Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Revoluční změna na dohled. Apple se blíží ke konci éry vyhledávání, nahradí je AI

Apple chystá novinku ve vyhledávání
Stanislav Šulc / Newstream
Stanislav Šulc

Výrobce iPhonů možná již brzy ukončí dlouholetou a mnohamiliardovou spolupráci s Googlem. Ve svých telefonech a prohlížeči Safari totiž začne upřednostňovat vyhledávání webového obsahu prostřednictvím nástrojů umělé inteligence namísto stávajícího klasického Google Search. Podle agentury Bloomberg tak Apple chystá „tektonickou změnu“ v technologickém sektoru.

Umělou inteligenci čeká další rapidní nárůst zájmu. A přinese ji společnost Apple. Alespoň to vypadá na základě slov Eddyho Cuea, viceprezidenta Applu pro služby, který vypovídal jako svědek u soudu, který americké ministerstvo spravedlnosti vede proti společnosti Alphabet kvůli údajnému zneužívání dominantního postavení na trhu. Toho se měla mateřská společnost Googlu (a YouTube či Androidu) dopustit tím, že velkým provozovatelům internetových služeb platila horentní sumy za to, že budou využívat právě vyhledávání Googlu. Podle odhadů měla spolupráce mezi Applem a Googlem hodnotu až 20 miliard dolarů ročně.

Cue v průběhu výpovědi uvedl, že věří, že poskytovatelé vyhledávání s umělou inteligencí, včetně společností OpenAI, Perplexity AI či Anthropic, nakonec nahradí standardní vyhledávače, jako je Google společnosti Alphabet. Apple podle něj tyto možnosti v budoucnu přinese i do prohlížeče Safari.

Apple překonal očekávání. Navýšil čtvrtletní tržby i zisk

Americká technologická společnost Apple ve druhém čtvrtletí svého finančního roku zvýšila tržby meziročně o pět procent na 95,4 miliardy dolarů (2,1 bilionu korun). Čistý zisk vzrostl meziročně o 4,8 procenta na 24,78 miliardy dolarů (546,73 miliardy korun).

Přečíst článek

„Přidáme je na seznam, byť pravděpodobně nebudou nastaveny jako výchozí,“ řekl Cue s tím, že se tyto služby ještě musí zlepšit. Cue dál uvedl, že společnost vedla určitá jednání s firmou Perplexity.

Velký nápor na energii

Pokud k tomu skutečně dojde, půjde o „tektonickou změnu“, uvedla agentura Bloomberg. Podle jejích odhadů má totiž Apple zhruba dvě miliardy aktivních zařízení schopných přijímat internetové připojení.

V současnosti v některých zemích Apple již nabízí možnost využití služeb společnosti OpenAI v asistentovi Siri a očekává se, že bude již brzy využívat Gemini od Googlu ve svých dalších službách. AI modely v prohlížeči Bing již využívá konkurenční Microsoft.

Odborníci však připomínají, že vedle řady technologických nedokonalostí, které proti vyhledávacím enginům stále ještě mají nástroje umělé inteligence, je největším problémem jejich energetická náročnost. Odhaduje se, že využití AI modelů proti klasickému vyhledávání je až desetkrát (ale někdy až pětadvacetkrát) náročnější na výpočetní výkon (a tedy energii) než vyhledávače. Mohl by to ale vyřešit inovativní přístup, který v AI představil letos v lednu čínský model DeepSeek.

Banky ztenčují nabídku služeb

Banky ruší některé služby i povinnosti. Které relikvie už neuvidíte

Každým rokem z nabídky tuzemských bank zmizí pár produktů či služeb, které už byly spíše přežívající relikvií než využívaným produktem či službou. Letos takovýchto záležitostí zmizí a už i zmizelo z portfolií bank hned několik. Budou vám některé z nich chybět? Co si tedy už v bance nepořídíte?

Přečíst článek

Renáta Kellnerová

Nejbohatší Češkou zůstává Kellnerová. Do čela žebříčku Forbesu se dere zbrojař Strnad

Nejbohatším člověkem v Česku zůstává podle žebříčku časopisu Forbes dědička impéria PPF Renáta Kellnerová s rodinou s majetkem 378 miliard korun. Na druhém místě je stejně jako loni většinový vlastník Energetického a průmyslového holdingu (EPH) Daniel Křetínský s majetkem 284 miliard korun. Třetí znovu skončil majitel investiční skupiny KKCG Karel Komárek s odhadovaným majetkem 262,5 miliardy korun. Skokanem žebříčku je zbrojař Michal Strnad.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Elon Musk

Podrážděný Musk. Miliardář zvažuje zákaz výrobků Apple ve svých firmách. Co mu vadí?

Přečíst článek
Doporučujeme