Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Francie ničí svůj průmysl nadměrným zdaněním, řekl ředitel Michelinu Florent Menegau. Investuje v Itálii

Výrobce pneumatik Michelin kritizuje vysoké daně
Profimedia
Michal Nosek
nos

Francouzský rozpočet pro letošní rok zahrnuje více než 8 miliard eur v mimořádných příjmech z dočasného zvýšení zdanění společností a vyšší sazby na zpětné odkupy akcií jako součást balíčku škrtů ve výdajích a zvýšení daní.

"Ekonomicky zabíjíte svou zemi, když zavádíte daně, které jsou mnohem vyšší než v jiných zemích," řekl generální ředitel francouzského výrobce pneumatik v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „V současné době je přímé a nepřímé zdanění ve Francii nejvyšší v Evropě. Nečekejte, že to korporace budou moci neustále polykat,“ dodal.

Gabriel Marosi, ředitel Sustainability & Climate v Deloitte Česká republika

Expert z Deloitte: Česko nutně potřebuje novou energetickou koncepci. Bez ní zůstane na chvostu Evropy

Udržitelností se musí dnes intenzivně zabývat i finanční společnosti. Co to ale pro banky a pojišťovny znamená a proč je to už teď stojí miliony korun ročně? Jaký bude vliv klimatické změny na Evropu z pohledu ekonomických ztrát? Je to nafouklá bublina nebo nás čekají mnohamilionové ztráty? O dopadech aktuální klimatické situace a připravenosti Česka a českých firem, jsme v rozhovoru pro newstream.cz mluvili s manažerem rizik a šéfem ESG oddělení společnosti Deloitte, Gabrielem Marosi. 

Přečíst článek

Menegaux patří mezi francouzské korporátní lídry, kteří varují, že důsledky dlouhodobé vládní krize pozastavily investice. Vyšší daně spolu s poklesem poptávky v automobilovém průmyslu v celé Evropě donutily Michelin uzavřít tři závody v Německu, dva ve Francii a jeden v Polsku. Výroba v Evropě je dvakrát dražší než v Asii, což je mezera, která se od roku 2019 značně prohloubila, uvedl výkonný ředitel.

„Musíme znovu přizpůsobit naši průmyslovou stopu v Evropě, abychom vyváželi méně, protože to není ekonomické,“ řekl. Společnost má v Evropě 50 tisíc zaměstnanců, z toho téměř 18 tisíc ve Francii.

Pro Michelin, stejně jako pro další velké evropské průmyslové skupiny, se obavy v regionu, včetně vysokých nákladů na energii a pracovní sílu a byrokracie, přidaly k rostoucí pravděpodobnosti obchodní války, protože americký prezident Donald Trump znásobuje své celní hrozby.

"Počkejme a uvidíme, ale v globalizovaném světě jsou mechanismy velmi složité," řekl Menegaux. "Pokud začnete zavádět cla, bude velmi, velmi choulostivé pochopit, jaké to bude mít důsledky." Varoval, že by to pro spotřebitele v USA mohlo znamenat dražší pneumatiky.

Boj o trh

Aby Michelin obstál v tvrdším prostředí, zaměřuje se na růst v zahraničí a také investuje do sektorů s vysokou přidanou hodnotou, včetně pneumatik pro těžební, letecký a zemědělský průmysl. Také rozšiřuje svůj diverzifikační tlak, jde do nafukovacích přístřešků pro armádu a textilií používaných astronauty při práci na nové generaci lepidla, které nepoužívá molekuly škodlivé pro zdraví, řekl Menegaux. Zdravotnické prostředky jsou další oblastí růstu společnosti. Řada akvizic již Michelinu umožnila vyvinout implantabilní materiál, který umožňuje opravu, obnovu a regeneraci lidské tkáně.

Vzhledem k tomu, že jeho klíčové trhy začínají být nejasné, Michelin hledá akvizice, které by rostly v Itálii, která má bohatou tradici silných rodinných podniků. Michelin se dívá na středně velké podniky, které se potýkají s problémy s nástupnictvím.

"Většinou již existují velmi dobře vedené podniky, které vyvážejí mimo Itálii," řekl generální ředitel. „V Itálii, kde je ekonomika zasažena méně než to, co vidíme v Německu, Francii a Španělsku, nás nyní zajímá mnoho věcí. Společnost má v zemi již dva závody. Michelin většinou hledá rychlé akvizice, ale společnost nevylučuje větší fúze a akvizice, řekl Menegaux. "Zákony o hospodářské soutěži v Evropě musí být revidovány, aby umožňovaly přeshraniční dohody, které mohou posílit hráče v regionu uprostřed ostré asijské konkurence, řekl Menegaux. „Průmysl pneumatik je stále roztříštěným průmyslem. Potřebuje konsolidaci,“ doplnil.

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Francouzi chtějí vlastní Stargate. Do AI investují 109 miliard eur

Francie chce v příštích letech investovat 109 miliard eur (více než 2,7 bilionu korun) do umělé inteligence (AI). Řekl to francouzský prezident Emmanuel Macron, podle něhož to Paříž oznámí na summitu o AI, který Francie hostí v pondělí a v úterý.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme