Google tajně sbíral data. Za urovnání sporu v Texasu zaplatí rekordní částku

Americký internetový gigant Google se dohodl, že zaplatí státu Texas 1,375 miliardy dolarů (přes 30 miliard korun) za urovnání obvinění, že podnik bez povolení shromažďoval údaje o uživatelích. Informovaly o tom agentury AP a Reuters.
„V Texasu nestojí velké technologické společnosti nad zákonem,“ prohlásil texaský generální prokurátor Ken Paxton. „Google po léta prostřednictvím svých produktů a služeb tajně sledoval pohyb uživatelů, jejich soukromá vyhledávání a dokonce i údaje o jejich hlasech a tvářích. Bojoval jsem proti tomu a zvítězil,“ dodal.
Mluvčí společnosti Google José Castañeda uvedl, že dohoda urovnává řadu „starých tvrzení“, z nichž se část týká praktik, které již firma změnila. „Jsme rádi, že to máme za sebou, a budeme ve svých službách pokračovat ve vytváření silných mechanismů pro ochranu soukromí,“ dodal.
Podrobnosti o podobě dohody nebyly zveřejněny. Společnost Google nicméně uvedla, že nevyžaduje žádné nové úpravy jejích produktů. Firma v rámci dohody nepřiznala žádné pochybení, napsala agentura Reuters.
Google, který je součástí technologického konglomerátu Alphabet, provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač na světě a je světovou jedničkou v internetové reklamě.
Výrobce iPhonů možná již brzy ukončí dlouholetou a mnohamiliardovou spolupráci s Googlem. Ve svých telefonech a prohlížeči Safari totiž začne upřednostňovat vyhledávání webového obsahu prostřednictvím nástrojů umělé inteligence namísto stávajícího klasického Google Search. Podle agentury Bloomberg tak Apple chystá „tektonickou změnu“ v technologickém sektoru.
Revoluční změna na dohled. Apple se blíží ke konci éry vyhledávání, nahradí je AI
Zprávy z firem
V Británii žalují Google o náhradu škody za pět miliard liber (146 miliard korun). Americkou firmu viní ze zneužití dominantního postavení na trhu v oblasti internetového vyhledávání. Informuje o tom agentura Reuters.
V Británii žalují Google o pět miliard liber
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.