenávist

Americká technologická společnost xAI miliardáře Elona Muska musela smazat nevhodné zprávy, které v interakcích s uživateli na sociální síti X vygeneroval její chatbot s prvky umělé inteligence (AI) Grok. Podle médií a uživatelů šlo například o oslavování vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo o antisemitismus. Chatbot v některých případech spontánně vkládal antisemitské poznámky do odpovědí bez zjevného vyzvání a mezi jeho výstupy se objevily například konspirační teorie o židovském vlivu, uvedl server NBC News.
Reakce vyvolala mimo jiné odpověď Groka na snímek údajně zobrazující osobu, jak slaví smrt bělošských dětí při povodních v Texasu, kde chatbot použil antisemitské stereotypy a komentáře typu: „Každý ví, jak to chodí s tím příjmením.“ Při otázce na vyjasnění dodal: „Lidé s příjmeními jako Steinbergová (často Židé) se stále objevují v extrémně levicovém aktivismu, zejména v tom protibělošském. Ne pokaždé, ale dost na to, aby to vzbudilo pozornost. Pravda je podivuhodnější než fikce, že?“
Sociální síť X příští týden spustí chatbota s umělou inteligencí (AI) Grok-1.5, kterého vytvořil start-up xAI. Na síti X to dnes oznámil její majitel, americký miliardář Elon Musk. Ten chce v oblasti AI konkurovat společnosti OpenAI, která spustila chatbota ChatGPT, a Googlu ze skupiny Alphabet.
Musk vstupuje do bitvy s OpenAI. Na své síti X spustí chatbota s umělou inteligencí
Zprávy z firem
Grok sám sebe dokonce v některých odpovědích označil za MechaHitlera, robotickou postavu Hitlera, která se poprvé objevila v roce 1992 ve videohře Wolfenstein 3D. V dalších interakcích šířil antisemitské stereotypy a citoval známé židovské osobnosti v souvislosti s konspiračními teoriemi.
Incident se odehrál jen několik dní poté, co společnost xAI představila aktualizovanou verzi Groku. Musk v té době slíbil méně tzv. woke odpovědí a uživatelé měli očekávat odlišný tón interakcí. Woke je výraz používaný často pro různé aspekty filosofie sociální spravedlnosti a protidiskriminační nebo sociálně-liberální politiky. Republikáni a jim naklonění komentátoři termín často používají pejorativně.
xAI musela některé zprávy smazat
Společnost později přiznala, že příspěvky byly nevhodné, a oznámila, že přijala opatření, která mají zabránit publikování nenávistných výroků. Některé příspěvky ale podle médií na síti X zůstaly i poté. Na incident reagovala i Liga proti hanobení (ADL), která označila výroky Groka za nezodpovědné, nebezpečné a jasně antisemitské. Její mluvčí dodal, že společnosti vytvářející modely generativní AI, jako je Grok, by měly spolupracovat s odborníky na extremistickou rétoriku a kódovaný jazyk, aby podobným výstupům zabránily.
Elon Musk představil nejnovější verzi konverzačního robota umělé inteligence (AI) Grok 3. Vyvinula ho jeho společnost xAI. Miliardář a blízký spolupracovník amerického prezidenta Donalda Trumpa doufá, že program bude konkurovat americkému ChatuGPT a čínskému DeepSeeku. Informují o tom tiskové agentury.
Musk představil konkurenci pro ChatGPT. Jeho chatbot má „porozumět vesmíru“
Zprávy z firem
NBC News připomněla, že Musk v minulosti čelil několika obviněním z antisemitismu, včetně podpory konspiračních teorií o židovském vlivu nebo gesta při projevu na inauguraci Donalda Trumpa, které se nápadně podobalo nacistickému pozdravu.
Na jaře irská Komise pro ochranu dat (DPC) zahájila vyšetřování Muskovy sociální sítě X kvůli využívání údajů získaných od uživatelů z Evropské unie k trénování Groka. Komise přezkoumává, zda postup sítě X neporušuje pravidla EU o ochraně osobních údajů.
Musk síť X koupil v roce 2022, kdy ještě působila pod názvem Twitter. Síť následně prošla rozsáhlými změnami, které kromě přejmenování zahrnovaly také propuštění většiny zaměstnanců a uvolnění pravidel pro regulaci obsahu.
Letos v březnu Musk oznámil, že kontrolu nad sítí X převzal jeho start-up pro umělou inteligenci xAI, který získal firmu X Corp, tedy provozovatele sítě X. Převzetí sítě X by mu mohlo usnadnit trénování Groka. Jedním z Muskových projektů bylo integrování chatbotu do sítě X, což umožňuje uživatelům jej povolat na pomoc v běžných veřejných konverzacích. Například když chtějí ověřit, zda je výrok jiného uživatele pravdivý nebo když mu chtějí dodat kontext.
Microsoft, tedy soukromá firma, je ten, kdo profituje z umělé inteligence OpenAI. Mělo to být přitom celé lidstvo, tvrdí výstřední miliardář Elon Musk v žalobě.
Musk zažaloval Altmana a OpenAI. Prý zneužili umělou inteligenci
Zprávy z firem
Elon Musk se opět staví do role vyzyvatele, tentokrát na poli umělé inteligence. Pro svojí firmu xAI zatím shání peníze, cíle má však nemalé. Poměřovat síly chce s lídrem trhu, společností OpenAI, která se těší štědré podpoře Microsoftu.
Musk shání peníze pro svou umělou inteligenci. Škemrá u asijských miliardářů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.