Musk spustil Grok 4. Chatbota, který se sám označil za „MechaHitlera“

Americká společnost xAI miliardáře Elona Muska představila nový model chatbota Grok 4. Ten má být podle Muska chytřejší než téměř všichni postgraduální studenti ve všech oborech zároveň. Podle firmy je nová verze dostupná okamžitě a nabízí vylepšenou schopnost hlasové komunikace.
Společnost xAI v současnosti prochází organizačním přerodem. V březnu převzala provozovatele sociální sítě X s cílem lépe integrovat Groka do této platformy a efektivněji využívat vývojářské kapacity. Těsně před živým on-line přenosem k uvedení Groka 4 rezignovala generální ředitelka sítě X Linda Yaccarinová. To podle agentury Bloomberg v podniku vyvolalo otázky, kdo firmu dál povede. Před nástupem Yaccarinové to byl sám Musk.
Společnost xAI pokračuje ve snaze držet krok s konkurencí jako OpenAI s chatbotem ChatGPT nebo Google s modelem Gemini. Grok je dostupný uživatelům sítě X a jeho vývoj je součástí širší Muskovy vize o vytvoření superinteligentního systému. Podle dřívější zprávy Bloombergu společnost na vývoji modelů prodělává asi miliardu dolarů měsíčně.
Generální ředitelka Muskovy sítě X (dříve Twitter) Linda Yaccarinová oznámila, že po necelých dvou letech ve funkci končí. Důvod odchodu však neuvedla, píše agentura Reuters. Tento krok přichází v pro společnost turbulentní době, kdy X čelí finančním tlakům a reputačním krizím.
Linda Yaccarinová končí jako šéfka sítě X
Leaders
Méně woke odpovědí
Musk už dříve slíbil méně takzvaných woke odpovědí a uživatelé měli očekávat odlišný tón interakcí. Woke je výraz používaný často pro různé aspekty filosofie sociální spravedlnosti a protidiskriminační nebo sociálně-liberální politiky. Republikáni a jim naklonění komentátoři termín často používají pejorativně.
Společnost xAI musela tento týden smazat nevhodné zprávy, které Grok vygeneroval v interakcích s uživateli na síti X. Podle médií a uživatelů šlo například o oslavování vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo o antisemitismus. Chatbot v některých případech spontánně vkládal antisemitské poznámky do odpovědí bez zjevného vyzvání a mezi jeho výstupy se objevily například konspirační teorie o židovském vlivu, uvedl server NBC News. Grok sám sebe dokonce v některých odpovědích označil za MechaHitlera, robotickou postavu Hitlera, která se poprvé objevila v roce 1992 ve videohře Wolfenstein 3D.
Firma později přiznala, že příspěvky byly nevhodné, a oznámila, že přijala opatření, která mají zabránit publikování nenávistných výroků. Některé příspěvky ale podle médií na síti X zůstaly i poté. Na incident reagovala i Liga proti hanobení (ADL), která označila výroky Groka za nezodpovědné, nebezpečné a jasně antisemitské. Její mluvčí dodal, že společnosti vytvářející modely generativní umělé inteligence (AI), jako je Grok, by měly spolupracovat s odborníky na extremistickou rétoriku a kódovaný jazyk, aby podobným výstupům zabránily.
Americká technologická společnost xAI miliardáře Elona Muska musela smazat nevhodné zprávy, které v interakcích s uživateli na sociální síti X vygeneroval její chatbot s prvky umělé inteligence (AI) Grok. Podle médií a uživatelů šlo například o oslavování vůdce nacistického Německa Adolfa Hitlera nebo o antisemitismus. Chatbot v některých případech spontánně vkládal antisemitské poznámky do odpovědí bez zjevného vyzvání a mezi jeho výstupy se objevily například konspirační teorie o židovském vlivu, uvedl server NBC News.
Musk stvořil toxický algoritmus. Grok šíří konspirace i nenávist
Enjoy
Agresivní odpovědi Groka vedly také k jeho zákazu v Turecku. Zákaz nařídil tamní soud poté, co chatbot podle tureckých médií urážel tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, jeho zesnulou matku a zakladatele moderního tureckého státu Mustafu Kemala Atatürka.
Polsko bude po Evropské komisi požadovat vyšetřování Groka v souvislosti s urážkami polských politiků, informovala agentura Reuters.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.