Návrat lidstva na Měsíc dostává trhliny. Z NASA odchází tisíce expertů

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v rámci zeštíhlování vládních úřadů odejde kolem 2150 vysoce postavených zaměstnanců, uvedl server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností a znamenat problémy pro vesmírnou politiku Bílého domu, který chce, aby se Spojené státy vrátily na Měsíc. Prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho, sdělila agentura Reuters.
Pozice šéfa amemrické vesmírné agentury byla po lednovém odchodu Billa Nelsona neobsazena. V květnu Trump stáhl svou původní nominaci miliardáře Jareda Isaacmana, který je spojencem Elona Muska, s tím, že jeho jmenování by bylo „nevhodné“. Sean Duffy je bývalým sportovním komentátorem televizní sítě ESPN a moderátorem pořadu Fox Business na stanici Fox News. V letech 2011 až 2019 byl kongresmanem za stát Wisconsin. Funkce ministra dopravy v Trumpově administrativě se ujal v lednu.
Podle dokumentů, které má server k dispozici, v práci skončí zaměstnanci v nejvyšších platových třídách GS-13 až GS-15, tedy ti ve vyšších vládních funkcích, které jsou obvykle vyhrazeny pro odborníky se specializovanými dovednostmi nebo manažerskými povinnostmi. Jen v nejvyšší třídě GS-15 skončí 875 zaměstnanců.
Mnozí z těch, kteří odcházejí, se podílejí na klíčových misích NASA - 1818 z nich je zaměstnáno v oblastech, jako je věda nebo pilotované kosmické lety, ostatní pak zajišťují podpůrné činnosti, například IT, správu budov nebo finance.
„Jaká je strategie?“
„Agentura přichází o manažerskou a klíčovou technickou odbornost,“ myslí si Casey Dreier z neziskové organizace The Planetary Society, která se zabývá podporou vědy o vesmíru. „Jaká je strategie a čeho tím chceme dosáhnout?“ ptal se.
Bílý dům v návrhu rozpočtu na příští rok počítá se zrušením dokonce více než 5000 z nynějších 18 tisíc pracovních míst a snížením financování NASA o 25 procent. Pokud Kongres tyto škrty schválí, bude vesmírná agentura muset fungovat s nejmenším rozpočtem a počtem zaměstnanců od začátku 60. let.
V některých střediscích agentury budou odchody takové, že Bílý dům podle Politica může přijít o zaměstnance, kteří jsou klíčoví pro jeho plány poslat do poloviny roku 2027 astronauty na Měsíc a později i na Mars.
Národní dopravce věří, že satelitní internet může představovat odpověď na otázku, jak zajistit pro cestující stabilní a rychlé internetové připojení i tam, kde v okolí trati není k dispozici kvalitní signál od mobilních operátorů.
Dráhy otestují Muskův Starlink. Rychlé připojení nabídne InterPanter mezi Prahou a Brnem
Zprávy z firem
Rusko má v plánu vybudovat první jadernou elektrárnu na Měsíci, uvedl na sociální síti šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Bakanov, na jehož příspěvek upozornil server The Moscow Times. Roskosmos se již loni zmínil o plánech vybudovat jadernou elektrárnu na Měsíci mezi lety 2033 a 2035.
Rusové oprášili plány na stavbu jaderné elektrárny na Měsíci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.